Politika
07/05/2024 Jaroslav Baďura

Olomoucký ​hejtman navštívil americkou Iowu. Vyjednal spolupráci a uvedl do prodeje čokoládu z Losin

Foto: se svolením hejtmanství Olomouckého kraje

Na čtyři dny vyrazil hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek do města Cedar Rapids ve státě Iowa v USA, aby vyjednal možnosti partnerství a spolupráce s regionem.

S Američany hovořil například o ekonomické spolupráci a podnikání. Zástupci kraje navštívili také Národní české a slovenské muzeum s knihovnou, které chce prezentovat a prodávat čokoládu z Velkých Losin.

„Zahraniční pracovní cesta do Cedar Rapids byla velmi úspěšná. Navázali jsme na zkušenosti z minulého roku a zároveň posunuli kraj ve spolupráci s tímto regionem ve státě Iowa ve více oblastech. Rád bych poděkoval muzeu v Cedar Rapids za pozvání a skvělou organizaci celé akce a Univerzitě Palackého za spolupráci,“ uvedl hejtman Suchánek.

Před rokem navštívili zástupci hejtmanství partnerský region GRADD ve státě Kentucky v USA, a jednou ze zastávek bylo právě Cedar Rapids, kde možnou spolupráci poprvé otevřeli. Nyní se detailně vrátili také k možnému partnerství zejména v oblasti výzkumu a vývoje. Předjednali například přijetí podnikatelské delegace ze Cedar Rapids u nás v Olomouckém kraji a setkali se s představiteli zastupitelských úřadů Česka v USA.

Jeden den byl věnovaný oslavám 50. výročí založení Národního českého a slovenského muzea a knihovny v Cedar Rapids, což je jediná instituce svého druhu v USA. Jednalo se také o uvedení regionálních produktů z Olomouckého kraje v prodejně muzea. Jako první se v tam začne svým umem chlubit čokoláda z Velkých Losin.

Zástupci kraj byli přímo v muzeu pozváni do pravidelného videopořadu Káva a koláče, kde představili velkolosinské čokolády.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama