Společnost
18/06/2021 Marek Hýža

Hroši hrochům. Otužilci podpořili hrochy v ostravské zoo

​Ve čtvrtek 17. června odpoledne došlo v ostravské zoologické zahradě k setkání dvou různých druhů hrochů.

Hrochů obojživelných, jejichž chov začal ve zdejší zahradě na konci šedesátých let minulého století a otužilců z Amatérského otužileckého spolku Hroch jezerní, který vznikl vloni na podzim.

Cílem setkání bylo předání finanční částky 33 999 korun, kterou mezi sebou otužilci na hrochy v Zoo Ostrava vybrali.

„Doba kovidová, jejíž dozvuky stále ještě prožíváme je těžká nejenom pro lidi, ale i zvířata,“ vysvětluje motiv sbírky jeden z jejich členů Jan Žídek a pokračuje: „S myšlenkou něco či někoho podpořit jsme si s kamarády pohrávali dlouho, ale teprve na konkrétní podnět našich členů, bývalé Miss České republiky z roku 1995 a současné starostky Kravař Moniky Brzeskové (Žídkové) a jejího manžela Petra jsme se rozhodli pro podporu hrochů v Zoo Ostrava“, konstatuje kamarád slavné osobnosti Moravskoslezského kraje.

Samozvaného předsedu otužileckého spolku (jak se v recesi tituluje) doplňuje další z členů Jiří Dětský: „Na našem facebookovém profilu Hroch jezerní jsme vyhlásili mezi členy sbírku, která se setkala s velkým ohlasem a přibližně za měsíc se nám podařilo shromáždit tuto úctyhodnou částku,“ vysvětluje motivaci milovníků chladu.

Otužilecký spolek s poněkud „bláznivým“ názvem Hroch jezerní vznikl na podzim 2020 z popudu tří kamarádů Jana Žídka, Jiřího Dětského a Marka Hýži.

„Hlavním motivem zahájení naší činnosti byla situace kolem nemoci Covid 19, kdy se na podzim zavíralo jedno sportoviště za druhým, ale my jsme chtěli sportovat podle lety prověřeného hesla v zdravém těle zdravý duch!“ konstatuje poslední ze tří zakladatelů spolku a milovník sportu ve všech jeho podobách, Marek Hýža.

„V letošní zimní sezoně jsme uskutečnili přibližně čtyřicet ponorů, přičemž ten nejmrazivější byl při teplotě vzduchu mínus 13 °C a vody těsně nad bodem mrazu. To by hroši obojživelní chovaní v ostravské zoo, milující spíše teplo určitě nezvládli," doplňuje s úsměvem Marek Hýža.

Připomeňme, že hroch obojživelný (Hippopotamus amphibius) je od roku 2005 erbovním zvířetem Zoo Ostrava a o rok později byla zahrada pověřena Evropskou asociací zoologických zahrad a akvárií vedením Evropské plemenné knihy pro hrochy. Přesun hrochů po evropských zoo je tedy koordinován právě z moravskoslezské metropole

„V Ostravě totiž máme s chovem hrochů obojživelných dlouholeté zkušenosti,“ ozřejmuje tuto skutečnost tisková mluvčí Šárka Nováková a navazuje: „začátky chovu těchto zvířat sahají do roku 1967, kdy byla do Ostravy přivezena první samice a žila zde až do svého skonu v roce 2009. Společnost jí dělal o rok později dovezený samec, který uhynul v roce 2018. V pořadí třetím hrochem, který se ocitnul v Ostravě v roce 2016, byla samice z anglické Zoo Whipsnade. Zatím posledním dovezeným hrochem je od října 2019 samec ze Zoo Antverpy, který vytvořil s mladou samicí pár," uzavírá informace o dovezených hroších tisková mluvčí.

Doplňme ještě, že z Ostravy bylo naopak mnohonásobně více hrochů vyvezeno do jiných evropských zahrad. Celkově se zde totiž narodilo 33 mláďat, z nichž 19 se podařilo odchovat. Díky tomu je ostravská zoo nejúspěšnějším chovatelem tohoto druhu v České republice. Zatím posledním mládětem narozeným v Ostravě je samička, která přišla na svět 24. července 2020.

Symbolický šek ve výši 33999 korun za Hrochy jezerní předali zakladatelé spolku společně s Monikou Brzeskou, starostkou Kravař do rukou tiskové mluvčí Šárky Novákové, která upřesňuje mechanismus podpory v Zoo Ostrava: „Symbolickou adopcí zvířete a poukázáním finančního daru na chov zvířete či provoz naší zoologické zahrady mohou pomoct úplně všichni. Každoročně nám věnují finanční dary různé firmy, rodiny, školy či pracovní kolektivy a tyto prostředky jsou nezanedbatelným příspěvkem pro náš provoz. Už 17. července 2017 jsme vyhlásili časově neomezenou veřejnou sbírku, díky které je možné přispívat na účet, jehož číslo naleznete na webových stránkách https://www.zoo-ostrava.cz/" uzavírá tisková mluvčí, které se od Hrochů jezerních dostalo ujištění, že pokud v letošním parném létě neuhynou vedrem, mohou s finančním příspěvkem počítat i do budoucna.

Sdílejte článek