PŘÍBĚHY STARÉ OSTRAVY
05/09/2020 Jiří Jezerský

​Příběhy staré Ostravy: chladnokrevná loupežná vražda ženy strojvedoucího

Když se 17. října 1900 v noci strojvedoucí Rudolf Foltynovský vrátil ze služby domů, našel svou mladou ženu v tratolišti krve mrtvou na podlaze.

Byla nepochybně uškrcena, poněvadž neměla zevního poranění a jen z úst a nosu jí tekla krev. Z bytu bylo ukradeno 5 bankovek 10-ti zlatkových, dva zlaté prsteny a stříbrné hodinky s řetízkem.

Policie se dala ihned do pátrání a podařilo se jí, ještě téhož dne, dopadnout vraha. Byl jím osmnáctiletý učeň, shodou okolností na strojvedoucího, jménem Rudolf Waga, rodilý v Krakově.

Tam po spáchané vraždě také odjel. Policejní správce Bořucký a četnický strážmistr Kahánek jeli za ním, dopadli ho a přivedli k okresnímu soudu v Ostravě. Na stopu je uvedl krví potřísněný svrchník, který si dal schovat v jedné komediantské budce.

Při výslechu se vrah úplně přiznal ke svému hroznému činu, ale nejevil téměř žádnou lítost, vykládal svůj čin jako zcela nevinnou episodku. A tak akta obžalovacího spisu byla zaslána krajskému soudu v Novém Jičíně.

Navíc vyšlo najevo, že Waga již před vraždou nebyl neviňátko, protože před krátkou dobou na hrušovském nástupišti vylákal od nádražního kolo, na kterém ujel a podvedený vrátný pak musel skutečnému majiteli kolo zaplatit.

V pondělí 10. prosince 1900 konalo se při porotním soudu v Novém Jičíně přelíčení s loupežným vrahem (narozeným dne 4. srpna 1882 v Krakově) pro zločin vraždy a loupeže, které dopustil se na mladistvé choti strojvedoucího p. Foltynovského v Přívoze.

Otázky předložené porotcům byly zodpovězeny takto:

1. otázka znějící na loupežnou vraždu 12 hlasy ano

2. otázka znějící na krádež 4 hlasy ano, 8 hlasy ne

3. otázka znějící na podvod 11 hlasy ano, 1 hlasem ne.

Díky tomuto výroku poroty byl Rudolf Waga odsouzen soudem k 18-ti letému žaláři s jedním půstem měsíčně a ve výročí vraždy vždy na jeden den do tmavé komůrky s půstem. K smrti nemohl být Waga odsouzen, poněvadž nebyl plnoletý.

Vrah při přelíčení se doznal a vyprávěl všecky podrobnosti svého skutku. Vraždu spáchal záhy z večera. Protože paní Foltynovská byla mladá, silná žena a při přímém útoku byla by útočníka přemohla, vymyslil si Waga úskok.

Vstoupil do pokoje a volal, že hoří. Když se mladá žena přitočila k oknu aby viděla požár, vrah se na ni zezadu vrhl, sevřel jí oběma rukama hrdlo a držel ji tak dlouho, až přestala dýchat.

Pak pobral peníze a cenné věci a odešel se vyspat. Ráno z Ostravy zmizel, byl však ještě téhož dne policii dopaden.

Po vynesení rozsudku zůstal úplně klidný a prohlásil, že trest nastupuje ihned.

Sdílejte článek