Adrenalinový zážitek pro celou rodinu. Lezecké centrum v Ostravě pořádá kurzy pro děti i dospěláky
Lezecká stěna Hlubina je největší horolezeckým centem v Moravskoslezském kraji. Své limity tady posouvají děti i dospělí.
Ostravské lezecké centrum Tendon Hlubina vzniklo v roce 2015. Těší se velké oblibě, navštěvují ho zkušení lezci, ale i úplní začátečníci. Velký zájem je taky o lezecké kroužky pro děti a lezecké kurzy, které jsou určeny jak pro děti, tak pro dospělé i celé rodiny. Nejen o tom jsme si popovídali s provozním areálu Torstenem Tannenbergem.
Co všechno zájemcům o lezeckou stěnu nabízíte?
Čeká je tady okolo sto linií. V každé jsou dvě lezecké cesty, které jsou od sebe různě barevně odlišeny. Je tady taky několik samonavijáků, takže pokud nemají parťáka, tak mohou přijít a zalozit si sami. Můžou tady zůstat, jak dlouho chtějí. Pokud to zvládnou, tak klidně i celý den,
Do jakých výšek si u vás lidé mohou zalozit?
Dětská stěna začíná na šesti metrech, postupně jsme schopni přejít na metrů dvanáct. Nejdelší trasa u nás má jednadvacet metrů – ta je jedna z největších v celém kraji.
Vznikli jste v roce 2015. Bylo v té době v Ostravě něco podobného?
My jsme byli v Ostravě první. Majitelé byli lezci odmala, tíhli k tomu. Ostatně, Ostrava a celý náš kraj je regionem zarytých lezců. Je tady velká lezecká komunita, což se projevuje i na naší návštěvnosti. A těm, kteří nikdy nelezli, se snažíme ukázat, že je to bezpečné!
Co všechno by si měli vzít lidé, kteří si k vám přijdou zalozit, s sebou?
Všechno tady půjčujeme, lidé tak na začátku nemusí do ničeho investovat a mohou si vyzkoušet, co jim sedí. Pokud je lezení chytne, tak už si pak mohou nakoupit vlastní výbavu, nabídka trhu je v tomto opravdu široká. Pokud se lidé umí bezpečně navázat a odjistit, tak si u nás mohou koupit jen vstup. V případě, že sami lozit neumí, si mohou objednat kurz s instruktorem. Mohou k nám přijít rodiny s dětmi od tří let, horní věkovou hranici nemáme. Lezení je skvělé pro celou rodinu.
Foto: se souhlasem Tendon Hlubina
Prozraďte, lozíte i vy?
Lozím, ale už na to nemám tolik času, jako dřív. Teď už dělám více administrativu a řeším spoustu věcí okolo. Jednou z nich je možné rozšíření areálu. Uvažujeme totiž o dalších prostorách, abychom navýšili počet cest. Mimochodem, lezecké cesty se snažíme zhruba co tři měsíce přestavovat, aby to pro lidi, kteří chodí pravidelně, nebyl stereotyp.
Co se stane, když k vám přijde někdo, kdo chce lozit sám, ale nakonec to nezvládne?
V zahraničí si na to dávají velký pozor, u nás to ještě bohužel nejde. Zřejmě je to ale otázka pár velkých úrazů, které při této nedbalosti mohou vzniknout. Máme tady podpisovou knihu, kde lidé čestně prohlašují, že umí sami lézt. Ovšem pokud vidíme, že dělají něco špatně, tak je instruktor opraví. Když to nezabere, tak musí ze stěny odejít. Vrátíme jim vstupné a pak si mohou zalozit třeba s instruktorem. Určitě je to lepší, než aby se jim něco stalo.
Pokud si u vás lidé objednají instruktora, na co se mohou těšit?
Nabízíme kurzy pro děti, dospělé i celé rodiny. Základní kurz trvá hodinu a půl, účastníci mají v ceně vybavení i instruktora. Ten vede kurz hravou formou, aby to byl pro účastníky zážitek. Pokud se pak chtějí v lezení posunout dál, mohou se přihlásit na kurz New Adventure. Ten už obsahuje šest lekcí, během nichž se lidé naučí postupně vše od navazování, přes jištění až po finální test, kde instruktor ověří, jestli se všechno naučili správně. Je fajn, když na kurz chodí společně alespoň dva lidé – jeden leze, druhý se ho učí jistit, pak se zase vymění. Pokud všechno zvládnou, získají certifikát a mohou lézt volně sami.
Jak vypadají kurzy pro rodiny s dětmi?
Opět je to kurz, který trvá hodinu a půl. Chceme, aby si ho užily děti i dospěláci. Aby odcházeli šťastní a unavení. Nikoho na nich nic neučíme, ale dáváme jim zážitek. Taky jim pomáháme odbourávat strach z výšky. Tatínky běžně zajímají slavní lezci, maminky zase bezpečnost. A děti? Ty by nejradši pořád lozily.
Foto: se souhlasem Tendon Hlubina
Co nabízíte dětem, které se chtějí v lezení dále zdokonalit?
Máme pro ně lezecké kroužky, v nichž je aktuálně přihlášeno okolo osmdesáti dětí. Kroužky probíhají pololetně, každý den, vždy ve dvou termínech. Maximum na jeden kroužek je osm dětí, abychom si pohlídali bezpečnost. Děti během kroužku mají ve skupině svého instruktora, který je učí všechno, co se týká lezení. Pořádáme taky akce pro školy nebo teambuildingy pro firmy. Je to pro ně skvělý adrenalin, který je vyvede z pracovního stereotypu.
Lidé musí na stěnách překonat i strach. Jak ho odbourat?
Odbourat strach je hodně těžké. Každý se bojí výšek, je to přirozené. Drží vás lano, člověk… Ale s instruktorem to jde lépe, než když je člověk sám. Postupem času, jak výšky zdoláváte a zjistíte, jak vše funguje, se bojíte míň a míň.