Nejnovější zprávy: Co dnes dělá baníkovský mistr Pospěch? A proč mu fanoušci odpustili Spartu? Zchátralé Jánské Koupele mají naději na záchranu, studie plánuje rozvoj

Politika

Mariánské Hory a Hulváky znovu povede Patrik Hujdus

​Ostravský městský obvod Mariánské Hory a Hulváky znovu povede starosta Patrik Hujdus (Nezávislí).

Patrik Hujdus. Foto: se souhlasem Mariánské Hory a Hulváky

V čele radnice stál už po volbách v roce 2018, loni v listopadu ho zastupitelé odvolali. Po dnešním jednání zastupitelstva je ale znovu starostou, když zastupitelé tentokrát odvolali dosavadního starostu Jiřího Vávru (ANO) a zbývající vedení obvodu a zvolili si nové, řekla mluvčí radnice Martina Gavendová.

Novou koalici tvoří zástupci uskupení Nezávislí, ANO, KDU-ČSL, Ostravak, LEČO a KSČM. Koalice ale bude mít v patnáctičlenném zastupitelstvu jen těsnou převahu osmi hlasů, protože koaliční smlouvu nepodpořili všichni zastupitelé za Nezávislé, ANO a LEČO, řekl nově zvolený starosta Hujdus. Dodal, že dalšímu rozšíření spolupráce se ale nebrání.

"Uzavřeli jsme novou koaliční smlouvu. Kritizovali jsme některé kroky koalice sestavené po listopadové převratu, ať šlo o rychlost práce, některé rozvojové projekty nebo plánování investic," uvedl Hujdus.

Koalice vzniklá po listopadové výměně vedení radnice podle něj nepracovala ve prospěch městského obvodu. "Proto vznikla tahle, jakási duhová koalice, složená z většího počtu subjektů. Mám za to a budu doufat, že to bude ku prospěchu obvodu. Věřím tomu, že se nám podaří navázat na to, co jsme začali po volbách," míní Hujdus.

Zastupitelé kromě nového starosty zvolili také čtyři místostarosty: Vladimíra Řezáče (Ostravak), Janu Pagáčovou (KDU-ČSL), Tomáše Suchardu (LEČO) a Sandru Sophii Murtinovou (ANO). Právě představitelé uskupení LEČO a ANO se přitom loni v listopadu podíleli na Hujdusově odchodu z čela radnice.

Starosta přesto věří, že spolupráce může fungovat. "Máme těsnou většinu, ale věřím, že se nám situaci v obvodu podaří uklidnit. Dva lidé (za ANO a LEČO), kteří podpořili tu novou platformu, tak byli u toho, když nás odvolávali v listopadu, ale možná měli nějaké očekávání od tehdejší koalice, které se nenaplnily," uvedl Hujdus, který věří, že nově vzniklá koalice vydrží a spolupráce bude fungovat.