Společnost
06/09/2019 Tomáš Svoboda

Ostrava bude po 30 letech zase Sametová!!!

Důstojnou podzimní připomínkou 17. listopadu 1989, sametové revoluce a uplynulých 30 let svobody a demokracie bude v Ostravě speciální multižánrový projekt s názvem SametOVA!!!

Ve městě se budou konat výstavy, besedy, happeningy, workshopy, vyjdou publikace a vše vyvrcholí čtyřdenním programem na Masarykově náměstí ve dnech 15. až 18. listopadu.

V centrální části náměstí bude umístěn tematický prostorný stan, v němž se budou konat besedy, koncerty, veřejná čtení, divadelní přenosy, filmové projekce či workshopy.

V koordinaci s městem Ostravou je připravuje zhruba třicet kulturních a společenských organizací, univerzit a škol. Prostorově bude areál vždy uzpůsoben aktuální programové náplni a po celou dobu konání bude k dispozici například galerie nebo kavárna.

"Znovu se ukazuje, jak osobitá Ostrava je. Jak se dokáže spojit a táhnout za jeden provaz. Odzkoušeli jsme si to v předchozích letech, kdy se propojily ostravské instituce a pod vedením města tvořily společný program a připomínaly si důležité události historie města i státu. A letos na podzim si to zopakujeme," uvedl ostravský primátor Tomáš Macura.

Podle něj se Ostrava stane díky spolupráci desítek spolků, institucí, univerzit a škol republikovým unikátem.

Talkshow, výstava i setkání primátorů

Z akcí organizovaných přímo městem Ostravou již odstartovala talkshow, jejímž prvním hostem byl Jarek Nohavica. Následovat bude dalších deset rozhovorů s osobnostmi, které se různě podílely na revolučních událostech roku 1989 nebo se výrazně zapsaly do života ve městě v uplynulých 30 letech.

Jmenovitě to budou podnikatel Jan Světlík, výtvarník Eduard Ovčáček, ostravský zastupitel Josef Babka, ředitelka Colours of Ostrava Zlata Holušová, herec Tomáš Jirman, zpěvačka Vladivojna LaChia, bývalý primátor Petr Kajnar, novinář Jan Král, restauratér David Girten a současný primátor Tomáš Macura.

Další akcí bude výstava Archivu města Ostravy ve foyer radnice, která bude ve dnech 24. října až 29. listopadu věnována studentům a ostravskému školství od 30. let po současnost.

Jednotlivé panely se budou věnovat například událostem v období říjen-listopad 1939, přesunu VŠB do Ostravy, vzniku Pedagogického institutu či létům uvolnění a normalizace po roce 1968, listopadovým událostem a vývoji po roce 1989.

30. výročí sametové revoluce bude tématem také na Den otevřených dveří radnice města Ostravy, který se tradičně koná 28. října. Pásmo scének, skečů a vyprávění v podání ostravských herců doplní hudební vystoupení připomínající události listopadu 89.

Lidé se budou moci připojit k vytvoření vzpomínkové atmosféry mimo jiné zapálením svíček ve tvaru srdce přímo na Prokešově náměstí.

Součástí celého projektu je také veřejné setkání a debata ostravských primátorů, kteří stáli v čele města po roce 1990.

Konat se bude 7. listopadu v Divadle loutek Ostrava. Účast v debatě kromě současného primátora přislíbili Evžen Tošenovský (1993-2001), Čestmír Vlček (2001-2002), Aleš Zedník (2002-2006) a Petr Kajnar (2006-2014).

Přehled všech akcí, které se konají na území města Ostravy, je k dispozici na webových stránkách www.ostrava30.cz.

Sdílejte článek