Nejnovější zprávy: Dva kamiony se srazily u Jablunkova, třetí spadl z návěsu Orel skalní s potomkem ve volné přírodě. Další vzácný důkaz návratu dravců!

Sport

Připravili jste skvělý šampionát, znělo Ostravou a Třincem

​Dramatickým finále, které bylo doslova reklamou na hokej, vyvrcholilo Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji juniorů. Organizátoři a hostitelská města sklízeli jen slova chvály.

Maskoti mistrovství Ťuk a Puk. Foto: Archiv

Po úspěšném šampionátu sledge hokejistů hostil náš kraj další povedenou akci.

Již před šampionátem rozbili v Buly Aréně v Kravařích své tréninkové kempy reprezentanti Ruska a Švýcarska. Čeští hokejisté našli skvělé zázemí ve Frýdku–Místku a 26. prosince to v Ostravě a Třinci vypuklo naplno.

Kraj najednou zářil barvami a jindy ospalý přelom roku se stal zážitkem. Vždyť Ostravsko obsadilo na 3000 kanadských fanoušků, k nim se přidali fandové z Ruska, Švédska, USA, Finska, Německa i Slovenska.

A byli pořádně vidět i slyšet nejen na stadionech. Ostrava i Třinec se proměnily v kosmopolitní města a sociálními sítěmi se šířila chvála krás kraje. Zaznamenali jsme výpravy fanoušků nejen k tradičním lákadlům jako Dolní Vítkovice nebo Štramberk, ale také na Lysou horu či do místních pivovarů.

Někteří se vydali i do sousedního Polska a znovu se potvrdilo, že náš region nabízí návštěvníkům skvělé zázemí a slušnou dopravní obslužnost pro cesty za výlety i zábavou.

Zejména severoameričtí fanoušci byli uneseni bouřlivou atmosférou v arénách a uznale potvrdili, že překonala i to, co nabízí slavná NHL.

„Někdo zapomněl Čechům říct, že Kanada je jediná země, kterou zajímá Mistrovství světa juniorů,“ poznamenal trefně a s obdivem Gord Miller, slavný komentátor kanadské televize TSN při pohledu na zaplněnou Ostravar arénu, otřásající se i za pro domácí tým nepříznivého stavu burácením fanoušků.

Třinec se stal domovem pro slovenské fandy a ti vyprodali všechna utkání svého týmu v moderní Werk Aréně. Její kvality potvrdili nejen hráči, ale také návštěvníci, kterým nabízí v Česku nevídaný komfort a díky strmým tribunám i skvělý přehled o dění na ledě.

Řada utkání v obou městech byla vyprodána do posledního místa a celková návštěvnost mistrovství se zastavila na 173.490 skvělých fanoušcích z celého hokejového světa!

Stínem tak byly jen matné výkony našich mladých reprezentantů. Varaďovu týmu nebylo možno upřít bojovnost, kterou skvělí fanoušci vždy a neúnavně odměňovali. Sama bojovnost a nasazení však na konkurenci nestačily.

Čeští mladíci opět nedokázali postoupit do závěrečných bojů o medaile a kdo viděl tu neuvěřitelnou rychlost a skvělé dovednosti, které ve finále předvedli hráči Kanady a Ruska, musel pochopit, že náš juniorský hokej je ve velkých problémech.

Nedělní finále bylo oslavou hokeje. Od první minuty se hrálo v neuvěřitelném tempu a vyprodaná Ostravar aréna byla ve varu. V hledišti měli převahu fandové Kanady, na ledě však ruský tým překvapil Kanaďany skvělou fyzickou hrou, na kterou reprezentanti země javorového listu odpovídali fauly a dlouho neuměli najít rytmus.

Ještě v polovině třetí třetiny vedli ruští mladíci 3:1 a vypadalo to, že jim zlatá medaile nemůže uniknout. To by však nebyl juniorský hokej a kanadský tým, hnán burácejícími fanoušky!

Kanaďané vyrovnali a když už se zdálo, že finále směřuje do prodloužení, skvěle se mezi obránci protáhl kanadský útočník, aby čtyři minuty před koncem překonal ruského brankáře perfektním blafákem. Těsné vedení Kanaďané uhájili a získali zlato.

Povedený šampionát vyvrcholil závěrečným ceremoniálem, při kterém nejprve prezident Mezinárodní hokejové federace René Fasel ocenil práci organizátorů a všechny skvělé fanoušky a poté byly konečně předány stříbrné i zlaté medaile a pohár vítěznému týmu.

Více než 3000 hlasů, zpívajících „O Canada“, nenechalo nikoho na pochybách, že zlaté medaile jsou ve správných rukou a že Ostravu čekaly bouřlivé oslavy!