Sport
29/09/2023 Petr Sobol

Náš projekt nemá hranice! Láká nás i NHL, říká Michal Raszka ze Saves Help

Foto: se souhlasem Saves Help

Dělají to, co milují, a ještě díky tomu pomáhají. Hokejoví, a nějaký čas už také fotbaloví brankáři, přispívají každým svým zákrokem na účet Saves Help, prostřednictvím něhož věnují peníze potřebným. Za vznikem projektu stojí reprezentační gólman Šimon Hrubec společně s hokejovým nadšencem Michalem Raszkou.

Do minulé sezony NHL zasáhlo osm českých gólmanů v čele s Karlem Vejmelkou, Pavlem Francouzem či Petrem Mrázkem. Ti všichni jsou součástí projektu Saves Help, který má pod svými křídly taky brankáře z extraligy, dalších evropských soutěží, ale i Petra Čecha. Loni projekt zamířil i do fotbalového prostředí a teď chystá další expanzi. Více prozradil v rozhovoru pro Magazín PATRIOT Michal Raszka (39) z Třince.

Jak vlastně vaše spolupráce se Šimonem začala?

Se Šimonem jsme si v mnoha věcech padli do noty. Ještě za jeho působení v Třinci jsme vytvořili jeden menší projekt asi pro 50 dětí, který byl zaměřený na jejich volnočasové aktivity. V šuplíku jsme ale měli ještě další nápad, který jsme poté vytáhli ven. Následně vzniklo Saves Help. Sedli jsme si a chtěli jsme pomáhat.

Znali jste se se Šimonem už dřív, nebo jste se poznali náhodou?

Byl jsem na jedné veřejné akci, kde byli i hokejisté Ocelářů. Znali jsme se od vidění, dali jsme společnou řeč a na základě toho jsme pokračovali dál.

Vy jste působil i v hokejovém Třinci?

V té době jsem u Ocelářů působil externě, obsluhoval jsem multimediální kostku. V té roli jsem ale žádné propojení s týmem neměl.

Hrál jste někdy sám hokej?

Nikdy jsem hokej nehrál. Chtěl jsem, je to pro mě od dětství sport číslo jedna, tehdy ale byla divoká doba a hokej byl drahý sport. Stal se ze mě však zapálený hokejový a sportovní fanoušek.

Byl jste marketingovým manažerem v hokejovém Havířově, kde jste si otevřel taky vlastní e-shop. Teď už se ale naplno věnujete jen Saves Help, je to tak?

Ano, přesně tak. Se Saves Help máme i pojízdný stánek, se kterým jezdím na stadiony. Spolupracujeme s Třincem nebo Vítkovicemi a brzy by se měl přidat i další klub. Stánek jsem na začátku pojal spíše jako takový test, jestli lidi bude zajímat i jiné zboží mimo klubový merch.

A zajímá?

Zajímá! Jezdím na stadiony pravidelně a o naše produkty je zájem. Máme v nabídce trička, mikiny, puky, kartičky nebo kšiltovky. Zkrátka hlavní vybavení pro hokejové fanoušky.

Povědomí o Saves Help je už poměrně velké, souhlasíte?

Člověk je v nějaké své bublině. Já jsem nastavený tak, že jsme pořád na startu. Myslím si, že náš hodně posune spolupráce s extraligovými kluby, nicméně e-shop nám ukazuje, že zájem o Saves Help je ze všech koutů republiky.

Kdo rozhoduje o tom, komu Saves Help pomůže?

Možností, kde pomáháme, je víc. Někdy přijde brankář s tím, že pomoc potřebuje někdo z jeho okolí. Pomáháme taky u sbírek, které už probíhají, kdy se jim například nedaří sehnat potřebné finance, a kde je třeba pomoct rychle. Lidé nám posílají své příběhy, my je procházíme a pak rozhodujeme. O tom, jestli pomůžeme, rozhodují všichni na naší WhatsAppové skupině.

Jak konkrétně Saves Help pomáhá?

Sto procent prostředků, které nám přijdou od brankářů a veřejnosti na transparentní účet, jde na pomoc. Pomáhali jsme třeba po tornádu nebo klukovi, který ochrnul na spodní polovinu těla a dal se na parahokej. Primárně se však jedná o prostředky na rehabilitace nebo zdravotnické pomůcky pro děti. Nikdy nikam neposíláme peníze, ale kupujeme pomůcky, pobyty a podobně. Naše pomoc nemusí být vždy spojena jen s hokejem.

