Společnost
14/08/2021 Petr Broulík

Když v Ostravě vystupoval Buffalo Bill. Kde to bylo a co se tam dělo?

​Je to už sto patnáct let, co v Ostravě vystoupila v srpnu 1906 světová kovbojská a indiánská show proslulého Buffalo Billa.

Show Buffalo Bill Wild West navštívila tehdy deset moravských a českých měst, jen nějak vynechala matičku měst Prahu.

Samozřejmě, že už dnes nežije nikdo z tisíců návštěvníků, kteří tehdy na prostoru u bývalé Eislerovy pily někde v místech mezi dnešními ulicemi Nádražní, Zborovskou a Jindřišskou na vlastní oči tento velkolepý podnik viděli.

Třiaosmdesátiletý Česlav Piętoň, badatel ze Slezské Ostravy, však takového člověka jako kluk znal. Byl jím Josef Bialek, veliký fanoušek Divokého Západu.

Česlav Piętoň. Foto: Petr Broulík

V padesátých letech hltal časopisy o Indiánech a kovbojích

Josef Bialek žil v Muglinově, postel s uhnitými nohami prý měl podloženou knihami a vlastně neměl nic, jen to lůžko, starou čepici, v ní živou hrdličku, a pak jen knížky a spoustu dobrodružných časopisů.

„Pro nás kluky to byl vlastně hrozně starý chlap, ale tu show na počátku století navštívil ještě jako chlapec. A nám potom po letech o tom podniku vyprávěl,“ vzpomíná Česlav Piętoň na muže, kterého poznal jako sedmiletý někdy v roce 1945.

Tento pan Bialek měl prý velkou sbírku časopisů Buffalo Bill, které vycházely v první polovině minulého století také u nás. „Měl je možná všechny. Od prvního čísla. Měl jak ty, které se tiskly v Rokycanech za první republiky, tak i ty, které byly kvalitnější a tiskly se v Německu, ale také byly v českém jazyce,“ vzpomíná Česlav Piętoň.

Česlav Piętoň si jako kluk a teenager od pana Bialka tyto časopisy, v kterých se to hemžilo kovboji a indiány, půjčoval. A propadl možná i díky nim v padesátých letech stejné mánii.

„Měly nádherné titulní strany, které nás lákaly. Pan Bialek měl ty časopisy svázané, měl i spoustu rodokapsů, třeba o detektivovi Nick Carterovi nebo americké časopisy Texaský Jack, byl to prostě fanda na tuto literaturu, u nás už považovanou za brakovou,“ vzpomíná badatel ze Slezské Ostravy.

Než se kdo nadál, byly postavené stany show

Česlav Piętoň si z vyprávění pana Bialka pamatuje jeho líčení obdivuhodné americké organizace celé show. „Vagony s ní přijely z tehdy ještě společného Těšína na nákladové nádraží v Přívoze, které dodnes existuje. A tam poté celý vlak show s vagony s koňmi a dalšími zvířaty, rekvizitami a vším jel po tehdejší báňské dráze k šachtě Jindřich. Po té trati se jinak vozilo z šachty uhlí na nádraží. A než se kdo nadál, už prý stály stany. A když dvě představení skončila a večer odcházeli poslední návštěvníci, tak celé to městečko show už bylo zlikvidováno a naloženo do vagonů,“ vzpomíná Česlav Piętoň.

Trochu to připomíná dnešní monstrkoncerty světových rockových kapel. „Ale ty mají prakticky jen pódium. Není to celé stanové městečko, kde se před show ukazují návštěvníkům zvířata a kde se předvádějí Indiáni,“ upozorňuje Česlav Piętoň.

Badatel při vedl bratry Čvančarovy na to správné Horní pole

Show Buffalo Billa se odehrála na dřevišti Eisnerovy pily poblíž dnešních ostravských plynáren. Ostatně Česlav Piętoň toto místo před několika lety ukázal autorům nedávno vydané výpravné a obsáhlé dokumentární knihy Když u nás byl Buffalo Bill Jaroslavu a Miroslavu Čvančarovým.

