Nejnovější zprávy: Legenda brazilské hudby poprvé v Česku. Gilberto Gil vystoupí na Colours of Ostrava Lidé v kraji chtějí řešit klima. Průzkum však ukázal, že neví, co mají dělat

Společnost

Celá Karviná se těší na budoucnost ve fotbalovém „ráji“. Podívejte se do útrob nového stadionu

Karviná – Ráj 1700, na této adrese se už pár dní nachází nyní zřejmě největší chlouba města, které je obecně vnímáno jako epicentrum dlouhodobé krize kolem těžební společnosti OKD. Bez ohledu na ni však v městské části Ráj vyrostl moderní fotbalový stadion, který bude od příštího týdne premiérově hostit prvoligové utkání.

Zájem místních o tuto událost, kterou sedmnáct let nepamatují, nejlépe vystihují čísla. Podle informací, které klub uvedl na středeční předsezónní tiskové konferenci, si karvinští fanoušci během prvních dvou dnů předprodeje na Městském stadionu zakoupili více než 2 000 permanentních vstupenek.

A co víc, bylo třeba si na ně trpělivě vystát frontu. To je jev, nad kterým by zajásaly i mnohem větší prvoligové kluby, než je Karviná…

Přiláká fotbalové nadšení nové sponzory?

Takový nápor předčil očekávání, městem se šíří fotbalové nadšení. „Sám jsem nevěřil, že před stadionem budou takové fronty. Ale potvrdilo se, že tady bude po fotbale hlad. Doufám, že nám diváci pomohou k dobrým výsledkům a výkonům a budou dvanáctým hráčem. To budeme jednoznačně potřebovat,“ říká sportovní manažer fotbalového klubu Lubomír Vlk.

Kromě podpory fanoušků však bude ligový nováček potřebovat ještě něco jiného a neméně podstatného. Po sedmi letech spolupráce klub oznámil, že společnost OKD končí jakožto generální partner a bude vedle společností Veolia a Adidas „pouze“ partnerem hlavním. Navzdory tomu doufá, že po finanční stránce nadcházející sezónu zvládne.

Přesto je jasné, fotbalisté vystupující odteď pod hlavičkou MFK Karviná (zkratka OKD z názvu zmizela) kromě ligových bodů budou cílit také na hledání nového silného partnera. Tomuto faktu se přizpůsobuje i marketingová politika, a tak se „permice“ prodávají jen na podzimní část. Od příštího roku už by na nich totiž mohlo figurovat jméno nového sponzora.

Klubu dosud významně pomáhalo především město, které také investovalo zhruba 200 milionů korun (dalších zhruba 70 milionů bylo z evropské dotace) do rekonstrukce stadionu a každoročně přispívá dotací na mládežnické oddíly.

Zraky klubových funkcionářů se nyní upírají do soukromého sektoru, který by mohla oslovit vlna nebývalého zájmu o fotbal. „Věříme, že atraktivitu první ligy využijí také firmy působící v našem regionu k prezentaci své podpory,“ stojí v tiskové zprávě podepsané členem klubového představenstva Petrem Hortem.

Stadion je zkolaudován, ale ještě běží dodělávky

Jak vidno, návrat Karviné do první ligy, která se tady hrála naposled v sezóně 1998/1999, se neobejde bez porodních bolestí. Svým způsobem to platí i pro rekonstrukci stadionu, která má nakonec desetiměsíční skluz. Hrát se na něm mělo již loni na podzim.

Velkou brzdou bylo údajně nedokonalé projektové zpracování, ale pověstný pes je zakopán jinde. Veřejné zakázky totiž u nás mají jedno velké specifikum. „Museli jsme zakázky přidělovat firmám s nejnižší nabídkovou cenou. Podle toho to potom vypadá. Bohužel zákony takto platí a my jsme se jimi museli řídit,“ vysvětluje tisková mluvčí města Šárka Swiderová.

Kolaudace proběhla v minulém týdnu, avšak na stadionu je nadále čilý stavební ruch. Dodělávají se poslední úpravy v ochozech, nutné je ale ještě vybavit vnitřní prostory a také instalovat umělé osvětlení, což by se mělo realizovat během podzimu. Na to dostal klub dočasnou výjimku, aby mohl první ligu na stadionu hrát.

Kapacita 4 800 míst k sezení se zřejmě vyprodá hned při první příležitosti, která nastane v sobotu 6. srpna, kdy Karviná vyzve Brno. Hrál jarní postup do ligy nějakou roli v urychlení stavebních prací? „Vzhledem k tomu, že investorem je město, se všichni snažili, aby stadion stál mnohem dřív. Nebylo to tedy závislé na sportovních výkonech klubu,“ doplňuje mluvčí města.

Pro Karvinou je účast v nejvyšší soutěži, kde se bude vzhledem k sestupu Baníku do druhé ligy jakožto jediný zástupce regionu utkávat se Spartou, Plzní či Slavií, jednoznačně pozitivní reklamou. Aby ji nenarušovaly zbytečné excesy, proběhlo už na stadionu cvičení složek integrovaného systému a bezpečnost obecně by měla být na vysoké úrovni.

Elektronický bezpečnostní systém bude schopen velmi přesně monitorovat každého fanouška. „Uděláte výtržnost a už vás sem nikdy nikdo nepustí. Doufáme ale, že nic takového nenastane. Lidi jsou natěšení, takže věříme, že sem budou jezdit jenom ti, kteří si to budou užívat,“ dodává mluvčí Karviné.

Stíny nad ekonomickým a sociálním děním v celém regionu sice dění kolem tamního „fotbalového ráje“ rozptýlit nemůže, ale aspoň naznačuje, jakým směrem lze život ve městě rozvíjet. A to není zase tak málo…

Fotogalerie