Ukrajinské děti už si zvykají v ostravských školách
Už přes dvacet ukrajinských dětí různého věku přijali mezi sebe školáci Základní školy s rozšířenou výukou jazyků v Nádražní ulici v Ostravě.
První dny a hodiny ve škole jim pomáhá zvládat ukrajinská učitelka Ogsana Bilik.
„Vypadá to, že jsou v klidu. Ti mladší se s těmi staršími skamarádili, ti starší se snaží pomáhat mladším. Drží se zatím všichni pohromadě a vypadá to, že je mezi nimi dobrá nálada. Včera jsem s nimi byla poprvé a žádný problém mezi nimi nevznikl, ani mezi námi v komunikaci. Samozřejmě, že si ti starší pomáhají ve výuce i překladači v telefonech a někteří od sebe opisují,“ usmívá se zkušená paní učitelka Ogsana.
Přestože některé děti ukrajinských uprchlíků zasedly do lavic ve škole včera nebo dnes, za těch pár dnů, co jsou s rodiči v Česku, už se naučily důležitá česká slova jako „ahoj“ „děkuji“ nebo otázku „co to je?“. Ti starší už umějí i říci „dám si pozor“, nebo „jablko“ nebo slovo „čerstvý“.
„Naučily se však stejně rychle od ostatních dětí na škole i výrazy, které by neměly vůbec říkat. A ty jim jdou nejlépe,“ poznamená s úsměvem ředitel školy Libor Novotný.
Už sedmdesát dětí začalo v Ostravě chodit do škol
Tato základní škola v Nádražní ulici je však na cizince zvyklá a je určená právě pro děti s odlišným mateřským jazykem. Právě tato škola přijala v posledních dnech zatím asi nejvíce ukrajinských dětí, které musely utéci ze země se svými maminkami před ruskými okupanty.
A další přicházejí. Například právě do třídy, kde se děti první dny v Základní škole v Nádražní ulici „otrkávají“, přišlo dnes ráno zase několik nových dětí.
„Naší prioritou je po krátké době začlenit ukrajinské děti do běžných tříd mezi ostatní žáky. Pomáhají nám v tom sociální pracovníci, samotnou integraci pak už řeší jednotlivé školy,“ uvedla Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy pro oblast školství a sport.
Dodala, že město preferuje umísťování dětí do škol v místě jejich současného bydliště. „Aktuálně už ostravské základní a mateřské školy přijaly 68 žáků. Ostrava má v současnosti celkem 65 mateřských a 55 základní škol, které zřizuje město a především městské obvody. V současné době máme tedy dostatečnou kapacitu pro další ukrajinské děti,“ sdělila náměstkyně primátora.
Míst pro ukrajinské děti v ostravských školách je dost
Kolik ukrajinských dětí by se do ostravských škol vešlo? Ostrava v současnosti eviduje zhruba 160 reálně volných míst v mateřských a asi 2 000 volných míst v základních školách.
„Podle zapsaných lidí v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině na Černé louce odhadujeme, že počet dětí, které by mohl zůstat v Moravskoslezském kraji a chodit zde v kraji do škol, by se zatím mohl předběžně pohybovat kolem šesti stovek. Takže s umisťováním dětí nebude žádný problém. Volné kapacity jsou také ještě v rámci mateřských a základních škol jiných zřizovatelů,“ řekla dnes Andrea Hoffmannová.
Andrea Hoffmannová. Foto: Petr Broulík
Náměstkyně ujistila, že ve všech školách také pracují školní poradenská pracoviště, tedy výchovní poradci, školní psychologové, sociální asistenti, asistenti pedagoga a speciální pedagogové.
Chvilku si na školu zvykají, pak zamíří mezi vrstevníky
Ukrajinské děti, které už začaly chodit do školy ostravských škol, procházejí pospolu určitou krátkou adaptací na nové školní prostředí. „Mají například své malotřídky, kde si zvykají. Ale hned poté, v řádu několika dnů, je budeme integrovat mezi ostatní žáky do běžných tříd. Rodiče ale nemusejí spěchat, mají tři měsíce na zapsání svého dítěte do školy. Záleží hlavně na kondici a psychickém stavu dětí,“ upozorňuje náměstkyně primátora pro oblast školství a sportu Andrea Hoffmannová.
Dodává, že určitě není ambicí odboru školství, aby ukrajinské děti psaly za týden testy z matematiky a byly na stejné úrovni jako jejich spolužáci. „Integrace počítá s tím, aby si tyto děti do konce školního roku hlavně zvykly na nový kolektiv,“ řekla náměstkyně primátora pro oblast školství.
