Nejnovější zprávy: Před 90 lety vznikla Vazební věznice Ostrava VŠB-Technická univerzita Ostrava a pivovar Ostravar budou spolupracovat

Politika

​Národní sportovní agentura by mohla sídlit v Ostravě, navrhl poslanec Janda

V Poslanecké sněmovně po letech ožívají návrhy přesunout do Moravskoslezského kraje alespoň jeden státní úřad.

V rámci druhého čtení novely zákona o podpoře sportu, která předpokládá vznik nového úřadu, takzvané Národní sportovní agentury, to navrhl moravskoslezský poslanec a bývalý vrcholový sportovec a skokan na lyžích Jakub Janda.

Národní sportovní agentura, coby správce veškerého sportu v České republice, má v zákoně uvedeno sídlo v hlavním městě. Návrh na změnu sídla agentury přednesl právě Janda, který by si přál, aby v budoucnu sídlila v Ostravě.

„V minulosti snahy moravskoslezských poslanců vždy ztroskotaly na tom, že chtěli přesouvat už zavedené úřady a argumentovalo se tím, že je to nemožné. Tohle je však úplně nový úřad a neexistují ani historické, ani geografické a ani administrativní důvody, proč by to nešlo,“ okomentoval Jakub Janda a narážel tím především na poslední snahy bývalého ministra dopravy Martina Římana přesunout do Ostravy samostatné ministerstvo.

„Ostrava si jednoznačně zaslouží, aby zde nová agentura sídlila. Máme tady dostupné budovy, pozemky i lidi. Když se podíváte na trh práce, tak budete asi těžko hledat 50 nových zaměstnanců v Praze, stejně tak máme mnohem levnější budovy i pronájmy.“ uvedl k návrhu Jakub Janda.

Důvody pro přesun sídla však nejsou jen ryze technické.

„Ostrava patří k nejvýznamnějším sportovním centrům České republiky. Sídlí zde řada skvělých sportovních klubů, katedra studií lidského pohybu na Ostravské univerzitě, gymnázium Dany a Emila Zátopkových, pravidelně se zde konají výborné sportovní mítinky jako je Zlatá Tretra, Mistrovství světa v hokeji nebo mistrovství Evropy v krasobruslení. Završením pak bylo udělení titulu evropského města sportu v roce 2014,“ dodal Janda.