Politika
14/01/2023 ČTK

Hejtman Vondrák i primátor Macura budou i ve druhém kole volit Petra Pavla

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák i primátor Ostravy Tomáš Macura dají i ve druhém kole prezidentských voleb hlas Petru Pavlovi.

"Nikdy jsem nevyzýval k tomu, aby voliči nevolili Andreje Babiše, řekl jsem, že mé preference jsou jiné a uvedl jsem důvody," řekl Vondrák. Podle něj není Babišovo vítězství v regionu překvapivé - viz. Vítěz prvního kola Petr Pavel je v Moravskoslezském kraji až druhý

Hnutí ANO v kraji dlouhodobě dosahuje vyšších výsledků než ve zbytku republiky. Ve druhém kole podle něj bude zásadní účast voličů. "Klíčové bude, kolik těch lidí přijde volit, to rozhodne o tom, kdo z těchto dvou kandidátů získá víc," míní Vondrák.

Také ostravský primátor Tomáš Macura (ANO) už před prvním kolem volby uvedl, že Babišovi svůj hlas nedá. Názor nemění ani před druhým kolem.

"Takový výsledek pro druhé kolo jsem předpokládal. Rozhodne to, jak (oba kandidáti) dokážou mobilizovat svoje voliče v druhém kole. To, že pan Babiš má v Ostravě i v celém kraji významnou podporu, to je jasné, asi nikdo neočekával, že to může být jinak. Já své preference pro druhé kolo neměním. To není nic proti panu Babišovi, on sám ostatně mnohokrát řekl, že prezidentem být nechce a že k tomu nemá předpoklady, a já s tou druhou částí věty souhlasím," řekl Macura.

Podle rektora Ostravské univerzity Jana Laty dopadlo první kolo prezidentských voleb předvídatelně. "Postoupil ten nejlepší z demokratických kandidátů a populistický kandidát, ale důležitější bude druhé kolo," uvedl Lata.

Někdejšího premiéra Babiše považuje za člověka bez vlastních názorů, který například není schopen vyjádřit názor na pomoc Ukrajině. Končící rektor se domnívá, že Babiš nemůže na Hrad vrátit důstojnost a může být i nebezpečný. Myslí si se rovněž, že by ani nebyl schopen srozumitelně přednést v češtině novoroční projev prezidenta. Podle rektora se ale Babišovo vítězství v regionu dalo očekávat, přestože hejtman Vondrák i primátor Macura před volbami avizovali, že ho volit nebudou.

"Prostě Slezsko a sever Moravy dlouhodobě volil komunisty, volil ČSSD, a teď tedy volí Babiše. To, že se dva vysocí představitelé ANO, hejtman a primátor, vyjádřili jasně, tak to velmi oceňuji, ale nemyslím si, že by to mělo vliv na voliče celkově," řekl Lata.

Také podle rektora VŠB - Technické univerzity Ostrava Václava Snášela není vítězství Babiše v regionu nějak překvapivé. "Když se podíváte na výsledky, tak to, kde pan Babiš vítězí, jsou regiony, kde jsou prostě nízké platy. Výsledek se dal poměrně jednoduše predikovat a poměrně věrně kopíruje sociální rozvrstvení společnosti," míní Snášel.

Ve druhém kole bude podle něj důležitým faktorem volební účast. "Je otázka, jestli voliči Danuše Nerudové dají hlas Petru Pavlovi, to není úplně jasné. Pořád se to i v těch předvolebních věcech dotýkalo jeho komunistické minulosti, kde vlastně není mezi panem Babišem žádný rozdíl, takže tam je otázka, jak to spousta lidí bude vnímat," řekl Snášel.

V Moravskoslezském kraji vyhrál v roce 2013 první kolo voleb Miloš Zeman s 28,77 procenta hlasů před Karlem Schwarzenbergem, který měl 14,77 procenta hlasů. Volební účast v prvním kole byla 56,17 procenta voličů. V roce 2018 zvítězil v prvním kole rovněž Zeman s podporou 49,24 procenta před druhým Jiřím Drahošem, kterého podpořilo 24,09 procenta voličů. Volební účast v prvním kole byla 56,75 procenta.

Sdílejte článek