Nejnovější zprávy: Dobrá zpráva, po přívalových deštích by dnes v Moravskoslezském kraji mělo pršet méně Para hokejisté odehrají přípravné zápasy. Mistrovství světa v Ostravě bude i s fanoušky!

Společnost

Novojičínský hotel Praha získává znovu tvář secesní kavárny z 19. století

Novojičínský Hotel Praha prochází další etapou rekonstrukce. Mění se dveře v restauraci a hotelovém vstupu, obnovují se salónky a jejich předsálí, opravuje se fasáda. Celá budova bude nakonec opatřena novým nátěrem.

Práce přijdou na téměř 3,5 milionu korun, třetinu částky pokryje dotace z ministerstva kultury a z Moravskoslezského kraje. Ještě v letošním roce začne první etapa rekonstrukce sociálních zařízení hotelových pokojů. Tady byly náklady vyčísleny na 2,8 milionu korun.

„U vstupu do restaurace, do kuchyně, recepce se mění staré dveře s kovovými rámy za dřevěné s fazetovými výplněmi. V části, kde se vchází do hotelu, se odstraňuje obložení, ke schodišti se bude instalovat mosazné zábradlí,“ popsala práce, které probíhají v přízemní části historické budovy, Blanka Zagorská z odboru majetku, rozvoje a investic.

Radikální přeměnou procházejí také tři salónky v prvním poschodí. Ve všech už bylo odstraněno nevzhledné obložení. V předsálí se musí zbourat příčka, která odděluje šatnu.

„V celém prostoru se bude měnit elektroinstalace a u všech místností vstupní dveře. Opraví se omítky a dodají kryty na radiátory,“ dodala Zagorská. Do poloviny listopadu by měla zářit novotou i fasáda Hotelu Praha.

Hotel Praha, který je kulturní památkou a bývá nazýván secesní perlou Nového Jičína, získalo město do svého majetku 1. ledna 2013 a hned v létě začala první etapa jeho obnovy.

Do současnosti se na budově vyměnila okna, sanovaly se podlahy a schodiště, krovy, opravil se světlík v jídelně, střešní římsa a vstupy do hotelu a restaurace.

„Každý krok musíme samozřejmě konzultovat s památkáři a architekty. Naši společnou snahou je, aby se Hotel Praha co nejvíce přiblížil své původní podobě, vídeňské kavárně z přelomu 19. a 20. století,“ upřesnila Zagorská.

Fotogalerie