Sport
23/08/2021 Petr Sobol

Fotogalerie: Legendární dračí lodě se vrátily na Slezskou Hartu!

Na Slezské Hartě proběhl tradiční Festival dračích lidí, který je největší akcí svého typu v celém kraji. Některé posádky přitom originalitou rozhodně nešetřily.

Mezi návštěvníky pochodovala v bílém úboru oblečená skupinka, kterou doprovázela píseň Poupata od Michala Davida. Z mírného kopce pak scházeli dolů k vodě dobře naladění závodníci, kteří vyhrávali na dudy. Naproti nim už na svou kořist číhali indiáni, zatímco do cílové rovinky se řítila loď plná karatistů, kterým marně sekundovaly zdravotní sestřičky. Do toho se z trati ozýval rytmický zvuk bubnů, který udával tempo všem závodním posádkám.

I tak vypadalo dění na Slezské Hartě, kde od pátku do neděle probíhaly závody na legendárních dračích lodích. To vše za doprovodu parádní zábavy a skvělé divácké kulisy.

První den byly na programu tréninky, v sobotu se závodilo na 200 metrové trati a v neděli se jel jeden kilometr. Závodu se zúčastnilo celkem 44 posádek a více než tisícovka závodníků. „Já jsem tady za Roudno, ale to nemá tolik mladých obyvatel, tak jsme nějak poskládali takový moravský mišmaš,” prozradil nám jeden z účastníků akce David Brandýs. Sám byl na závodech poprvé, ovšem určitě ne naposled. „Je to nepopsatelný zážitek. Užíváme si to. Atmosféra je skvělá, pivo teče proudem, do toho svítí slunko, takže je to veselé,” usmál se.

Festival Dračích lodí na Slezské Hartě proběhl už posedmé. Každá posádka se skládala z 21 členů, včetně vlastního bubeníka, a taky měla k dispozici profesionálního kormidelníka. „Někdy je to bubnování náročné. Mám z toho dokonce namoženou ruku. Ale stojí to za to, mám nejlepší posádku,” pochválila svůj tým Jana Horváthová ze Starých Heřminov, převtělená do Fiony ze Shreka. Jiná posádka měla zase místo bubeníka jednu z postav ze seriálu Simpsonovi.

V dračích lodích se po Slezské Hartě proháněli i nefalšovaní indiáni. „Za Apače jsme tady každý rok. Indiáni k těm kánoím, respektive dračím lodím, zkrátka patří. Navíc je to veselejší pro diváky,” prohodila členka indiánské posádky Vendula Přibalová. „Ale je pravda, že různých masek bylo zpočátku víc a v poslední době to upadá. Pro lidi je jednodušší, když se sjednotí podle triček, zato v maskách a kostýmech je to všechno složitější,” dodala.

Diváci hnali z břehů přehrady jednotlivé posádky hlasitě kupředu. Na trati to ale někdy pořádně jiskřilo. Některé rozjížďky rozhodovaly doslova milimetry, jindy zase došlo ke kolizím dvou lodí, a tak se závod musel opakovat. „Je to vážné náročné. Musíme nějak sladit silnější a slabší články, aby to fungovalo. Během jedné jízdy jsme dokonce moc zabrali na levé straně a pak jsme se málem potopili. Ale nakonec jsme to nějak vyvážili a dojeli jsme do cíle,” prozradil David Brandýs z týmu Roudeňáci, který zvítězil na kratší trati. Na kilometru pak triumfoval tým pojmenovaný Vykotlani duby.

Sdílejte článek