PIVNÍ MAPA
07/07/2016 Tomáš Svoboda

V Horní Lomné se vaří pivo (nejen) pro drsné chlapy z hor

Rozvoj minipivovarů v našem regionu pokračuje. Jen za poslední tři roky se jejich počet zdvojnásobil a blíží se k ještě nedávno jen těžko uvěřitelným čtyřem desítkám. Magazín PATRIOT se rozhodl je mapovat prostřednictvím seriálu, který, jak věříme, bude pro čtenáře objevnou cestou za poznáním historické tradice i současnosti pivovarnictví v Moravskoslezském kraji.

Naším průvodcem v pořadí šestým dílem seriálu je Pavel Buchta, sládek zdárně pokračující v rodinné tradici, který vaří pivo mimo jiné také Pod Kyčmolem. Že vám to nic neříká? Nevadí.

Vysvětlíme totiž, že právě tak se jmenuje nejen jeden wellness hotel s vlastním pivovárkem, ale také osada, přírodní památka a potok spadající pod obec Horní Lomná, která leží v nejvýchodnějším cípu našeho kraje. Tedy tam, odkud máme z beskydských kopců na dohled naše slovenské i polské sousedy.

Jedenáctka je základ, pšeničné na žízeň a patnáctka na zimní večery…

Přesně v těchto „razovitych“ končinách se pátým rokem vaří pivo s příznačným lokálním názvem Lomňan. „Vaříme klasickou jedenáctku, světlý ležák, to je základ tohoto pivovaru a vůbec českého piva jako takového. Potom taky celoročně děláme jedenáctku tmavou a příležitostně různé speciály,“ říká na úvod sládek minipivovaru, který je součástí hotelového areálu nacházejícího se na samém konci Horní Lomné. Kdo hledá klid a obdivuje krásy přírody, je tady na správné adrese.

„S nadsázkou říkáme, že vaříme pivo pro drsné chlapy z hor. Právě díky horám je zdejší kraj drsnější a taková má podle nás být i chuť piva. Proto do něj přidáváme více chmele, aby bylo opravdu výrazně hořké,“ popisuje Buchta, který za hlavní sílu každého pivovaru považuje světlý ležák. A rozhodně v tomto postoji není sám, neboť světlá jedenáctka plzeňského typu tvoří drtivou většinu spotřeby pivovaru, který kromě hotelové restaurace zásobuje také pivní lázně.

Ovšem mají-li hosté a turisté chuť na něco jiného, mohou aktuálně kromě tmavé jedenáctky vyzkoušet letní pšeničné pivo německého typu Weissbier a možná trochu překvapivě také speciál v podobě světlé patnáctky. „Pšeničné pivo je vyloženě na žízeň, je to spíše ženské pití. Patnáctka je zase silnější pivo, ideální na zimní večery, ale jelikož si jej tady lidé oblíbili, rozhodl se majitel, že bude v nabídce celoročně,“ upřesňuje sládek, který sortiment horského pivovárku už zpestřil také pivem medovým či vídeňským ležákem.

Jak přiznává, při výrobě nedá dopustit na tuzemské suroviny. Se zvláštním důrazem pak mluví o vodě, kterou bere jako zcela určující faktor výsledné chuti piva.

„Technologie i receptury používané v jednotlivých minipivovarech jsou velice podobné, ale právě kvalita vody je nesmírně důležitá. Pro světlá piva je vhodná měkká voda, pro tmavá piva se může použít tvrdší,“ vysvětluje Buchta s tím, že Pod Kyčmolem mohou čerpat velice kvalitní vodu z vlastního beskydského zdroje.

Jak se vlastně pivo pije, pane sládku?

Stále více lidí se v poslední době učí piva objevovat, ochutnávat a srovnávat. I to je jeden z trendů, který má na svědomí pivní revoluce plodící jeden minipivovar doslova vedle druhého.

To sice není případ Horní Lomné, ale třeba v takovém Havířově by mohli vyprávět… Avšak vraťme se k ochutnávání piva. Jaké doporučení vlastně může dát sládek těm, kteří si chtějí pivo správně vychutnat?

„Pivo doporučuju pít jedině podle toho, jakou má člověk žízeň (směje se). Ale určitě si ho má člověk vychutnat, což začíná už tím, že by mělo být krásně načepované s až šlehačkovou pěnou. Nejprve si k pivu čichne, napije se na jeden, dva hlty, po kterých pozná, jaké je. Když se vypije na třikrát nebo na čtyřikrát, je to ideální,“ doporučuje pivovarnický odborník, který si pochopitelně všímá toho, že lidé stále raději ochutnávají různé druhy piv.

„Ale většinou se vracejí ke klasice. Takže proto říkám, že klasické pivo je zkrátka ležák, jedenáctka nebo dvanáctka světlá,“ dodává sládek, který si na svém řemesle nejvíce cení chvil, kdy si může sednout k večeru s kamarády a pobavit se o tom, jak jsou spokojeni s jeho pivem.

„Když vás pochválí, protože jim pivo obzvlášť chutná, to člověka potěší. Jsem rád za každý názor, kterým někdo ocení naši práci. Ono totiž uvařit pivo není jen tak, je to velká alchymie,“ loučí se s námi průvodce minipivovarem z Horní Lomné.

Tak „Dej Bůh štěstí“ a za týden u velké alchymie zase na shledanou, přátelé…

Minipivovar Pod Kyčmolem

Místo: Horní Lomná 140

Druhy piv: Lomňan světlý ležák 11°, Tmavý Lomňan 11°, Světlý speciál 15° a další speciály dle sezónní nabídky (na léto mají uvařeno pšeničné pivo německého typu Weissbier)

Čepování: z tzv. přetlačných tanků v přirozené nefiltrované formě

Stáčení: pivovar vyrábí pro vlastní spotřebu v hotelovém areálu, pivo stáčí také do jednolitrových a dvoulitrových pet lahví

Výtoč: zhruba 350 hektolitrů za rok

V minulých týdnech jste si mohli na webu Magazínu PATRIOT přečíst reportáže o minipivovarech z Frýdku-Místku, Frýdlantu nad Ostravicí, Havířova, Ostravy a Vyšních Lhot.

Sdílejte článek