Nejnovější zprávy: Na Rudné v Ostravě se srazila dvě auta, jeden řidič je mrtvý Vondrák skončí jako místopředseda ANO, své funkce se vzdal

Společnost

Nadšenci chtějí 7. května vytvořit světelný řetěz pohraniční linie bunkrů a pevností

Zatímco loňské oslavy 70. výročí osvobození České republiky se nesly v duchu velkých oslav, letošní „nekulaté“ výročí se připomene na řadě míst spíše sporadicky. S tím ale nesouhlasí lidi z facebookové skupiny Ostravská operace.

Proto iniciují celostátní výzvu „Světla nad bunkry“ a letos chtějí uspořádat nultý ročník nasvícení celého pevnostního systému v České republice, na kterém by se podíleli nadšenci z řad široké veřejnosti.

„Jde o to, aby lidi večer 7. května vyrazili ven a ve 21 hodin večer rozsvítili na kterémkoliv bunkru nebo pevnosti světlo a vytvořili tak svítící řetěz, který obejme téměř celou republiku. Tady v okolí Ostravy už máme pocit, že to vyjde,“ sdělila Magazínu PATRIOT správkyně skupiny Světla nad bunkry Veronika Honcová.

„Přihlásilo se nám už asi 300 lidí a zatím máme částečně pokrytou linii od Ostravy přes Hlučín až po Opavu a doufáme, že se přidají i lidi z dalších regionů. Už se nám ozvali i ze Stříbra, Žatce a Strakonic, a také slovenští kolegové, kterým se tento nápad moc líbil a přidají se k nám.“

Fakt, že jednotlivé objekty československého opevnění na sebe navazovaly, dává reálnou možnost vytvořit kolem Česka pomyslnou světelnou hranici.

Tam, kde je linie už působením času, zásahu člověka či přírody přerušená, chtějí autoři nápadu alespoň symbolicky přisvítit světlem, které obstarají dobrovolnické spojky.

„Jestli se myšlenka vydaří, vznikne u nás nová tradice, připomínající jednu z pohnutných kapitol historie našeho státu,“ dodávají organizátoři.