Společnost
12/09/2022 ČTK

Trnkovec se změní. V bývalé ostravské vyloučené lokalitě budou nové byty

V někdejší vyloučené lokalitě Trnkovec v Ostravě-Radvanicích vzniknou během příštích let na ploše o téměř 80 000 metrech čtverečních domy pro přibližně 300 rodin.

Výstavbě budou předcházet demolice 13 domů se 102 byty. Odhadovaná cena projektu je více než miliarda korun. ČTK to dnes řekli starosta městského obvodu Radvanice a Bartovice Aleš Boháč a zástupci společností Heimstaden a První Trnkovecká, které budou investory.

"Po určitých letech se z toho stala sociálně slabá, vyloučená lokalita. Tato proměna je zásadní pro rozvoj našeho městského obvodu," řekl Boháč. Jde podle něj v obvodu za poslední roky o nevídaně velkou výstavbu i o jednu z největších výstaveb, které se chystají v Ostravě, a navíc v nejpokročilejší fázi.

"Na tomto místě je hotová infrastruktura. Máme tady komunikace, máme tady elektřinu, vody, sítě a potřebujeme jenom vystavět domy. První Trnkovecká by měla začít projekty odevzdávat už v tomto roce a má představu výstavby první etapy v roce 2023, kdy by mělo přibýt pět bytových domů s 35 bytovými jednotkami, 13 domů ve spojených řadovkách a sedm solitérů," řekl starosta.

Generální ředitel společnosti Heimstaden Jan Rafaj řekl, že domy, která tam firma nyní má, jsou ve velmi špatném stavu, většina z nich už ani nebyla obyvatelných a v posledních měsících jich bylo obydlených posledních pár. "Té lokalitě věříme stejně jako obec, která tady udělala obrovský kus práce. Myslím si, že to je krásné místo k bydlení. Proto i my jsme začali velmi intenzivně pracovat na tom, aby zmizelo to, co tady v tuto chvíli stojí, to znamená domy, u nichž rekonstrukce nedává ani smysl. Ve finále by byla dražší než výstavba nových domů," řekl Rafaj.

Nájemníci se z oblasti stěhovali postupně. "Většinou jsme nájemníkům, pokud jsme s nimi neměli problémy, nabízeli alternativní ubytování v celém našem širokém portfoliu, které máme. Máme 43 tisíc bytů v celém regionu, takže ten prostor byl," uvedl ředitel.

Uvedl, že domy zatím nemohli zbourat, protože některé z nich slouží zároveň jako stožáry elektrického vedení. "Jednáme s dodavatelem elektrické energie o tom, abychom je mohli co nejrychleji odpojit. Musí se zajistit dostatečné, kvalitní přeložky, aby se energie neodstřihla domům, které jsou za tím. To naší snahu zbrzdilo o několik měsíců. Ale věříme, že nejpozději na přelomu roku nebo v průběhu příštího roku všechno dotáhneme tak, aby lokalita byla bez starých domů a abychom začali připravovat nové projekty," řekl Rafaj.

Výstavba na celém území by měla mít jednotný styl, protože na ní pro oba investory pracuje stejná kancelář. "Hledali jsme několik modelů. Nakonec se i my kloníme tomu, že by ty domy měly být spíše nižší, menší, vytvářet větší prostor pro pohodu a soukromí k bydlení, takže by tady nemělo vzniknout žádné megalomanské sídliště, ale spíš velmi příjemná čtvrt pro bydlení," řekl Rafaj.

Investoři společně s obvodní radnicí pracují i na zajištění vybavenosti v oblasti. "Jsme připraveni přidat potřebnou občanskou vybavenost, ať je to nějaké náměstí, ať to jsou parky, ať je to úvaha v blízké škole rozšířit školku, či další potřeby, které by lokalita tohoto rozměru potřebovala," řekl starosta.

Náklady na výstavbu se podle Rafaje obzvlášť v současné době těžko odhadují. "Ale každý nový byt se pohybuje v řádech milionů korun, takže se dá jednoduše propočítat, že pokud by tady skutečně vzniklo 300 bytů v kombinaci dvou soukromých investorů, tak to je určitě investice dohromady přes miliardu korun," řekl Rafaj.

Jednatel První Trnkovecké Petr Koštoval řekl, že lokalitu považuje za unikátní pro její velikost i umístění - oblast se spoustou zeleně je autem jen sedm minut od centra města. "Je tady úžasné okolí, jsou tady volnočasové aktivity, všechno v pěší vzdálenosti. Navíc díky součinnosti společné projekční kanceláře a ateliéru může vzniknout i architektura, která bude dávat na tom území hlavu a patu. Za mě - jdeme tady společně dělat jednu z nejkrásnějších částí Ostravy," řekl Koštoval.

Sdílejte článek