PŘÍBĚHY STARÉ OSTRAVY
26/11/2020 Jiří Jezerský

Příběh 120 let staré vraždy: Matka ubila dceru alkoholičku

​V polovině dubna roku 1900 způsobila rodinná tragédie, že Pudlov u Bohumína se stal rázem známý v celém kraji.

Manželka bývalého pudlovského starosty Chlapka totiž usmrtila svou dceru Karolinu. Šířily se zprávy, že dceru utloukla vidlema, protože si nechtěla vzít za muže jakéhosi úředníka, kterého jí vnucovali, že na kořalku si Karolina vydělávala prostitucí...

Obžalovací spis z té doby však o události praví:

Dne 10. dubna 1900 přistihla Johanna Chlapková svou 26 roků starou dceru ráno po páté hodině při dojení krav v chlévě úplně opilou. Když viděla, že Karolina vydojené mléko rozlévá, dala se s ní do hádky. Zabránila jí v dalším dojení a zpolíčkovala ji.

Karolína však stále odmlouvala, tak vzala na ni silnou hůl, kterou o ni zlámala. Pak Chlapková vzala láhev, ve které měla Karolina kořalku a tou třikrát udeřila dceru do hlavy.

Následkem toho došlo k otřesu mozku, krev natekla do lebeční dutiny a Karolina v sobotu 14. dubna zemřela. Tato skutečnost byla potvrzena pitvou, kterou provedli soudní lékaři. Rovněž konstatovali, že měla některé vnitřnosti od kořalky úplně degenerované.

Obžalovaná, 66 let stará a negramotná, Johanna Chlapková popírá jakoukoliv vinu, zejména tvrdí, že Karolinu lahví netloukla. Má však nejlepší vysvědčení z obecního úřadu a nebyla dosud trestána. Svědci dosvědčují, že Karolina byla miláčkem své matky, která se všemožně starala, aby dcera odvykla pití.

Dokonce byla dána na nějakou dobu k převychování do kláštera. Jejich služka Mariána Vajdová jako svědkyně vypověděla, že Karolina poslední dobou pila už jen čistý líh a kradla kde co, když jí rodičové nechtěli dát peníze na kořalku. Útok matky flaškou do hlavy dcery, jako jediná potvrdila. Jiní svědkové prý viděli, že Karolina se potloukla o vůz na jejich dvoře stojící, při záchvatech padoucnice, na kterou trpěla.

Vzhledem k okolnostem, které vyšly při přelíčení 15. května 1900 najevo, byla dána soudem v Těšíně porotcům hlavní otázka, zda se jednalo o zločin úmyslného zabití, zda mohla obžalovaná vědět, že učinila takové jednání, kterým způsobí smrt své dcery Karoliny.

Porotci tuto otázku zamítli a tak byla obžalovaná Johanna Chlapková odsouzena za přečin podle § 335 k jednoduchému vězení na dobu čtyř měsíců.

Po vynesení rozsudku byla dočasně propuštěna na svobodu.

Sdílejte článek