Společnost
07/09/2022 Petr Broulík

Ostravica-Textilia se otevře už za rok. Podívejte se, jak nyní vypadá uvnitř

​Zástupci médií se mohli dnes podívat do prostor bývalého obchodního domu Ostravica-Textilia, který po třiceti letech doslova ostudného chátrání dostává novou podobu.

Nebude tu sice už obchodní dům, který se každému správnému Ostravákovi zapsal do srdce, ale vznikne zde zčásti společenské „setkávací“ a studentské centrum a zčásti sdílené kancelářské prostory.

Budovu tvoří vlastně dva domy. První od architekta Felixe Neumanna dostane syrovější podobu, druhému domu architektky Marie Frommerové z roku 1929 hodlá investor vrátit čistou původní eleganci, jak ji znaly generace Ostravanů.

Není Ostravák, který by Textilii neznal

Stavbaři dokončují v současnosti hrubou stavbu a dá se říci, že vlastně celou stavbu zevnitř postavili znovu. „Provedli jsme všechny demolice, očistili a výrazně zpevnili veškeré nosné konstrukce,“ sdělil Michal Bystroň, majitel stavební firmy Bystroň Group, která vyhrála výběrové řízení na rekonstrukci ikonické stavby Ostravy.

„Sám si pamatuji, kdy jsem tady s maminkou chodil a později i sám nakupovat dárky na Vánoce. A jsem rád, že jsme stavbu získali. Ostravice je pro nás citová a srdcová záležitost a myslím, že neexistuje Ostravák, který by tento dům neznal. A těším se, až ho rekonstruovaný příští rok otevřeme,“ dodal Michal Bystroň.

Ostravané sice ještě zvenčí stavební změny nevidí, nicméně uvnitř stavby, která byla vždy výkladní skříní centra Ostravy, se čile pracuje. Zástupci investora a majitele, společnosti Ivančice property, a generálního dodavatele stavby firmy Bystroň Group, dnes provedli čtyřmi podlažími obchodního domu také primátora města Ostravy Tomáše Macuru.

Primátor řekl, že stav bývalého obchodního domu Ostravice je jakýmsi lakmusovým papírkem stavu celé Ostravy. „Říká se, že pokud se něco nestane s Ostravicí, tak jako by se nestalo ani s celou Ostravou. Takže jsem rád, že se to daří posouvat dopředu,“ řekl Tomáš Macura.

Dodal, že v roce 2015 ostravská veřejnost debatovala v Divadle loutek o budoucnosti hotelu Palace a bývalého obchodního domu Ostravica. „Tehdy se jejich majitelé soutěživě přeli, kdo dřív ten svůj objekt opraví. Palace je opraven z poloviny a blýská se na časy i na obnovu další půlky. A teď se opravuje Ostravice,“ dodal primátor.

Chceme, aby se Ostravica stala světluškou

Hlavní manažer rekonstrukce Ostravice-Textilie Dan Zeman řekl, že stavba významného ostravského stavitele Felixe Neumanna se musela uvnitř prakticky postavit znovu. Představil i ukázku tří možných špičkových oken a povrchů, která by stavba měla mít.

„Finální podoba vstupní části architektky Marie Frommerové bude velmi elegantní a čistá - taková, jakou si ji pamatují Ostravané. S oním krásným schodištěm, hladkými povrchy, spoustou skla a dřevěným obložením,“ slibuje Daniel Zeman.

Investor by rád, kdyby se rekonstruovaná Ostravice stala jakousi světluškou. To by měly zajistit prosklené a světelné spodní části budovy, kde bude velká restaurace a možná další gastronomické provozy, majitel by rád zlákal do Ostravice síť kaváren Cokafe. „Budou tu vysoká okna, chceme, aby Ostravice byla branou, takovým svítícím bodem a místem setkávání,“ řekl Dan Zeman.

Stáhne jednou Ostravica mladé lidi z Karoliny?

A dodal, že vizí majitele Ostravice-Textilie je, aby první patro budovy patřilo studentům k neformálním setkáváním. „Však to znáte, mé dítě sedí strašně rádo v Nové Karolině mezi lidmi a my bychom chtěli tuto zábavu Karolině vytrhnout. Aby raději mladí seděli tady a byli tady v kreativním prostředí a dělali tu třeba domácí úkoly. Aby to tady žilo, konaly se zde různé akce a byl to jakýsi otevřený prostor,“ řekl hlavní manažer rekonstrukce budovy Ostravice-Textilie Dan Zeman.

Ve dvou vrchních patrech budou kancelářské prostory pro menší firmy a firmy, které kooperují. Investor také zvedl o šest metrů původní světlík obchodního domu, nový světlík bude větší a z moderních odlehčených materiálů.

Objev „Malé Itálie“ a tajného bytu

Investor se pochlubil také takzvanou Malou Itálií. Je to zajímavý stavební prostor uvnitř dvou domů. Proluka, kde by měly kromě proskleného výtahu vzniknout v každém poschodí lávky, bude sloužit ke komunikaci a setkávání lidí z obou budov či k odpočinku. A k úniku před vedry, neboť v tomto vysokém „průduchu“ vzhůru celým domem je příjemně i bez klimatizace.

V tomto prostoru „Malé Itálie“ investoři nalezli i jakýsi tajný byt a odhalili jeho účel. „Ten byt už neexistuje, ale ukázal se šatnou Ostravice. Ale nebyl to žádný skrytý konspirační byt, ale tady se na konci směny zaměstnanci převlékali. A taky si z pytlíčku losovali kuličky. Kdo si vytáhl černou, musel na osobní prohlídku, jestli si něco z obchodu neodnáší,“ přidal k dobrému Daniel Zeman.

A kdy Ostravané uvidí změny v Ostravici také zvenčí? Investor slibuje, že po vnitřní rekonstrukci nastoupí stavbaři na venkovní lešení po nastávající zimě. Rekonstruovaná Ostravica by se měla veřejnosti otevřít za necelý rok.

Sdílejte článek