Společnost
18/03/2024 Jaroslav Baďura

Valoverda. Kvalitní, funkční a krásný mobiliář z Beskyd

Foto: ​Libor Fojtík

Beskydské Trojanovice jsou v posledních letech známé díky moderní a funkční architektuře, kterou v obci formou smělých přestaveb a rekonstrukcí realizuje architekt Kamil Mrva.

Nyní se Trojanovičtí pustili do dalšího zajímavého plánu, vzniká zde výroba kvalitního a funkčního beskydského mobiliáře.

„V minulosti jsme oslovili renomovaného výrobce mobiliáře pro výrobu originálních lavic a stolů na hory. Nicméně ze strany výrobce nebyl zájem vyvinout nám originální produkt pro umístění na hřeben mezi Pustevnami a Radhoštěm. Tak jsme si s panem architektem Mrvou řekli, že si nakreslíme svůj mobiliář sami. No a tak vznikla první řada Pustevny. Dubové kvalitní lavice a stoly, které nahradily stoly a lavice Lesů ČR. Takové ty jak je známe smontované se smrkových kuláčů,“ říká trojanovický starosta Jiří Novotný.

Hlavní myšlenkou trojanovických vývojářů při vzniku nového mobiliáře byla výdrž. „Smrk velmi rychle hnije a degraduje. A šlo nám samozřejmě také o design,“ říká architekt Kamil Mrva. „Když jsme umístili první lavice na hřeben, tak jsme byli nadšeni, protože ještě než jsme odjížděli z montáže, tak už na nich seděli lidé. A to byla skutečná radost. Tak jsme začali přemýšlet nad tím, že budeme ve vývoji originálního kvalitního mobiliáře pokračovat. A vznikla značka Valoverda Friends, což znamená Přátelé zeleného údolí. Jsme z Beskyd, z hor a nestydíme se za to. Hory a vesnice jsou v našem DNA,“ říká Jiří Novotný.

Starosta spolu s architektem Mrvou oslovili ještě designéra Roberta Urbana a začali společně vymýšlet další řady. „Víme, že dnes mobiliář vyrábí hodně firem, ale všechny se soustředí na město. My jsme si řekli, že začneme vyrábět mobiliář pro vesnici a hory. Místa, která jsou často designem a moderním přístupem nepolíbená. Podívejme se dnes na vesnici, na zastávky na vesnicích, na návsi, na prostory kolem řek a potoků či turistických tras. Jsou to místa, která si zaslouží kultivaci, a která by mohla sloužit lidem. Není přece pro člověka nic lepšího, než trávit svůj volný čas venku v přírodě. A tak jsme začali vyvíjet venkovní obývák. Křeslo, stolek, sedačku, lehátko. A vznikla nová řada, nový produkt obývák,“ říká Jiří Novotný.


Foto: Libor Fojtík

Jak vlastně vymýšlení nového mobiliáře probíhá? Na základním tématu se podílejí všichni. „Já, můj bratr, pan architekt Kamil Mrva i Robert Urban. Poté pan architekt i designér skicují první návrhy. Následně se já s bratrem zavřeme do naší stolárny a vyrábíme prototypy ze dřeva a překližky. Ty pak zkoušíme, testujeme, prohlížíme ze všech stran. Upravujeme návrhy a vyrábíme další prototypy než vznikne finální výkres produktu. Jsme tak garážovou firmou, která vzniká od naší vnitřní potřeby dělat svět hezčí. Začínáme a to je to nejhezčí období,“ říká starosta Novotný.

„Garážová firma“ z Beskyd zatím vyvinula tři řady mobiliáře – Pustevny, kvalitní lavice a stoly pro hory, dále řadu Obývák s robustním nábytkem, který život z bytu či domu přenese na venek a řadu Fire, která k životu přidá oheň, pečení buřtů a grilování. Opět se jedná o velmi robustní a trvanlivý mobiliář pro venkovní prostředí.

„V současné době vyvíjíme řadu Café, venkovní stolky a židličky pro sezení u kávy a čaje, dále připravujeme řadu Bus, což jsou autobusové zastávky a zastávkové sloupky, řadu Bike se stojany na kola a řadu Trash s odpadkovými koši,“ říká architekt Mrva.

Hlavním materiálem pro výrobu je dřevo a ocel, do budoucna však chtějí společníci ocel co nejvíce nahrazovat dřevem, jako udržitelným a obnovitelným materiálem. V plánu je rozsáhlejší využívání CLT desek, LVL profilů a kvalitních povrchových úprav. „Tam směřují naše myšlenky vývoje a inovací. Cirkulární ekonomika a životní cyklus produktů, to je to co nás zajímá a dává nám smysl. Nechceme, aby slova jako udržitelnost byla jen frázemi, ale aby byla i realitou včleněnou do DNA našich produktů. Chceme pracovat na uhlíkových pasech našich produktů, aby zákazníci věděli, zda jsou produkty udržitelné, recyklovatelné a zda vydrží. K tomu je ještě dlouhá cesta, ale takto přemýšlíme. Základní platforma, na které bychom rádi stavěli, je takzvaný Nový evropský Bauhaus, což je myšlenkové hnutí, které má ve svém základu tři pilíře – udržitelnost, participaci a estetiku. Rádi bychom vyvažovali tyto tři aspekty v našich produktech,“ dodává Jiří Novotný.


Foto: Libor Fojtík

Jak výrobci beskydského mobiliáře nastavují ceny svých výrobků: „Cena produktu je individuální a v rámci konkurence jsme někde, v automobilovém žargonu řečeno, ve střední třídě. Nabízíme vysokou kvalitu, které odpovídá udržitelná cena. Nicméně cena je individuální pocit a je jen jednou součástí poptávky. My chceme tvořit zdravou cenu, která nám umožní dále investovat do vývoje dalších výrobků, to je nejdůležitější. Nezakládali jsme firmu za vidinou jednoduchého či rychlého zisku, ale za vidinou tvorby, přemýšlení, kultivace, posunu lidského vnímání a pohledu na prostředí, ve kterém žijeme. Z toho máme radost,“ uvádí Kamil Mrva.

Mobiliář z Trojanovic lze již dnes vidět například na pustevenském hřebenu, na návsi, vyhlídkách z kopců, saunách... „Často se divíme, odkud nás zákazníci osloví. Kde bych byl rád, aby se výrobky prosadily, jsou skutečně hory a vesnice, a jestli se objeví nějaký náš výrobek ve městě, tak to bude krásné, protože otočíme běh dějin, kdy všechno, jako například elektrifikace, začínalo ve městech a postupně se dostávalo na vesnici. My na to jdeme opačně, z vesnice a beskydských hor do měst. I proto jsme vymysleli značku kvality Beskydy design, v rámci které chceme propagovat naše produkty a i produkty našich spřátelených značek jako je Shopa Redesign, firma na výrobu modulárních designových staveb, nebo Four oaks skis, firma na výrobu originálních lyží. Jsme z Beskyd a baví nás design a život s ním spojený. To je náš příběh,“ uzavírá Jiří Novotný.

Sdílejte článek