Společnost
04/07/2021 ČTK

Radegast na Radhošti slaví 90! Je v podzemí ještě jeden ze zlata?

​K bájnému vrchu Radhošť v Moravskoslezských Beskydech neodmyslitelně patří mohutná socha Radegasta, která k sobě přitahuje každý rok tisíce turistů.

Pro mnohé z nich jakoby tu pohanský bůh v napůl lidské a napůl zvířecí podobě stál odjakživa. Více než třímetrová plastika byla však na hřebeni posvátné valašské hory slavnostně odhalena před 90 lety, 5. července 1931.

Sochu vytvořil Albín Polášek, který dlouhá léta působil jako profesor umělecké školy v Chicagu. Frenštátský rodák plánoval celou galerii slovanských bohů, z níž ale vznikl jen Radegast.

Autor mimo jiné i sochy prezidenta Wilsona v Praze, za okupace zničené, se do rodného kraje zapsal vedle Radegasta také sousoším věrozvěstů Cyrila a Metoděje, které stojí na vrcholu Radhoště vedle kaple. Obě sochy, dar amerických krajanů, byly veřejnosti předány v roce 1931 v rámci Slovanské pouti, kterou uspořádala Matice Radhošťská a Pohorská jednota Radhošť.

Poláškovým kolosem, měřícím 3,2 metru a vážícím 1,4 tuny, z umělého kamene, se tak pohanský bůh pohostinnosti, plodnosti a úrody, ale i slunce, války, řemesel a obchodu, znovu vrátil do míst, kde byl od nepaměti uctíván.

Legendy vyprávějí, že na Radhošti, jenž patřil ke kultovním místům starých Slovanů, stávala pohanská socha Radegasta, prý ze zlata. Traduje se také, že chrám i socha zůstaly ukryty někde v podzemí hory. Podle pověstí pak Radegastovu modlu na vrcholu v 9. století nechali údajně zbořit bratři Konstantin a Metoděj a na místě postavit kříž.

Dlouhá desetiletí původní dutá socha odolávala drsnému klimatu ve více než jedenáctisetmetrové výšce nad mořem. Restaurována byla začátkem 80. let, kdy byla vyztužena.

Oprava nemohla však sochu zachránit natrvalo, a tak bylo rozhodnuto pořídit kopii. Žulového Radegasta vytesali v 90. letech kamenosochaři Jan Sobek a Miroslav Zubíček z Leskovce na Vsetínsku pod vedením akademického sochaře Miroslava Machaly, náklady uhradil nošovický pivovar Radegast, který má siluetu Radegasta ve svém logu.

Poláškův Radegast opustil Radhošť v květnu 1996. Nový šestitunový pohanský bůh byl odhalen 4. července 1998.

Slovanský bůh Radgost (Radegast, Radigost, Radhost) bývá ztotožňován i s bohem Svarožicem. Jeho původ je také spojován s náčelníkem Gótů a Skythů Radegaistem (Radagaistem), který podle legendy zaútočil se spřátelenými slovanskými kmeny počátkem 5. století na Řím.

Při dobývání "věčného města" byl zajat a sťat, ale pro svou chrabrost začal být uctíván pohanskými Slovany. Mytologickým Radegastem se v podobě čaroděje Radagasta Hnědého pravděpodobně inspiroval v Pánu prstenů i spisovatel J. R. R. Tolkien.

Sochař Polášek původně nechal odlít Radegasty dva. Druhý odlitek chtěl usadit na svou zahradu, po čase ale, snad i pro polozvířecí podobu, skončila socha v pražské zoo nedaleko výběhu vlků.

Radhošťský originál je dnes umístěn ve frenštátské radnici.

Sdílejte článek