Společnost
06/03/2024 Václav Menšík

V Dolních Vítkovicích otevřeli hotel, který je současně galerií

Foto: Vladimír Pryček

Chloubou moderního industriálního hotelu podle návrhu Josefa Pleskota jsou stálé expozice originálních fotografií Jindřicha Štreita, grafik Jiřího Slívy a prací Květoslava Kubaly a Heleny Salichové.

Netradiční objekt, který spojuje funkce galerie, hotelu a restaurace, se v pondělí otevřel v Dolních Vítkovicích. VP1 ART, jak se nový prostor jmenuje, vznikl podle projektu uznávaného architekta Josefa Pleskota. Zapadá tak do celkového kontextu oceňované industriální architektury a národní kulturní památky v Dolních Vítkovicích.

Původní budova byla postavena v době socialistického zřízení v Československu a vznikala po částech. Sloužila jako zdravotnické středisko pro zaměstnance někdejších Vítkovických železáren Klementa Gottwalda. Několikrát se přestavovala, takže získala podobu nesourodé stavby socialismu.

Z objektu bez jednotného výrazu udělal Josef Pleskot moderní hotel pro rodiny s dětmi a s restaurací pro minimálně 60 osob. „Mám radost, že pracujeme na dědictví šedesátých let. Dnes tady uvádíme nový druh industriální architektury, která je trochu civilnější. Děkuji, že jsem u toho mohl být. Děkuji za důvěru, kterou mi pan Světlík projevil a která nám vydržela sedmnáct let,“ řekl přítomným hostům Josef Pleskot.


Foto: Vladimír Pryček

Velmi specifickým rysem VP1 ART je instalace unikátních uměleckých sbírek českých i světových umělců se zaměřením na klíčové autory regionu severní Moravy a Slezska. „Zaprvé je potřeba zmínit unikátní kolekci osmasedmdesáti originálních fotografií Jindřicha Štreita, který před šestnácti lety vydal knížku Vítkovice. Do ní svým charakteristickým způsobem sbíral okamžiky po vítkovických dílnách, kancelářích a skladech. Zachycené okamžiky jsou nejen o práci, ale i o vztazích, emocích, a hlavně o duchu průmyslové části strojírenských Vítkovic. Sbírka těchto prací Jindřicha Štreita je poprvé kompletně vystavena právě ve VP1 ART, kde bude umístěna natrvalo,“ uvedl Jan Světlík, generální ředitel společnosti Cylinders Holding, který se ujal role kurátora stálé expozice.

„Mohl jsem projít všechna místa, kde byly Vítkovické železárny, ničím jsem nebyl omezován. To je pro umělce to nejdůležitější! Děkuji Janu Světlíkovi za to, že jsem dostal speciální kartičku a mohl ve dne v noci kamkoliv přijít. Rád jsem chodil v noci. Lidé, kteří tu pracují, jsou v noci svobodnější a uvolněnější. Fotil jsem téměř dva roky. Nakonec pan ředitel viděl jednu fotku a řekl, že více vidět nepotřebuje, že mi důvěřuje,“ uvedl legendární fotograf Jindřich Štreit během své úvodní řeči.


Foto: Vladimír Pryček

Dalším pozoruhodným výtvarným zjevením ve VP1 ART je první žena Slezska ve výtvarném umění Helena Salichová. „Tato doposud přehlížená umělkyně vytvořila fantastické grafické dílo, které se postupně dostává na výsluní,“ míní Světlík.

Trvalou expozici tvoří také sbírka grafik, suchých jehel a kreseb Jiřího Slívy. „Tento génius humoru, vína, kávy a jazzu je přesně tím správným protipólem industriálního umění Štreita a Salichové. Navozuje správnou atmosféru v nové architektuře hotelu a dokresluje i známou skutečnost, že humor k životu prostě patří,“ doplnil Světlík.

Tři trvalé expozice osobností českého výtvarného umění doplňuje řada prací dalších českých i zahraničních umělců. Jejich díla budou rozmístěna nejen v budovách hotelu, ale i v blízkém okolí a ve venkovní části nové restaurace.


Foto: Vladimír Pryček

„Z pohledu návštěvníků DOV a turistů je VP1 ART především rozšířením gastro služeb a ubytovacích možností přímo v srdci industriálních památek. Hotel VP1 měl dosud 148 lůžek. Díky VP1 ART nově přibylo šest apartmánů, šest studií a 11 hotelových standardních pokojů. Budovy hotelu VP1 tak poskytují stylové prostředí s ubytovací kapacitou pro více než dvě stě dvacet hostí,“ řekla ředitelka hotelu VP1 Kateřina Hladká. Součástí hotelu je, jak připomněla, i již zmiňovaná nová restaurace, která se otevře na konci dubna - prozatím ve zkušebním provozu.

Sdílejte článek