Nejnovější zprávy: Stračena otevřela v centru Ostravy pekárnu s cukrárnou. Co nová restaurace? Komplikace pro cestující. Do Petřkovic nebudou od pondělí jezdit autobusy

Byznys

V moravskoslezských firmách bylo pozitivních testů minimum

​​Při prvním plošném testování na koronavirus ve firmách v Moravskoslezském kraji mělo tento týden pozitivní výsledek minimum lidí.

Ilustrační foto: pixabay.com

Potvrdili to zástupci společností, podle kterých se tak potvrdilo, že v podnicích se nákaza nešíří.

"Ke čtvrtečnímu odpoledni jsme otestovali 6400 zaměstnanců, pozitivní výsledek mělo 23 z nich, což je 0,36 procenta," řekla mluvčí Třineckých železáren (TŽ) Petra Macková Jurásková.

Podnik už od prosince testoval zaměstnance po rizikových kontaktech. Nyní zvolil testování samotestovacími sadami ve vyhrazených prostorech jednotlivých provozů, například ve školicích místnostech.

"Testování prokázalo, že nákaza se ve firmách nešíří. Výsledky testování našich zaměstnanců jsou nad očekávání dobré, jak jsme předpokládali," komentoval první výsledky generální ředitel TŽ Jan Czudek.

Výsledky podle něj dokazují, že se lidé chovají zodpovědně. "Potvrdilo se, že úvahy o uzavírání výrobních firem kvůli šíření nákazy jsou naprosto scestné," uvedl ředitel.

Společnost Liberty Ostrava otestovala 4900 pracovníků od úterý do čtvrtka ve čtyřech testovacích centrech v huti. "Odběr výtěrem z nosu prováděla odborná firma, s níž jsme spolupracovali už při předchozím testování. Podíl pozitivně testovaných byl 0,7 procenta," řekla mluvčí huti Barbora Černá Dvořáková.

Firma na své náklady testovala zaměstnance už od října. "I u povinného testování pokryje příspěvek státu pouze část nákladů, měsíční výdaje za plošné testování odhadujeme na cca tři miliony korun," uvedla Černá.

Ostravská společnost Vítkovice Cylinders má k dnešku otestovaných všech 450 zaměstnanců, odhalila jeden pozitivní případ. Na nemocenské ale má několik desítek lidí.

Čtěte také: Epidemie stagnuje a zrychluje očkování

"Kromě jednoho případu zachyceného ve firmě nikdo z covid pozitivních lidí ani nenastoupil do práce, protože měli nemoc v rodině nebo blízkém okolí. Byli tedy otestováni mimo firmu," řekla mluvčí firmy Eva Kijonková.

Firma své zaměstnance testovala už od listopadu a podle předsedy představenstva Jana Světlíka je vidět, že to bylo účinné stejně jako trasování hygieny.

"Samozřejmě vidíme účinnost testování na nemocnosti. Ta dosahuje až 20 procent," uvedl Světlík. Podle personálního ředitele Tomáše Hladkého si lidé zvykli, že pokud se necítí dobře nebo mají covid pozitivního člověka v domácnosti, do práce vůbec nenastupují.

"Máme otestovány v podstatě všechny zaměstnance, více než 3200 lidí. Pozitivita je asi jedno procento," řekl za nošovickou automobilku Hyundai Petr Michník.

Na pondělní další kolo testování továrna připravila vylepšení: lidé, kteří budou mít v práci pozitivní test, tam absolvují rovnou i stěr na PCR test, aby to pro ně bylo jednodušší a i firma měla výsledek rychle potvrzený. "Ode dneška testujeme i před bránou. Když přijde někdo netestovaný, nepustíme ho bez testů dovnitř," řekl Michník.

Nikdo ze zhruba 800 zaměstnanců Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava, kteří se testovali sami na pracovištích, neměl pozitivní výsledek.

"V karanténě zůstává deset z celkem 865 zaměstnanců společnosti. S onemocněním covid-19 se léčí 20 pracovníků," řekl mluvčí firmy Marek Síbrt.

Z 345 testů zaměstnanců Sanatorií Klimkovice byly pozitivní dva. "Pracovníci šli okamžitě do karantény," řekla mluvčí sanatorií Ivana Gračková.

Zavřít reklamu