Společnost
29/11/2022 Petr Sobol

Ostravskou univerzitu povede po osmi letech nová tvář. Latu má nahradit Kopecký

Akademický senát Ostravské univerzity v pondělí volil kandidáta na nového rektora. Senátoři vybírali ze čtyř kandidátů. Už v prvním kole dvoukolové volby zvolili amerikanistu docenta Petra Kopeckého z Filozofické fakulty OU.

Kopecký získal 23 hlasů, což je více než potřebná nadpoloviční většina z 38 možných. Zvolený kandidát by se měl ujmout funkce po jmenování prezidentem od 1. března 2023. Současný rektor profesor Jan Lata po dvou čtyřletých funkčních obdobích už znovu kandidovat nemohl.

Zvolený kandidát na rektora Ostravské univerzity, Petr Kopecký, po volbě prohlásil, že před univerzitou není jednoduché období a myslí si, že zásadní úkol rektora v aktuální situaci je jednání o navýšení prostředků pro vysoké školy, a to v součinnosti s ostatními univerzitami.

Všichni kandidáti prezentovali své vize již před týdnem na celouniverzitním shromáždění akademické obce. „Akademickému senátu jsem nabídl vizi, která je konzistentní s tím, co jsem dělal posledních 25 let v dobrovolnické a neziskové komunitě, v komunální politice a v posledních letech také na celouniverzitní úrovni. Jsme v době, kdy bude složité udržet lidi na univerzitě, protože nůžky mezi platy v regionálním školství a na univerzitě se rozevírají. To je téma, kterým se budu muset intenzivně zabývat, protože bez dobrých lidí nemůžeme vést univerzitu dobře. Toto je pro mě důležité téma,“ popisuje Petr Kopecký.

„Budoucnost bude nesmírně těžká nejen pro docenta Kopeckého, ale také pro celou univerzitu. Ekonomická krize dopadne na univerzity a inflace na zaměstnance. Velkou komplikací budou také zvyšující se ceny ve stavebnictví. Na Ostravské univerzitě totiž plánujeme dva velké projekty a rádi bychom také zrekonstruovali koleje a budovy Filozofické a Přírodovědecké fakulty. Situace nebude snadná, nicméně panu docentu Kopeckému držím palce, věřím, že on a jeho spolupracovníci se s tím vyrovnají a univerzita přečká těžký rok, který nás čeká a že i nadále bude mít snahu o to vytvářet univerzitu mezinárodní a vědeckou, která bude hrát důležitou roli nejen v českém prostředí, ale i v Evropě a ve světě,“ nastiňuje končící rektor Ostravské univerzity Jan Lata výzvy, před kterými nový rektor stojí.

„Jsem velice rád, že byla univerzita schopná vygenerovat čtyři velmi kvalitní uchazeče o pozici rektora. Je vidět, že je univerzita zdravá a prostředí uvnitř je takové, jaké má na univerzitní půdě být. Soutěž všech čtyř kandidátů i samotná volba proběhla velmi důstojně a za to všem děkuji. O tom, že je docent Kopecký pro univerzitu zjevně dobrá volba svědčí fakt, že byl zvolen již v prvním kole, takže důvěru akademické obce zcela jistě má. Jsem rád, že má tak silný mandát a věřím, že bude úspěšný,“ říká k dnešní volbě Jan Lata.

„Protokol o průběhu voleb bude zaslán nejpozději do sedmi dní na MŠMT, které jej následně předá Kanceláři prezidenta republiky. Jmenování docenta Petra Kopeckého do funkce rektora prezidentem republiky lze očekávat v průběhu ledna. Mandát současného rektora končí k 28. únoru 2023,“ shrnuje následující kroky vedoucí Centra marketingu a komunikace OU Adam Soustružník.

Sdílejte článek