Nejnovější zprávy: Dopravní podnik Ostrava v novém jízdním řádu zrychluje spoje! Muž v dresu Baníku napadl během duelu se Spartou strážného. Poznáte ho?

Společnost

Dopravní podnik vysvětluje virální video. Jde o kampaň na podporu platících pasažérů

Magazín PATRIOT získal další informace k videu, které jsme zveřejnili minulý týden.

Foto: DPO

Na videu jsou cestující uvnitř vozu, které kamery označují číslem ODIS karty a jeden cestující, který je označen: No ticket.

Toho pak nejdříve upozorní asistent dopravy, v dalším kroku videa už však černý pasažér platí pokutu.

"Způsob, jakým bylo video natočeno, naznačoval, že by kamery dopravního podniku mohly pomoci dispečinku rozeznávat, kdo zaplatil a kdo ne," říká šéfredaktor Magazínu PATRIOT Jaroslav Baďura.

Čtěte také: Odhalí v Ostravě černé pasažéry speciální kamery?

Mluvčí Dopravního podniku Ostrava Tereza Šnoblová odpověděla redakci na několik dotazů.

"Video je z dílny marketingového oddělení DPO a má upozornit na platbu jízdného v MHD. DPO chce kampaní: „94 % cestujících jezdí na zeleno. Vidíme víc, než si myslíte?“ v prvé řadě poděkovat všem cestujícím, kteří dodržují přepravní podmínky a cestují s platným jízdním dokladem. Pro účely kampaně vzniklo virální video, které má upozornit na problematiku jízdy bez platného jízdního dokladu," uvedla Tereza Šnoblová.

"Hlavním motivem kampaně je konkrétní údaj ze statistik DPO, kdy se ukázalo, že v loňském roce cestovalo v ostravské MHD s platným jízdním dokladem 94 % cestujících. Zbylých 6 % zkontrolovaných cestujících revizory a asistenty přepravy jelo ve vozech DPO bez platného jízdního dokladu."

Ředitel Dopravního podniku Ostrava Daniel Morys řekl, že kampaň vznikla především jako poděkování. "Poděkování všem cestujícím, kteří cestují s platnou jízdenkou, protože ví, že platit v MHD je normální. Zároveň jsme v DPO hledali cestu, jak na problémové pasažéry upozornit. Chceme, aby 94 % našich cestujících vědělo, že nepřehlížíme nedodržování pravidel a záleží nám na jejich důvěře,“ uvádí Daniel Morys.

"Při tvorbě videa tvůrci velice pečlivě zvažovali, jak nápad s virálním videem uchopit. Uvědomovali si přitom, že v případě využití kamerových systémů jde vždy o citlivé téma. Otazník ve sloganu kampaně „Vidíme víc, než si myslíte?“ proto znamená jednoznačně nadsázku, se kterou téma kamer ve vozidlech využili. Video vzniklo za použití profesionální kamery, tedy zcela mimo technologie bezpečnostních kamerových systémů, a bylo postprodukčně upraveno," uvedla mluvčí.

Virální video v následujících dnech doplní i letáková kampaň ve vozidlech MHD a také samostatná informační webová stránka www.dpo.cz/hoax.