Takto si Buffalo Billa v Ostravě představil pro knihu bratří Čvančarových ilustrátor Milan Fibiger

Ti pátrali v Ostravě po stopách vystoupení „cirkusu“ Buffalo Billa. „Hledali Horní pole, jak se to místo tehdy jmenovalo. Směřovali nejprve na Fifejdy, ale když se jim to nezdálo, tak je archiváři nasměrovali na mě, že jim to místo ukážu,“ vzpomíná muž.

Česlav Piętoň v podrobné analytické knize bratrů Čvančarových figuruje ale také jako znalec slavné „prohry“ generála Custera u Little Big Hornu, kterou bratři Čvančarové ve svém díle o show Buffalo Billa také popisují.

Hvězdou show byl totiž v jednu dobu i nejproslulejší siouxský náčelník Sedící Býk, který v bitvě u Little Big Hornu porazil v roce 1876 Custerovu sedmou kavalérii. Show Buffalo Billa také tuto legendární bitvu předváděla návštěvníkům při turné v moravských a českých městech v srpnu 1906.

Buffalo Bill a Sedící býk. Foto: William F. Cody Collection

Vojáci prohráli u Little Big Hornu kvůli špatným nábojům

Česlav Piętoň se totiž zajímá o zbraně, které se v Americe v 19. století používaly. A dobře ví, proč generál Custer tuto legendární bitvu s Indiány prohrál a sám při ní padl.

„Vojáci sedmé kavalerie prohráli proto, že dostali špatnou šarži nábojů. Dříve měli těžké zbraně značky Spencer na zásobníky o sedmi nábojů, kdy jim vystřelený náboj vždy vypadl. Ale oni dostali nové zbraně Springfield a navíc vadnou šarži nábojů, jejichž nábojnice zůstávaly po výstřelu v komoře a vojáci je museli ručně vytáhnout a zasunout tam další. Což je zdržovalo. Oni by asi ti Custerovi vojáci tu bitvu stejně prohráli, ale vydrželi by bojovat déle a neměli by možná takové ztráty,“ udivuje Česlav Piętoň svými znalostmi zbraní a historie USA v 19. století.

Bitva u Little Big Hornu. Repro: William F. Cody Collection

Česlava Piętoně ze Slezské Ostravy těší, že s jeho názorem o neuváženém přezbrojení Custrovy sedmé kavalerie se ztotožnil i průvodce české expedice po místě slavné bitvy u Little Big Hornu Petr Vodenka.

„A souhlasí, že to mohlo urychlit tak fatální porážku. Já tu informaci samozřejmě vím díky studiu historických zápisů, ale že mě označili za znalce, mě potěšilo,“ usmívá se pod fousy ostravský badatel.

Buffalo Bill střílel bizony perkusními starými zbraněmi

Ví například, že Buffalo Bill v době své slávy, kdy bohužel zabil spoustu bizonů a přispěl velkou měrou k jejich systematickému vybíjení, používal ještě staré perkusní zbraně.

„Ale někdy je těžké zjistit, jaké zbraně kdo v historii Divokého Západu používal. Známo je to trochu u legendárního pistolníka, muže zákona a zvěda Billa Hitckocka, zvaného Divoký Bill, v záznamech, koho zastřelil. V nich bývalo napsáno i to, kterou zbraní,“ říká Česlav Piętoň.

To proto, že zbraně na bizony, které používal Buffalo Bill, jsou úplně jiné. Mají větší ráži, střílí větší rychlostí a hlaveň má oktagonální tvar. Kulka vypálení z takové zbraně má takovou sílu, že bizonem proletí,“ říká.

