Cestování
07/02/2024 Tomáš Sliwka

Tip na výlet. Krásná příroda, horské chaty i úchvatné výhledy, objevte polský Szczyrk

Foto: Tomáš Sliwka

Dnes se vydáme na jeden z nejkrásnějších a nejzajímavějších výletů ve Slezských Beskydech – trasu ze Szczyrku na Klimczok a Trzy Kopce. Tento výlet je vhodný pro celou rodinu, nabízí nádherné výhledy, bohatou historii a skvělé občerstvení. Připravte se na nezapomenutelný zážitek!

Szczyrk je malebné městečko ležící v údolí řeky Żylice, obklopené vrcholy Slezských Beskyd. Je to oblíbené středisko zimních sportů, ale také ideální místo pro letní turistiku. Szczyrk má bohatou kulturu a tradice, které se odrážejí v místní architektuře, folklóru a kuchyni.

Pokud máte štěstí a najdete místo na parkovišti na konci ulice Turystyczna, jste vítězi. Ale pokud je parkoviště stále plné kvůli stavbě hotelu Mercure, nevěšte hlavu – zaparkujte za kostelem, který se nachází o kousek dál. Veřejnou dopravou se sem můžeme dostat na autobusovou zastávku Szczyrk, centrum. Naše dobrodružství začíná jen pár set metrů od této zastávky.

Z parkoviště se vydáme po modré značce na vrchol Klimczoku, který je s 1117 metry nadmořské výšky nejvyšším bodem Bielska-Białé. První kilometr povede po panelové cestě, a jakmile mineme Muzeum techniky, odměnou nám budou první nádherné výhledy na horu Skrzyczne, která leží na druhé straně údolí.

Pokračujeme kolem místních stavení a po asi 1,5 kilometru dorazíme k rozcestí Na Pięciu Drogach. Celá trasa od startu je stále do kopce, což se nezmění ani teď. Zde se vydáme vpravo na zeleně značenou trasu, která nás dovede k horské chatě pod Klimczokem.


Foto: Tomáš Sliwka

Hostel Klimczok nabízí nejen občerstvení, ale také dětské hřiště, což ho činí ideálním místem pro rodiny. Má dlouhou a zajímavou historii, sahající až do roku 1872, kdy byl postaven jako dřevěná chata s názvem Klementynówka. Můžeme si zde odpočinout před stoupáním na samotný vrchol Klimczoku.

Z chaty už to na vrchol Klimczoku není daleko, jen asi 500 metrů po žluté značce. Z chaty to vypadá jako pořádný kopec, ale za pár minut tento úsek zvládneme jako nic. Těsně pod vrcholem můžeme obdivovat výstavu kamenů z vrcholů z celého světa, kterou sem přivezli horolezci a turisté. Na vrcholu nás čeká nádherný rozhled na okolní hory, jako jsou Skrzyczne, Barania Góra, Magura, Szyndzielnia nebo Błatnia. Klimczok je také zajímavý tím, že je zde pramen řeky Białka, která je historickou hranicí mezi Těšínským Slezskem a Malopolskem.

Od vrcholu se vydáme vlevo po žluté značce k další hoře Trzy Kopce, která je vzdálená asi 800 metrů. Trzy Kopce jsou také známé jako Goryczna Skała. Je to místo, kde se stýkají hranice tří obcí: Bielska-Białé, Brenné a Szczyrku.


Foto: Tomáš Sliwka

Odtud budeme pokračovat dále asi 1 kilometr k nepojmenovanému rozcestí s modrou značkou, na kterou se napojíme vlevo a budeme pokračovat v sestupu. Tento 2,5kilometrový úsek povede kompletně lesem a bude ukončen na rozcestí u sedla Karkoszczonka. Zde odbočíme vlevo na žlutě značenou trasu, která nás zavede kolem chaty Wuja Toma zpět do Szczyrku. Do města nám zbývá ještě 3,5 kilometru, přičemž první část nás provede lesem, dokud nenarazíme na modrou značku. Zde nás čeká posledních 1,5 kilometru, které nás dovedou až k cíli.

Krásná příroda, horské chaty a úchvatné výhledy udělají z tohoto dne nezapomenutelný zážitek. Takže, co říkáte? Jdeme na to a objevíme krásu Szczyrku, Klimczoku a jeho okolí na vlastní oči!


Informace o trase

Délka trasy: 13 km

Odhadovaný čas: 4 hodiny

Obtížnost: 3/5 (1 – nejlehčí, 5 – nejtěžší)

Nastoupáme: 620 m

Dojezd z Ostravy: 85 minut autem, 130 minut veřejnou dopravou

Vrcholy:

Klimczok (1 117 m n. m.)

Trzy kopce (1 082 m n. m.)

Další tipy na výlety a kompletně naplánované trasy získáte v unikátních Turistických denících na portále Výlety pro každého https://vyletyprokazdeho.cz


Foto: Tomáš Sliwka

Sdílejte článek