Nejnovější zprávy: Sdílko je zpátky. Do Poruby míří regionální prodejci, workshopy i kavárna Vražda v Porubě! Třicetiletý muž včera zabil mladou ženu

Společnost

Ostravský Dům roku: Od sídla banky po Nohavicovu Heligonku. Kdo vyhraje letos?

Už od roku 1994 se v Ostravě vyhlašuje soutěž Ostravský Dům roku, v níž město oceňuje dokončené projekty novostaveb nebo rekonstrukcí budov. Letos se bude konat její již 23. ročník. Magazín PATRIOT pro čtenáře připravil velkou fotogalerii, která ukazuje všechny vítězné stavby.

Městská architektonická retrospektiva zahrnuje celkem 22 objektů od budovy Československé obchodní banky v Hollarově ulici, která vyhrála v roce 1994, až po loni oceněný hudební klub Heligonka, který vznikl přestavbou bývalých koupelen v areálu dolu Hlubina.

Galerie vítězů soutěže Ostravský dům roku

1994 – Čs. obchodní banka na Hollarově ulici, 1995 – Administrativní budova firmy ICEC na Sokolské třídě, 1996 – Integrovaný dům v centru Ostravy, 1997 – Finanční úřad Ostrava-Jih, 1998 – Dostavba zimního stadionu SAREZA v Porubě, 1999 – Divadlo loutek, 2000 – Národní divadlo Moravskoslezské, 2001 – Cestovní centrum Fischer Jiráskovo náměstí, 2002 – Dům knihy Librex, 2003 – Multifunkční budova Vědecko-technologického parku v Porubě, 2004 – Budova Liftcomp v Porubě, 2005 – Sídlo společnosti Merko CZ v Hrabové

2006 – Administrativní a skladový objekt Bextra ve Vítkovicích, 2007 – Rekonstrukce nádraží ve Svinově, 2008 – Hotel Park Inn Moravská Ostrava, 2009 – Polyfunkční dům Elstav ve Vítkovicích, 2010 – Dům soc. služeb pro seniory Landek v Petřkovicích, 2011 – Alternativní scéna Divadla loutek, 2012 – Multifunkční aula Gong Dolní Vítkovice, 2013 – Concept House v Porubě, 2014 – Svět techniky Dolní oblast Vítkovice, 2015 – „Nové koupelny“ Hudební klub Heligonka v Moravské Ostravě

Jaká jsou vlastně pravidla soutěže, v níž město Ostrava pomocí spíše občanských než architektonických kritérií vybírá stavby, které byly dokončeny nebo rekonstruovány na jeho území v hodnoceném období?

„Soutěží v ní investoři novostaveb nebo rekonstrukcí budov. V tomto ročníku se jedná o stavby, které byly dokončeny od 1. ledna 2015 do 31. prosince 2016. Zájemci o účast v soutěži mohou své stavby přihlásit do soutěže do pátku 28. dubna do 11 hodin,“ uvedla v tiskové zprávě mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

S udělením titulu je spojeno také finanční ohodnocení ve výši 300 tisíc korun a udělení bronzové plakety. V pořadí druhé vyhodnocené dílo obdrží odměnu ve výši 150 tisíc.

Kromě titulu „Dům roku“ a odměny má rada města Ostravy právo na doporučení soutěžní komise udělit dalším budovám čestná uznání bez určení pořadí. O svém favoritovi bude v letošním ročníku znovu rozhodovat také veřejnost. Webová anketa bude spuštěna v průběhu měsíce května.

Na závěr ještě přidáváme galerii k loňskému ročníku, v němž byla kromě klubu Heligonka jako druhá vyhodnocena rekonstrukce Městského stadionu v Ostravě-Vítkovicích. Čestná uznání městská rada udělila nástavbě vysoké pece č. 1 v Dolní oblasti Vítkovice a nové správní budově Národního památkového ústavu.

U příležitosti dvacetiletého jubilea soutěže pak veřejnost vybrala „Dům dvacetiletí“, kterým se stala Multifunkční aula Gong.

Fotogalerie