Pohlednici Buffalo Billa poslal někdo z show do Mariánských Hor

Bratři Čvančarové také využili ve své obsáhlé a bohaté knize řádku pohlednic sbírky starého ostravského trampa Zdeňka Vašíčka alias „Ďáblíka“. Ten vlastní velkou sbírku starých pohlednic a v ní i dobové pohlednice show Buffalo Billa. Kniha představuje i unikát z této sbírky, dobovou oficiální pohlednici show, na níž je tvář dlouhovlasého vousatého Buffalo Billa v klobouku.

Pohlednice zaslaná z Ostravy do Mariánských Hor. Foto: publikace Když u nás byl Buffalo Bill

„Tu tehdy prokazatelně někdo koupil v Ostravě zřejmě kvůli vystoupení show a poslal ji na adresu z Mariánských Hor,“ říká Česlav Piętoň.

Badatel ze Slezské Ostravy si myslí, že vystoupení show Buffalo Bill Wild West muselo být pro Ostravu v roce 1906 velkou událostí. „Každý kluk, ale i ti, kteří nepřestali být dětmi ani v dospělosti, tehdy ty jeho příhody, často smyšlené, hltali. Lidé byli v té době na podobnou literaturu orientovaní. Dobrodružné příběhy z Divokého Západu vycházely v tisku i jako četba na pokračování a všichni to četli. Televize tehdy nebyla, film byl v začátcích. I kvůli tomu ostatně v té době vznikl také u nás tramping,“ noří se do historie Česlav Piętoň.

V srpnu 1906 se show zastavila v Těšíně, Opavě, Přerově, Jihlavě i Brně

V Moravské Ostravě vystoupila show Buffalo Billa 8. srpna, přičemž už nazítří 9. srpna již obdivovali zinscenovaná střetnutí Indiánů a kovbojů a mnohá další „bezkonkurenční představení“ diváci v Opavě.

Foto: Archiv

„Na českém území uspořádal Cody v tom „indiánském“ týdnu mezi 7. a 13. srpnem 1906 celkem třináct představení a to v Těšíně, Opavě, Přerově, Jihlavě a v Brně, kde se zdržel celé dva dny, 11. a 12. srpna,“ připomíná kronikář města Ostravy Martin Juřica.

Nejdražší vstupenky do lóží stály tehdy až docela závratných 48 korun. Přítomní však jistě nelitovali, neboť show obohatily exhibice jezdců z Kavkazu, ruských stepí, západní Afriky, Kordiller, And, a Skalistých hor v USA, jak napsal 1. srpna místní list Ostrauer Tagblatt v pozvánce na show Buffalo Billa.

Další ostravské deníky také také zaznamenaly, že Buffalo Bill se živě bavil s obyvateli Přívozu v tamním, dnes už zaniklém hotelu Severní dráha.

Pohlednice jámy Karolína: BBWW, 8. srpna 1906

Buffalo Bill, někdejší jezdec Pony Expressu, vlastním jménem William Frederic Cody, byl legendárním účastníkem války Severu proti Jihu. Ale také bojovníkem s Indiány, podnikatelem a herecem, který svou show buffalo Bill Wild West z Divokého západu provozoval v letech 1887 až 1913. Procestoval s ní celé Spojené státy a řadu zemí Evropy.

Česlav Piętoň upozorňuje, že Buffalo Bill uspořádal po evropském turné v roce 1906 ještě později jedno turné po Americe a pak se svou show skončil – prodal ji. „Byl už starý, měl už své za sebou,“ říká badatel.

A připomíná, že pro ostravské badatele je zajímavý nedávný objev pohlednice, kterou sám Buffalo Bill poslal v den vystoupení v Ostravě v srpnu 1906 své sestře do USA.

Slavná pohlednice. Repro: William F. Cody Collection

Je to vlastně jedna ze starých pohlednic Moravské Ostravy, která je však součástí rozsáhlé dokumentační a digitalizované sbírky fotografií a dokumentů William F. Cody Collection.

Na malé kolorované pohlednici je obrázek šachty Karolina v Moravské Ostravě, která stála v centru města poblíž hotelu Palace.

Sdílejte článek