Pro ukrajinské děti je připravena i zábava či sport
A jak to chodí v praxi? Jakmile se rodiny uprchlíků zaregistrují na Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině na Černé louce, tak je na základě těchto informací zkontaktuje sociální pracovník daného městského obvodu. A dá jim komplexní servis k ubytování a ke školní docházce. Navíc ti rodiče, kteří chtějí pro své dítě nějakou zábavu v těchto napjatých chvílích, mohou využít nabídky v podobě databáze volnočasových, sportovních a zájmových aktivit pro ukrajinské děti a maminky s dětmi.
Tyto zvláštní nabídky vytvořila městská střediska volného času a dům dětí a mládeže. Jedná se o aktivity pro rodiče s dětmi, kroužky a kurzy pro děti. Aktivně nabízí možnost zapojení dětí také sportovní kluby. Děti přicházející z Ukrajiny jsou například výborné gymnastky, tanečnice, atleti či fotbalisté a některé už se podle náměstkyně Andrey Hoffmannové i zapojily do sportovních klubů. Tito sportovci a sportovkyně tak mohou ihned navázat na svůj dosavadní život. Mnohé kluby dokonce nabízí bezplatné členství, ale i sbírky potřebného sportovního vybavení pro daného sportovce.
Některé děti nemají nic, potřebují pomůcky či sešity
Ředitel Základní školy v Nádražní ulici Libor Novotný řekl, že jeho škola je určená pro vzdělávání dětí cizinců. „Jsme připraveni výuku trochu více o ukrajinský jazyk rozšířit, máme tady děti francouzské, korejské, vietnamské. Máme zkušenosti s dětmi, které neumějí vůbec česky. Ke každému dítěti přistupujeme individuálně. Ale s těmito ukrajinskými dětmi se dobře pracuje, protože většina kolegů má ještě nějaké základy ruského jazyka a tyto ukrajinské děti jsou s námi se schopny domluvit třeba rusky nebo částečně anglicky,“ říká ředitel školy Libor Novotný a vypočítává, že více dětí uprchlíků přišlo na druhý stupeň jeho školy, v poměru asi tři ku pěti.
„Jsou to na první pohled velmi chytré děti, jediný problém je u nich opravdu jen ta jazyková bariéra, ale tu jsme schopni rychle odbourat. Některé děti bohužel nemají vůbec nic, takže je musíme vybavit základními učebními pomůckami, sešity, tužkami, ale to se vždy tak do dvou tří dnů zvládne,“ říká ředitel základní školy.
Ukrajinské děti se necítí ztraceny
Sociální pedagožka základní školy v Nádražní ulici Milena Nováková vysvětluje, že v první den příchodu dítěte vždy hovoří s dítětem i jeho maminkou a dá jim na sebe telefonní číslo.
„Ty děti, které to potřebují, zařadím třeba do programu odebírání bezplatných obědů. Seznámíme je ve třídách s dalšími ukrajinskými žáky. Někteří se ale znají třeba z ubytování. Myslím, že se necítí ztraceni,“ říká sociální pedagožka Milena Nováková. A dodává, že ukrajinským dětem hodně pomáhá v komunikaci i překladač, který mají v chytrých telefonech.
Ukrajinským dětem pomáhají také různí specialisté. „Jsou připraveni i s metodickou podporou města individuálně pracovat s dětmi, s celými třídními kolektivy i rodiči. Mimo tuto podporu mohou školy vytvořit funkci takzvaného adaptačního koordinátora."
Město hledá externí pedagogy z Ukrajiny
V Ostravě jsou dnes celkem dvě základní školy pro děti s odlišným mateřským jazykem, kromě Základní školy Nádražní 117 v Moravské Ostravě je to i Základní škola V. Košaře 6 v Ostravě Dubině. Pokud školy nebudou disponovat dostatečným počtem lidí, je město připraveno poskytnout pomoc, vyhlásit výzvu a aktivně hledat vhodné personální obsazení.
Město také vyhledává mezi příchozími ukrajinskými maminkami odbornice, které se mohou uplatnit v současné situaci na školách a školských zařízeních. „Už se nám podařilo některé tyto specialistky a zájemkyně o práci ve školství najít. Také hledáme externí pedagogy pro středisko volného času, kteří by pracovali jak se skupinami rodičů s dětmi, tak v rámci kroužků i dalších připravovaných aktivit,“ sdělila náměstkyně Andrea Hoffmannová.
Město také školám doporučilo zaevidovat své možnosti vzdělávání ukrajinských dětí a žáků na portálu Shkola viz https://shkola.cz/. Aktuální informace k tématu začleňování dětí do školní docházky v České republice naleznou zájemci na webu talentova.cz.