Nejnovější zprávy: Muž v dresu Baníku napadl během duelu se Spartou strážného. Poznáte ho? Autotest: Toyota Hilux. Pracovník roku.

Společnost

Ostrava hledá letadlo, které by nahradilo Šturmovika v parku Československých letců

Pamětníci si možná vzpomenou na letadlo typu Šturmovik, které bylo vystaveno v ostravském parku Československých letců. Radnice Moravské Ostravy a Přívozu nyní hledá letoun, který by dávno odvezeného Šturmovika nahradilo.

„Jednou z investičních akcí, kterou pro letošní rok připravujeme, je rekonstrukce parku Československých letců,“ uvedla mluvčáí ostravského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jana Pondělíčková.

V rámci stavby dojde k rekonstrukci stávajících chodníků, která bude nově ze zámkové dlažby, k výměně mobiliáře, úpravě parkovacích míst podél okrajů parku a k sadovým úpravám. „Náklady na rekonstrukci budou činit zhruba 5,9 milionů korun a předpokládáme, že by stavba mohla začít v květnu,“ dodala mluvčí.

„V projektu je počítáno i s variantou, která by do centra města opětovně přinesla letadlo. Vhodný typ stroje, nejlépe spojený s druhou světovou válkou, se však nedaří získat a momentálně je v jednání výroba věrné kopie. Pokud máte nějaký vhodný tip, třeba i na výrobce modelu, prosíme o něj,“ uvedl místostarosta Dalibor Mouka.

Původní letadlo (sovětské bitevní letadlo Šturmovik) bylo do tehdejšího Dzeržinského sadu (dnes park Čs. letců) umístěno v roce 1960 a zůstalo zde do roku 1994, kdy bylo předáno do vojenského muzea v Praze a následně do neveřejného muzea Melun-Villaroche ve Francii.