Společnost
27/09/2022 ČTK

Brutální případ z opavské psychiatrie. Pacientku s autismem 12 let mučili na lůžku

Jako mučení, v lepším případě jako nelidské zacházení, zhodnotila komise ministerstva zdravotnictví případ mladé ženy, která byla v opavské psychiatrické nemocnici od dětství poutána k lůžku.

Podle personálu byla pacientka kurtována k lůžku 12 let. Případ prošetřuje policie na základě trestního oznámení od pracovníka Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ). Na případ dnes upozornil server iROZHLAS.cz. Vedení opavské nemocnice tvrdí, že situaci již napravilo.

Delegace ministerstva zdravotnictví navštívila před čtyřmi lety 18 psychiatrických zařízení v celé republice. Cílem bylo vyhodnotit kvalitu poskytované péče podle kritérií Světové zdravotnické organizace (WHO).

V Opavě narazil kontrolní tým na případ pacientky s těžkou formou autismu, která byla podle informací personálu kurtována k lůžku 12 let téměř bez přerušení. "Pacientka je přebalována i krmena v kurtech, nemá kontakt s ostatními pacientkami. Personál podle vlastních slov nikdy nevyzkoušel alternativní techniky zvládání ataků agresivity pacientky," uvedli kontroloři v oficiálních zprávách, které web iROZHLAS získal, přestože resort jejich existenci opakovaně popíral.

Omezení pacientky bylo vedeno jako nedobrovolné a byl k němu pravidelně získáván souhlas soudu. Podle zprávy ale soud za účelem svého rozhodnutí pacientku nikdy nevyslechl.

Kontroloři označili takovou praxi za šokující, i když si pacientka omezení přála z důvodu vlastní ochrany. "Domníváme se, že takovouto formu zacházení je nutné kvalifikovat jako mučení, v lepším případě jako nelidské zacházení," uvedli v dokumentu členové kontrolního týmu.

Případ z Opavy prošetřuje policie, a to na základě trestního oznámení od pracovníka NÚDZ Jindřicha Janšíka. "Z mého pohledu se tam jednalo o týrání svěřené osoby a tím ten případ podléhá oznamovací povinnosti," řekl Českému rozhlasu.

Podle ředitele opavské psychiatrické nemocnice Zdeňka Jiříčka se po několika měsících od kontroly z ministerstva zcela změnil zavedený přístup a již tři roky se u pacientky dlouhodobé kurtace nepoužívají. Snížení počtu kurtací a jiných omezení je podle Jiříčka možné díky lépe proškolenému personálu a postupně se zlepšujícímu technickému stavu budov.

Nápravu situace v zařízení potvrzuje i mluvčí ministerstva zdravotnictví. "Podle dostupných informací je v tomto případě pacientka již několik let bez dlouhodobého omezení pohybu kurtováním," sdělil mluvčí resortu Ondřej Jakob serveru iROZHLAS.cz.

V roce 2013 schválilo ministerstvo zdravotnictví plán reformy psychiatrické péče v Česku. Podle ní by měla být většímu podílu pacientů poskytovaná ambulantní nebo terénní péče a zároveň by měly být psychiatrické nemocnice stavebně upravované tak, aby měly pokoje méně lůžek a samostatná sociální zařízení.

V minulosti čelila česká psychiatrie i mezinárodní kritice za používání klecových a síťových lůžek nebo kurtování pacientů, ministerstvo vypracovalo metodiku a doporučení pro nezbytně nutné omezování pacientů.

Sdílejte článek