Nejnovější zprávy: Bezmocný senior ležel tři dny ve vaně. Povedlo se ho zachránit? U přechodu se Slovenskem havarovaly tři kamiony. Silnice je neprůjezdná

Proměny kraje

Moravskoslezský kraj hledá leteckého dopravce pro Vídeň a Mnichov

Moravskoslezský kraj vyhlásil výběrové řízení na leteckého dopravce, který bude zajišťovat pravidelné spojení z mošnovského Letiště Leoše Janáčka Ostrava do Vídně a do Mnichova.

Ilustrační foto: MSK

Zájemci se do veřejné soutěže mohou hlásit do 30. září. Novináře o tom dnes informovala mluvčí kraje Nikola Birklenová.

Zastupitelé na svém červnovém zasedání rozhodli, že kraj tyto dvě letecké linky finančně podpoří. Zaplatí provozovateli případné ztráty z provozu.

Kraj chce tímto způsobem pomoci regionálnímu letišti. Kvůli podpoře formou závazku veřejné služby musela vše schválit Evropská komise. Maximální výše kompenzace za provoz obou linek ze strany kraje je stanovena na 7,8 milionu eur (přes 200 milionů korun) ročně.

"Ve spolupráci s letištěm a experty na leteckou dopravu jsme několik měsíců analyzovali trh. Právníci připravovali celý složitý proces veřejné zakázky a podklady pro Evropskou komisi. Poučili jsme se z minulých chyb, vyslyšeli názory odborníků. S vysokou mírou pravděpodobnosti proto předpokládáme, že výběrové řízení nezůstane bez odezvy," uvedl náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka (ODS). Byl by rád, kdyby první lety byly spuštěny ještě letos, dodal.

Linky z Mošnova do Vídně a do Mnichova by po uzavření smlouvy s vybraným dopravcem měly létat dvakrát denně.

"Počítáme minimálně s 11 rotacemi týdně na každé lince. Pokud bude zájem, mohlo by se letadly o minimální kapacitě 40 cestujících do Mnichova či do Vídně časem létat i třikrát denně," řekl Unucka.

Vedení kraje poukazovalo na to, že v regionu působí víc než 250 společností s významným zahraničním podílem. Problémy s leteckým spojením do regionu přitom často zmiňují právě podnikatelé a investoři.

Například firem s německým kapitálem je v kraji aktuálně 55, většina má sídlo v blízkosti letiště. Vedle přestupů by tak podle Unucky značná část cestujících mohla v Mnichově svou cestu začínat či končit. "Vídeň je oproti tomu destinace téměř čistě tranzitní pro cesty do celého světa," doplnil Unucka.

Letiště Leoše Janáčka Ostrava loni odbavilo rekordní počet cestujících. Bylo jich 377.936, tedy o 53.820 lidí více než v roce 2017. V oblasti nákladní dopravy letadla přepravila 5448 tun materiálu.