Společnost
05/05/2023 ČTK

V Dole Darkov může vzniknout první gravitační úložiště energie na světě

Gravitační úložiště energie, které chce britská firma Gravitricity vybudovat na Karvinsku v utlumovaném černouhelném Dole Darkov, by v případě splnění všech technických a legislativních podmínek mohlo začít fungovat za tři roky.

Do konce června by společnost Gravitricity měla předložit závěrečnou studii proveditelnosti. Novinářům to na Dole Darkov řekli ředitel závodu Darkov státního podniku Diamo Josef Lazárek a regionální zástupce společnosti Gravitricity Lukáš Adámek.

Diamo má na starosti zahlazování následků hornické činnosti a zajišťuje i útlum těžby uhlí na Karvinsku.

Gravitační úložiště energie v Česku by mělo být první na světě, v Evropě i ve světě má ale firma další otevřené projekty. "Důl je vhodný pro Gravitricity a český projekt je pro Gravitricity prioritou," řekl Adámek. Projekt by měl stát zhruba 700 milionů korun.

Gravitricity vyvinula vlastní technologii pro uskladnění elektřiny hluboko pod zemí. Jde v podstatě o baterii, která funguje za využití síly zemského gravitačního pole, tedy na stejném principu jako vodní přečerpávací elektrárny.

"Klíčový problém dneska se skýtá v legislativě, se kterou se musíme v úzké spolupráci s Diamem vypořádat. Důl zůstane dolem, bude muset splňovat všechny báňské předpisy, ale zařízení provozované v dole bude nedůlní, to znamená, bude se týkat jiné legislativy. Ta kombinace je unikátní a s tím dneska se trošku pereme, snažíme se to vyřešit,“ řekl Adámek.

Do 30. června Gravitricity potvrdí proveditelnost projektu z hlediska legislativy, ekonomiky i techniky a navrhne legislativní výjimku, kterou musí schválit báňský úřad. Vyhodnocení podle Adámka bude trvat několik měsíců.

"Počítáme, že do nějakého devátého měsíce bychom mohli mít stanovisko báňského úřadu k navržené výjimce z legislativy. Máme s báňským úřadem předjednáno, že důl v době instalace bude splňovat plně důlní legislativu, nicméně v budoucnu v době provozu by měl fungovat na legislativní výjimku," řekl Adámek.

Britský velvyslanec Matthew Field řekl, že jde o nový projekt nejen pro Česko, ale i pro celou Evropu. "Pro Českou republiku je to příležitost mít pilotní projekt pro obnovitelné zdroje, kdy vezmeme důl, který už se nebude využívat, a přeměníme ho ve velkou baterii. Samozřejmě budou tady výzvy týkající se legislativy i techniky. Mám velkou víru v tento projekt, protože cítím, že je tady vůle na obou dvou stranách a také od českého báňského úřadu," řekl velvyslanec.

Zda podmínky v dole budou pro projekt vyhovovat, bude podle Lazárka možné posoudit, až bude 30. června známa jeho technická část. "Na základě toho teprve budeme způsobilí určit, zda je to reálné, potenciální úpravy jsou možné, nebo nemožné. Je třeba zdůraznit, že pořád se budeme nacházet v prostředí silně plynujícího dolu v otřesovém pásmu," řekl ředitel.

Pracovníci utlumovaného dolu podle něj mají před sebou ještě značný objem práce. "Teď stavíme izolační objekty, tak abychom snižovali rozsah důlního pole směrem k jámám a zároveň snižovali energetickou náročnost na větrání, čerpání. Práce jsou zhruba v polovině. Ze 162 izolačních objektů máme postaveno zhruba 80," řekl Lazárek.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama