Nejnovější zprávy: Poruba vyhrála ve Zlíně i Jihlavě, ve středu přivítá druhý Vsetín Range Rover. Long live the king!

Společnost

A je to tady. Od 1. března nás čekají 3 týdny lockdownu. Co můžeme a co ne

Vláda dnes krátce po 22. hodině představila opatření, která začnou v rámci boje proti pandemii platit na území České republiky od 1. března.

Ilustrační foto: Vladimír Pryček, Magazín PATRIOT

Ministr vnitra Jan Hamáček řekl, že cílem opatření není občany šikanovat a trápit, nicméně "policie bude dodržování nařízení masivně kontrolovat, nasadíme do pěti tisíc vojáků a věříme, že drtivá většina spoluobčanů bude nařízení dodržovat," řekl Jan Hamáček.

A co nás od 1. března čeká?

"Zakážeme lidem opuštění svého okresu po dobu tří týdnů. Bude několik výjimek, například cesta do práce, péče o blízkou osobu, cesta na úřad. Tou klíčovou prosbou je, aby spoluobčané následující tři týdny zůstali doma. Když už musí dům opustit a jet mimo okres, budeme vyžadovat zdůvodnění té cesty, v případě cesty do zaměstnání potvrzení od zaměstnavatele, u OSVČ například potvrzení o zakázce, čestné prohlášení, když odjíždějí z okresu," uvedl Hamáček.

Co bude dovoleno? "Je možné si zajít na nákup, věnovat se venku individuálnímu sportu nebo využití volného času. Ale jen na území obce - zvažovaly se varianty 200 nebo 500 metrů od bydliště, nakonec jsme to nechali na území obce," uvedl Hamáček.

"S prvními paprsky léta si oddechneme a svět bude veselejší," uzavřel své vystoupení po jednání Vlády České republiky Jan Hamáček.

Čtěte také: Strážníci v Ostravě vyrazili do ulic kontrolovat respirátory

Ministr zdravotnictví Jan Blatný připomněl, že situace v nemocnicích je velmi závažná.

"I ve chvíli, kdy začnou plně fungovat opatření, tak během příštího týdne se dá předpokládat až 20 000 nově nakažených denně, 700 příjmů v nemocnicích denně. Jedině, když se spojíme a začneme opatření dodržovat, mohou se ta čísla měnit k lepšímu," uvedl Blatný.

Vysvětlil, jak to bude s pravidly pro nošení roušek a respirátorů. Už nebude platit, že kdekoli venku, na místech bez většího množství lidí, nebude potřeba žádná ochrana.

"Od prvního března musí mít občané v zastavěném území obce minimálně chirurgickou roušku, kdekoli v zastavěné oblasti, bez ohledu na to, jak daleko jste od někoho dalšího," řekl Blatný.

"Mimo zastavěné území obce, například v lese, kde budete sami nebo s příbuznými, rouška nebude potřeba."

Od prvního března budou také uzavřeny všechny školy, mateřské školy i takzvané dětské skupiny s výjimkou zařízení pro děti zdravotníků a dalších pracovníků, kteří se podílejí na protipandemické obraně.

Ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček oznámil, že od prvního března také budou uzavřeny služby a maloobchod. Upozornil, že na rozdíl od prvního lockdownu byl snížen počet výjimek na zhruba polovinu.

"Otevřeny budou mít moci obchody s potravinami, pohonné hmoty, drogerie, lékárny, krmiva pro zvířata, optiky, prodejny novin a tabáku, místa pro vyzvednutí zboží a zásilek, prodejny osiv a zahrádkářských potřeb, pokladny jízdenek, květinářství, servisy výpočetní techniky a mobilů, myčky aut bez obsluhy, pohřební služby, domácí potřeby, kompostárny, taxislužby," uvedl Havlíček.

Restaurace budou fungovat jako dosud, tedy pouze s výdejovými okénky nebo rozvozem.