Nejnovější zprávy: Senior (73) přečkal tři dny v lese, hledaly jej desítky policistů i hasičů Opavané díky unikátní výstavě objevují rodačku Joy Adamsonovou

Proměny kraje

Moravskoslezský kraj rozdělí mezi včelaře dva miliony korun

​Včelaři a včelařské spolky si i letos rozdělí 2 miliony korun z krajského rozpočtu Moravskoslezského kraje.

Ilustrační foto: pixabay.com

Peníze z dotačního programu mohou použít na stabilizaci a obnovu včelstev, opatření, která zlepší zdravotní stav včel, a na rozvoj odborného vzdělávání.

„Moravskoslezský kraj patří mezi oblasti s největším počtem včelstev. Snažíme se proto každým rokem včelaře podpořit, a zároveň v rámci dotačního programu zohlednit jejich potřeby pro daný rok,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška.

Dodal, že dotační program je letos zaměřen zejména na eliminaci největší včelařské hrozby – parazitického roztoče včely medonosné kleštíka včelího (Varroa destructor), který je přenašečem virových onemocnění.

„Včelařské spolky tak mohou pro své členy získat mimo jiné i termokomoru, která tohoto roztoče eliminuje. Z dotačních peněz si mohou pořídit také zařízení na zpracování včelího vosku, nebo lis na výrobu mezistěn. Svazky včelařů mohou také získat finance na kurzy, které zajistí osvětu pro všechny zájemce o včelařství,“ upřesnil náměstek hejtmana Jan Krkoška.

Stávající včelaři, kteří budou žádat o dotaci samostatně, mohou získat prostředky na výměnu starých úlů za nové.

Zájemci o dotaci mohou v termínu od 1. do 15 července požádat maximálně o 50 tisíc korun.

O tom, kdo finanční podporu z krajského rozpočtu dostane, rozhodnou v září krajští zastupitelé.