Kam jste se od svých začátků posunuli?

Začali jsme v červnu roku 2019. Projekt neměl velké ambice, říkali jsme si, že by se do něj mohlo zapojit třeba pět brankářů ze Šimonova nejbližšího okolí. Během prvního měsíce jich ale byly desítky a teď už máme okolo 60 gólmanů. Hledáme i další cesty, spolupracujeme s kluby. Nedávno jsme zapojili fanoušky i na našem e-shopu. Přispívají nám taky hobby amatérští brankáři, kteří si spočítají zákroky nebo minuty a něco nám pošlou. Nikdy se nám nestalo, že bychom vyčerpali účet na dno.

Každý brankář platí za zákroky stejně, nebo to máte nějak rozděleno podle soutěží?

Bylo třeba nastavit systém pro všechny, protože s námi nespolupracují jen gólmani z NHL nebo extraligy, ale i z první ligy, ve které si brankáři tolik nevydělají. Jedním ze základních pravidel je 10 korun za zákrok. Pak už záleží na klucích, jestli částku zaokrouhlí nebo zdvojnásobí, což se nám běžně stává. Po každém kole všech soutěží aktualizujeme částku na našem webu, aby lidé věděli, jakými prostředky zrovna disponujeme. Gólmani posílají peníze jednou za rok.

Hlásí se vám do projektu stále noví zájemci?

První vlna byla o tom, že se Šimon ptal svých kolegů v reprezentaci a Třinci, jestli jim náš projekt dává smysl. Následně začal shánět čísla i na další brankáře, ti zase oslovili své kolegy. A další nás pak začali kontaktovat sami.

Čekali jste, že ze strany brankářů bude zájem o Saves Help tak velký?

Vůbec. Stále jsme nastaveni s pokorou, že za rok vybereme třeba 40 tisíc a pak někomu pomůžeme. Ale ani jsme se nestačili rozkoukat a gólmani nám stále přibývali. Řada z nich se charitě už věnovala, ale nebylo to koordinované. Poslali peníze, ale vlastně ani nevěděli, kam. Teď je pošlou na náš účet a my je proměníme v reálnou pomoc. Stali jsme se správci jejich peněz, které chtějí dát na charitu. Teď použiji Šimonova slova – pro nás je důležité, abychom byli transparentní. Každý ví, na co jejich peníze míří.

Možná je to hloupá otázka, ale čeští fanoušci jsou specifičtí. Už se někdy stalo, že nařkli gólmana z toho, že pustil gól schválně, aby nemusel platit za zákrok?

Diskuze jsou barevné, ale s tímto jsem se ještě nesetkal. Srandu si z toho určitě dělají, ale žádné škarohlídství jsem v tomto směru nezažil.

Plánujete projekt rozšířit i mezi hráče, kteří by mohli přispívat za góly nebo asistence?

Nějakou dobu se o tom už bavíme. Lidé se nás na to od začátku ptají, takže je možné, že se v budoucnu vydáme i tímto směrem. Zatím to jsou ale jen spekulace.

Saves Help už však není jen o hokeji, ale taky o fotbale. Kdy jste s ním začali?

Loni v červenci. Fotbalovou část jsme odstartovali tiskovou konferencí se Šimonem a tehdejším gólmanem Sparty Dominikem Holcem. Celé nám to posvětil Petr Čech, se kterým jsme na projektu pracovali celý rok.

Jste s ním stále ve spojení? Spolupracuje s vámi i nadále?

Přípravy s ním byly hodně intenzivní. Probíhaly ještě v době, kdy působil v Chelsea, takže jsme s ním strávili sedm hodin čisté práce na Stamford Bridge. Stále na to vzpomínám s úžasem, kolik času nám na téma Saves Help věnoval. Pořád jsme v kontaktu, Petr je totiž zároveň členem hokejové sekce. Po konci fotbalové kariéry chytá v jedné nižší britské hokejové soutěží.

Jak se mu vede?

