Společnost
27/05/2019 Marcela Pytlíková

Můj první dabing? Jediná věta: Máte telefon, vzpomínal v Kafrárně Alexej Pyško

Deset důvodů, proč je Alexej Pyško lepší než Bruce Willis. Tímto začala květnová Kafrárna - talkshow Petra Kubaly.

Do ostravského klubu Atlantik totiž zavítal herec a dabér, jehož hlasem tato hollywoodská star dlouhá léta promlouvá z českých televizí.

Alexej Pyško je ostravský rodák, který svou hereckou kariéru započal v tehdejším Státním divadle v Ostravě, a dodnes na ta léta rád vzpomíná. V té době hrál např. v Bílé nemoci, Krysaři nebo v pro něj osudové hře Bouře (kde hrál nahý!). Když si jej režisér Ráža vybral do svého seriálu My všichni školou povinní, neváhal čerstvému absolventovi zařídit letenky na natáčení do Prahy a večer zase zpět. "Máte nějaký fígl, jak si zapamatovat tu hromadu textu?" zeptal se moderátor. "Já mám jediný fígl, já rád řídím, takže se učím texty za jízdy." "Je to bezpečné?" vyděsil se Petr. "Jo. Já je mám pěkně vylepené na čelním skle, a to je docela bezpečné."

Nedávno jsme Alexeje Pyška mohli vidět ve filmu Gangster Ka, kde mu byla role zločince Siváka psána přímo na tělo. "Co si budeme povídat, sv*ně se hrají obrovsky krásně." Následovala role podplukovníka Rohana v krimi seriálu Rapl. "Já jsem měl hodně usnadněnou pozici, protože ten akční blb tam byl Hynek Čermák. A já jsem byl šéf, který rozdává úkoly a nedělá nic."

Řeč se přirozeně stočila také na dabing, se kterým Alexej začínal už jako student, kdy docházel do studia i třikrát za den oznámit, že má někdo telefon. "Tenkrát bylo za frekvenci 70 korun, ale paní produkční nás měly rády, takže nám to tam psaly dvakrát. Tak to bylo ráno 'Máte telefon.' za 140 korun, odpoledne 'Přišel vám dopis.' za dalších 140 korun a večer zase něco za 140 korun. Vrátní na koleji nás nenáviděli, protože nám tam chodily peníze furt." Petrovu otázku, zda by také mohl dabovat, diváci ocenili smíchem a Alexej, jako zkušený dabér a režisér dabingu, na to reagoval "No co na to říct... Oni si lidi sami řeknou...." A tím zhasla Petrova naděje na kariéru v dabingu a na 140 korun za jednu větu.

Pro mnohé diváky bylo překvapením zjištění, že Alexej Pyško stojí za vznikem Letních shakespearovských slavností. "Když jsme v roce 1990 hráli poprvé Sen noci svatojánské s Milošem Kopeckým, tak jsem vůbec netušil, že by se to mohlo dostat až tak daleko. Můj kruh se uzavřel, když jsme v roce 2003 hráli Krále Leara na Spišském hradě. Režisér mi tenkrát říkal: 'Alexi, tady 25. srpna jsou 4 stupně a někdy i sněží.' A já povídám ' Ne, bude pěkně.' Tak jsme se vsadili, že za každý stupeň nad 4 platí lahev šampaňského. Bylo 24 stupňů. Dodneška mi je nedal!"

Celý večer byl proložen písničkami nadějného ostravského muzikanta Reného Matláška, zazněl oblíbený Slepičí speech, ale i další z jeho nejnovějšího alba Mezi prsty. Nakonec, jak je Petrovým zvykem, Alexej dostal osobní dárek a to pravou dětskou policejní sadu s želízky, odznakem, šipkovou pistolí a mezinárodním pasem.

Sdílejte článek