Nejnovější zprávy: Denní přírůstek nakažených v kraji klesl, nastal čas pro rozvolnění? ​Obchodníci nefňukají a tvrdě makají. Na Ostravsku to jinak nejde

Společnost

Nemocnice zatěžují senioři s covidem. Nepotřebují hospitalizaci, ale domovy je nechtějí vzít zpět

​V Moravskoslezském kraji za sobotu přibylo celkem 1119 nakažených nemocí covid-19. Oproti pátku nemocných o přibližně 400 ubylo.

Ilustrační foto: Archiv

Celkově dosud v regionu od počátku pandemie onemocnělo 25.840 lidí. Vyplývá to z údajů chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

"Došlo k poklesu nově nakažených. Bohužel problémem je stálý nárůst počtu hospitalizovaných. Nemocnice zatěžují seniorní pacienti z domovů, kteří nepotřebují hospitalizaci, ale domovy je jako covid pozitivní nechtějí přijmout zpět. Tento problém už delší dobu řešíme," uvedl hejtman.

Podle chytré karantény přibylo za pátek nejvíce nakažených na Ostravsku, a to 286, následuje Frýdecko-Místecko s 247 nemocnými a Karvinsko s 201 nově nemocnými, na Novojičínsku bylo pozitivně testováno 198 lidí, na Opavsku 139 a na Bruntálsku 48. Aktuálně nemocných je v kraji 14.030 lidí. Z nemoci se vyléčilo 11.584 lidí.

Počet zemřelých kvůli covidu-19 vzrostl na 226. V nemocnicích v kraji je podle těchto dat s covidem-19 hospitalizováno 539 lidí. V sobotu bylo v kraji provedeno 8127 testů, z nichž bylo pozitivních 2925, tedy více než 35 procent. V regionu se ale nedělají jen testy moravskoslezských pacientů.

Statistika chytré karantény eviduje lidi podle trvalého bydliště. Lidé pocházející z regionu, kteří jsou nemocní, ale žijí například v Praze, jsou tedy i tak vykazováni v Moravskoslezském kraji.

Karvinská krajská nemocnice v těchto dnech ve spolupráci se Zdravotním ústavem Ostrava a Fakultní nemocnicí Ostrava provádí srovnávací studii testovacích metod na koronavirus. Na vzorku 500 až 600 lidí zkouší spolehlivost antigenních testů.

Lidem, kteří souhlasí, jsou na odběrovém místě provedeny dva stěry. Jeden bude pro PCR test, tedy standardní vyšetřovací metodu, vůči níž se poté bude ověřovat antigenní test. Cílem je určit senzitivitu těchto testů.

Od víkendu se v regionu zpřísnila pravidla pro poskytovatele sociálních služeb i následné péče. Nebudou moci přijímat klienty ani nové zaměstnance, kteří se neprokážou negativním PCR testem na koronavirus. Test nesmí být starší čtyř dnů.