Společnost
10/08/2017 Tomáš Svoboda

Hostinec Rekovice. Úžasné místo, kde to zase žije jako kdysi

Na stránkách Magazínu PATRIOT představujeme úspěšné stavby, které získaly ocenění v letošním 11. ročníku prestižní soutěže Stavba Moravskoslezského kraje. Náš seriál pokračuje příběhem zdařilé rekonstrukce hostince Rekovice na Horečkách, které jsou jedním z unikátů beskydských Trojanovic.

Výjimečná spolupráce s výjimečnou obcí a člověkem, který ji vede. Tak se architekt Kamil Mrva s odstupem času dívá na projekt, díky kterému se vrátil život na místo, kde to dříve žilo nejen turistickým ruchem.

Řeč je o Horečkách, neboli malých horách, které jsou historickým areálem s tradicí od roku 1884. Do lokality, která byla z hlediska zájmu veřejnosti ještě v meziválečném období na úrovni Pusteven, ale v pozdějších desetiletích postupně upadala, patří například skokanský areál Jiřího Rašky, zvonička Strážkyně Beskyd, kulturní památka Nová Vlčina, Jurkovičova sušárna či obnovený amfiteátr.

A také Rekovice, 220 let starý bývalý zájezdní hostinec, který se obec díky iniciativě starosty Jiřího Novotného rozhodla koupit a následně sama provozovat. Na základě dlouhodobého partnerství k rekonstrukci přirozeně přizvala kopřivnické studio Kamil Mrva Architects.

„Studii na úpravu Horeček jsme dělali již v roce 2009, byl u toho také pan Jiří Raška. Šlo nám o to vytvořit kolem Horeček patnáct míst, která jsme chtěli zkulturnit a očistit. Realizovala se třeba rekonstrukce amfiteátru se zastřešením, která je dnes chloubou a díky různým akcím láká tisíce lidí,“ dává se do vyprávění architekt.

Dominantou je „velká televize“

V případě záchrany restaurace, která byla ve velmi špatném stavu, chtěli především zachovat genius loci. Stavbu se jim podařilo ponechat v původní dispozici, tedy s otevřeným centrálním prostorem v přízemí, odkud se nabízí průhled do kuchyně. V podkroví je pak šest pokojů pro ubytování hostů.

Dominantním prvkem je velkoformátové zasklení v přízemí, které vtipně propojuje vnitřní prostor s okolní přírodou.

„Snažili jsme se budově pomoci. Stará okna jsme protáhli až na úroveň terénu a jako zcela nový prvek použili okno, které působí jako velká televizní obrazovka,“ popisuje Kamil Mrva s tím, že záměrem byla kombinace památkářského a moderního přístupu.

Zachovány tak zůstaly například původní cihlové klenby u schodiště, které bylo sice také dobové, ale došlo k úpravě jeho povrchu v podobě betonové stěrky. Charakteristickým rysem je použití dřeva jakožto typického místního materiálu. Ve formě latí elegantně zdobí fasádu či stropy v interiéru restaurace.

„Měli jsme na starost celou stavbu, ale s interiéry nám pomáhala architektka Romana Mališ Bílková, a to včetně doplnění nábytku. Vsadili jsme například na koncept dřevěných stolů a židlí, které dodala místní firma z Frenštátu, ale jsou tam i doplňky ve formě masivních betonových pultů,“ pokračuje vedoucí kopřivnického ateliéru.

Stavba, která se realizovala v letech 2015 a 2016, podle něj byla krásná, rychlá a za další pozitivum považuje to, že vznikla bez dotací. „Obec měla možnost ji financovat z vlastních zdrojů. Starosta si dělal samostatně výběrová řízení třeba na krovy, pokrytí střechy či výměnu oken. Řídil si vše sám,“ upozorňuje Kamil Mrva na důležitý aspekt celé rekonstrukce.

Projekt, který stál za to

Starosta Trojanovic Jiří Novotný se na ní podílel jako hlavní organizátor a od zahájení provozu obnovených Rekovic je také zodpovědným vedoucím restaurace. I v tomto je náš dnešní příběh ojedinělý, neboť pohostinství provozované obcí je v tuzemských podmínkách raritou.

Takové slovo se ostatně hodí i pro spolupráci s „dvorním architektem“, který pro obec tvoří již osm let. Posledním hojně sledovaným počinem bylo nedávné otevření nové stanice lanovky na Pustevnách. Ale ještě se vraťme zpět ke vzkříšení Horeček, které po rekonstrukci historického hostince opět ožívají.

„To, že jsme tam vrátili život, je asi nejdůležitější. Když jsme tam seděli poprvé v roce 2010, prošli kolem dva lidé. Dnes jsme nadšení tím, jak místo žije. Lidé jsou uvnitř i venku, mají zájem o ubytování, ale užívají si také venkovní hřiště pro děti nebo atrakce jako diskgolf,“ říká Kamil Mrva, kterého těší, že díky podpoře pivovaru Radegast v okolí vznikla také dřevěná brána a posezení.

Pro letní období, kdy jsou Rekovice cílem mnoha cyklistů, je ideální alternativou lesní bufet vybudovaný svépomocí ze starých stavebních buněk. Ukazuje se však, že je i řešením velmi pragmatickým, protože restaurace se už stala vyhlášenou a o víkendech je obsazena svatbami.

Velmi často na místo míří také jeho spolutvůrce. Díky zájmu lidí nabyl pocitu, že podobné projekty stojí za to dělat.

„Jsme za to rádi a stejně tak si vážíme toho, že nás odborná porota vybrala jako nejlepší právě mezi rekonstrukcemi, kterých se na Ostravsku a v okolí realizuje opravdu hodně a konkurence je velká,“ dodává na závěr architekt, jehož studio získalo díky Rekovicím v soutěži Stavba Moravskoslezského kraje 2016 hlavní cenu v kategorii rekonstrukcí staveb občanské vybavenosti.

Vyhlašovateli soutěže Stavba Moravskoslezského kraje, která se každoročně koná pod záštitou hejtmana a letos také pod záštitou ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka, jsou Svaz podnikatelů ve stavebnictví, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků a Obec architektů. Organizátorem je společnost Pulary Group.

Sdílejte článek