Cestování
07/04/2024 Tomáš Sliwka

Tip na výlet. Z Mostů u Jablunkova až na skálu s tvarem medvědí hlavy

Foto: Tomáš Sliwka

Cesta začíná ve východní části Moravskoslezských Beskyd, v malé vesničce Mosty u Jablunkova, kde se nachází impozantní hradisko Šance. To je prvním kouzelným místem, kde čas mizí a historie ožívá.

Hradisko Šance je pozůstatkem opevnění z 16. století, které sloužilo k obraně proti nájezdům Tatarů a Turků. Dnes je zde naučná stezka, která nás seznámí s historií a přírodou tohoto místa.

Krátce po startu se cestou přidáváme na zelenou značku, která nás zavede k přibližně 1 kilometr vzdálenému rozcestí Šance – škola, bus.

Zde odbočíme vlevo a začíná to pravé dobrodružství. Modrá značka nás povede nejprve rovinatým úsekem. Nicméně, výzva se brzy ozve, a to ve formě stoupání. To bude různě strmé a bude trvat asi 2,5 kilometru, než dorazíme na hřeben. Zde se ocitneme na rozcestí s červenou značkou, kterou budeme následovat doleva. Po pouhých 500 metrech dojdeme k rozhledně Tetřev a Kamenné chatě.

Rozhledna Tetřev je dřevěná stavba z roku 2011, která nahradila původní rozhlednu z roku 1924. Z její vyhlídkové plošiny se nám naskytne úchvatný panoramatický pohled na Moravskoslezské i Slezské Beskydy, Malou Fatru, Javorníky a za dobré viditelnosti i na Vysoké Tatry. Rozhledna je otevřena celoročně a vstup je zdarma. Kamenná chata je horský penzion s možností stravování i ubytování. Nachází se pod horou Čerchlaný Beskyd, která je součástí hlavního hřebene Moravskoslezských Beskyd. Zde si můžeme odpočinout, občerstvit se a nasát energii z přírody.

Pak se vydáme na další etapu naší výpravy – k hoře Velký Polom. Cesta je dlouhá asi 2 kilometry, a i když je poslední kilometr náročnější, vyplatí se každý náš krok. Tato hora je nejvýchodnější „tisícovka“ Česka. Leží na slovensko-české hranici a je známá svými mrazovými sruby – skalními útvary vytvořenými působením ledu a vody. Ale hlavně se nachází v přírodním parku. Ta příroda okolo je neopakovatelná.

A než se nadějeme, už je tu sestup. Během následujících dvou kilometrů budou naše kroky kopírovat česko-slovenskou hranici. Na konci tohoto úseku na slovenské straně najdeme zajímavý skalní útvar nazývaný Medvedia skala. Toto místo vás pohltí svojí mystikou a krásou. Je chráněno jako přírodní památka. Skála má tvar medvědí hlavy a je obklopena bukovým lesem.

Odtud už nás čeká jen pokračování sestupu. Nejprve to bude po cyklostezce č. 8464 a po 500 metrech odbočíme vpravo na cyklostezku č. 6084. Ta nás povede asi 2,5 kilometru ke známému rozcestí Beskyd, kterým jsme prošli na začátku.

Zbývá nám ujít posledních 2,5 kilometru po modré a po zelené značce do cíle – obce Mosty u Jablunkova, kde si můžeme prohlédnout také místní kostel sv. Hedviky nebo navštívit Goralské informační centrum.


Informace o trase

Délka trasy: 14,5 km

Odhadovaný čas: 4 hodiny

Obtížnost: 3/5

(1 – nejlehčí, 5 – nejtěžší)

Nastoupáme: 453 m

Dojezd z Ostravy: 55 minut autem, 90 minut veřejnou dopravou

Vrcholy: Velký Polom (1067 m n.n.), Čerchlaný Beskyd (945 m n.m.)

Další tipy na výlety a kompletně naplánované trasy získáte v unikátních Turistických denících na portále Výlety pro každého.

Foto: Tomáš Sliwka
Sdílejte článek