Sport
29/10/2021 Admin PATRIOT

Do Ostravy míří Sparta! Kteří baníkovci porušili nepsané pravidlo, že "tam" se nepřestupuje?

Už v neděli Baník doma přivítá svého odvěkého rivala - pražskou Spartu. O emoce bude postaráno.

Mezi Baníkem a Spartou panuje veliká nevraživost. Fanouškovské tábory obou týmů se nenávidí a nemohou si přijít na jméno. Pořádně ostré jsou zápasy i na hřišti a hráči obou týmů dávají ve vzájemných bitvách průchod svým emocím. Přestupy mezi Baníkem a Spartou se neodpouští, přesto už se v minulosti našlo pár odvážlivců, kteří se k nim odhodlali.

Tomáš Řepka

Bývalý reprezentační stoper, který si zahrál mimo jiné za Fiorentinu nebo anglický West Ham, se narodil v Brumově-Bylnici a přes Zlín se dostal do Baníku, kde taky v sezoně 1993/94 debutoval v nejvyšší české soutěži. V Ostravě ale dlouho nevydržel, v roce 1995 zamířil do Prahy a stal se sparťanským srdcařem. Na Letnou se pak ještě vrátil ze zahraničí a se Spartou získal celkem čtyři ligové tituly. Bývalý rebel a bouřlivák je v Baníku dodnes veřejným nepřítelem číslo jedna.

Martin Čížek

V sezoně 2003/04 byl jedním z hlavních strůjců mistrovské jízdy Baníku a byl velkým oblíbencem ostravských fanoušků, ty ale zvládl dříve taky pořádně naštvat. Rodák z Vítkova sice v Baníku nastartoval svou ligovou kariéru, v průběhu sezony 1996/97, během níž dal v ostravském celku sedm branek, ale přestoupil do Sparty. Na Letné získal tři tituly a z Prahy se odrazil vstříc angažmá v německém Mnichově 1860. Po návratu domů zakotvil zase v Baníku.

Libor Sionko

Někdejší reprezentant se v Ostravě narodil a v Baníku taky začal s velkým fotbalem. V sezoně 1998/99 se blýskl osmi góly, přidal dvě nahrávky a další rok už byl ve Spartě, se kterou si později zahrál v Lize mistrů a mimo jiné dal gól i Realu Madrid. Z Prahy se vydal taky do zahraničí a zahrál si například za skotské Rangers a dánskou Kodaň. V roce 2010 se pak vrátil do Sparty, se kterou bývalý záložník získal celkem čtyři tituly.

Radek Slončík

Svého času patřil k nejlepším českým záložníkům. Měl skvělé fotbalové myšlení, ale taky ho trápily zdravotní problémy, které mu však v Ostravě vyléčili. Přesto Radek Slončík v roce 2000 Baník opustil a k velké nelibosti fanoušků zamířil do Sparty. Tam se ale příliš neprosadil, během dvou sezon odehrál jen třináct zápasů, a tak zamířil do Maďarska. Z ciziny se vrátil před sezonou 2003/04 - do Baníku - a stal se jedním z tahounů na cestě za titulem.

Miroslav Matušovič

Asi žádný jiný přestup na trase Baník - Sparta nerozpoutal tolik hněvu, jako v případě Miroslava Matušoviče. Ten se v sezoně 2003/04 stal hvězdou, kterou milovala celá Ostrava. Blonďatý útočník nastřílel deset branek, přidal čtyři asistence a stal se jedním ze symbolů mistrovské jízdy. Fanoušci Baníku mu leželi u nohou, jenže Matušovič v průběhu další sezony odešel do Sparty, v Ostravě jej začali nenávidět a v podstatě jej nenávidí dodnes. Matušovič měl těžké začátky i ve Spartě, příznivce pražského týmu si ale postupně dokázal získat na svou stranu a s rudým týmem vybojoval i dva tituly. Nyní je hrajícím trenérem a manažerem divizního Havířova.

Krátce po Matušovičovi zamířil do Sparty i další člen mistrovské party z roku 2004 Zdeněk Pospěch, jeho přestup však ostravští fanoušci přijali. Dříve šel na Letnou taky René Bolf, ten se ale ve Spartě moc neprosadil a po roce a půl byl zpátky v Ostravě. Sparťanské angažmá příliš nevyšlo ani Danielu Holzerovi, jemuž se však nevedlo ani poté po návratu do Ostravy a před letošní sezonou tak zamířil do Slovácka. Naopak v Baníku nyní působí na hostování stoper David Lischka, který je stále kmenovým hráčem Sparty.

Sdílejte článek