Daří se mu. Má tým, který nemá nejpevnější obranu, úspěšností zákroků se ale držel nad 90 procenty, což je skvělé. Je neuvěřitelné, že potom, co dokázal ve fotbale, začal intenzivně trénovat hokej, který teď hraje závodně. Myslím si, že kdyby byl mladší a měl více času, tak by mohl působit ještě daleko výš.

Máte už ve stáji i další známá fotbalová jména?

Jedním z nich je Jan Laštůvka z Baníku. Hned na startu jsme navázali spolupráci s Opavou, takže se opavští brankáři stali součástí Saves Help. Společně s klubem chystáme i jednu společnou pomoc.

Chtěli byste navázat spolupráci se všemi ligovými gólmany?

Všechny je nemáme, to bychom ale rádi změnili. Je to náš nejbližší cíl. Chceme mít pokrytou kompletní českou ligu, protože čím více členů budeme mít, tím více můžeme pomoct.

Jak jste stanovili částky, které za zákroky platí fotbaloví brankáři?

To téma jsme hodně řešili. Po mnoha propočtech a úvahách jsme částku stanovili na 80 korunách za zákrok. Někdy se však stane, že fotbaloví brankáři mají zákroků méně, takže jsme to nastavili tak, že když do utkání nastoupí, tak jim v počtu zákroků automaticky svítí trojka. A když mají zákroků víc, tak se to k této částce přičítá.

Stalo už se vám někdy, že by některý z brankářů Saves Help odmítl?

Z oslovených gólmanů se mi ještě nestalo, že by někdo nechtěl vstoupit. Velkou výhodou podle mě je, že je to pro brankáře jednoduché. Můžou dělat, co milují, a navíc ještě pomáhat. Nemusí přemýšlet, kde a kolik přispět, vše je už předem dané. Všechno je dobrovolné, na dobré slovo, vzájemně si důvěřujeme. Pokud někdo přijde a řekne, že chce ze Saves Help vystoupit, tak s tím nemáme žádný problém.

Už víte, jakými dalšími směry se vydáte?

Šimon chytá ve Švýcarsku, a tak jsme zkusili i tuto soutěž. Oslovil Leonarda Genoniho, který je ve Švýcarsku ikonou. Větší jméno mezi brankáři už nemají. Zeptali jsme se, jestli by nám pomohl oslovit další brankáře ze švýcarské ligy. Nevěděli jsme, jak zareaguje, jeho ale projekt nadchl a sám zpracoval své poznatky. Sehnal si kontakty, začal brankáře oslovovat a v současné době máme domluvených už více než 15 jmen. Většina z nich jsou Švýcaři, na seznamu jsou ale i Finové. Dva z nich ještě loni chytali v NHL.

Jak to bude s jejich pomocí? Budou přispívat na švýcarské projekty?

Brankáři, kteří chytají ve Švýcarsku, budou pomáhat švýcarským příběhům. Nás tak čeká další velká výzva, abychom ve Švýcarsku navázali na práci, kterou děláme tady. Uvědomujeme si však, že už teď je to za hranou toho, co dokážou zvládnout dva lidé. Hledáme proto cesty, jak projekt zabezpečit finančně, abychom v týmu mohli zaměstnat další posily.

Kam až se může Saves Help posunout?

Projekt nemá žádné hranice. Ve Švýcarsku se nám povedlo ulovit tři finské gólmany, takže se časem klidně můžeme dostat i do Finska. A třeba i dál. To už by ale bylo třeba sehnat silného partnera. Můžeme expandovat do celého světa, ale k tomu potřebuje růst i tým.

A co NHL?

Ta nás láká hodně. Neklademe si slepé cíle, vždyť v minulé sezoně NHL naskočilo do akce osm českých gólmanů a všichni s námi spolupracují, za což jsme hrozně rádi. Oni sami pak mohou oslovovat další a další. Nemáme v plánu kontaktovat přímo NHL, ale chceme se vydat osobnější cestou přímo mezi brankáře.

Kolik času vám vlastně Saves Help zabere?

Není to osm hodin denně, je to mnohem víc. Dělám hodně administrativu, samostatnou jednotkou je e-shop. Taky jsem v každodenním kontaktu se Šimonem, který projektu nepropůjčil jen své jméno a tvář, ale jde mu o to, aby Saves Help rostlo. Vždy rád pomáhal potřebným a teď v tom pokračuje.

Foto: se souhlasem Saves Help

Sdílejte článek