Nejnovější zprávy: Stíny horkého léta využily krásy Štramberka i okolí ​Zámek v Raduni slaví 700 let festivalem plným chutí a vůní

Společnost

Tibetskou vlajku vyvěsí kraj a po letech i Ostrava

​Tibetskou vlajku letos vyvěsí Moravskoslezský kraj a po několika letech se v úterý objeví také na budově ostravského magistrátu.

Ilustrační foto: wikimedia

Vyplývá to z vyjádření mluvčí krajského úřadu Nikoly Birklenové a mluvčí magistrátu Andrey Vojkovské. Vlajku vyvěsí také řada dalších velkých měst i menších obcí v regionu. Objevit by se podle organizátorů kampaně mohla téměř na padesáti úřadech v regionu.

Světová kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině 90. let a chce poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. O vyvěšení vlajky rozhodovali moravskoslezští radní, kteří se na jejím vyvěšení shodli třetím rokem.

"Porušování lidských práv je nepřípustné. Svobodný život ve svobodné společnosti není bohužel automatický na všech místech planety. Na toto bezpráví je rozhodně na místě neustále upozorňovat. Vlajka pro Tibet je symbolem podpory všem lidským bytostem, pro které je spravedlnost nebo dokonce důstojnost zatím jen nedostižným přáním," uvedl hejtman Ivo Vondrák (ANO).

V Ostravě bude vlajka vyvěšena po dlouhé době. V minulosti totiž o jejím vyvěšení rozhodovalo vždy zastupitelstvo města, což vyvolávalo dlouhé diskuse mezi příznivci a odpůrci. A vlajka na radnici vyvěšována nebyla. Letos se ale městští radní dohodli, že o vyvěšení vlajky rozhodnou sami, bez nutného souhlasu zastupitelstva.

Podle primátora Tomáš Macury (ANO) je takové rozhodnutí v souladu se zákonem o obcích, protože jde o kompetenci rady města. Zastupitelstvu v minulosti rada toto rozhodnutí předkládala nad rámec svých povinností. Komunisté se minulý týden pokusili rozhodnutí radních zvrátit, když opoziční zastupitel Josef Babka předložil návrh, aby o vyvěšení vlajky rozhodovalo zastupitelstvo.

Rozhodnutí rady města bez projednání v zastupitelstvu označil za nekorektní vůči členům zastupitelstva města bez ohledu na jejich politickou příslušnost. Jeho návrh ale zastupitelé neschválili.

Kampaň Vlajka po Tibet se koná vždy 10. března, v den, kdy začalo v roce 1959 povstání Tibeťanů proti čínské okupaci. Česko se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996, kdy vlajku vyvěsily první čtyři radnice.

Loni se k akci připojilo 817 obcí, měst, městských částí nebo krajů.

Reklama ×