Nejnovější zprávy: Bohumínský žhář rodinu už dříve ohrožoval plynovou pistolí Sundejte roušky, hygienici kromě okresu FM zmírnili opatření

Společnost

​Studenti si vyzkoušeli práci ministrů. Jednali o překážkách v obchodu

V Ostravě se poprvé konal model jednání mezinárodní organizace.

Foto: Jan Valtr

Čeští studenti se vžili do kůže ministrů obchodu. Na simulovaném zasedání Světové obchodní organizace (WTO) vyjednávali o pravidlech pro světovou ekonomiku.

Účastníci hledali způsoby, jak omezit překážky v obchodu. „Mnoho států má protekcionistickou ekonomiku. Hlídají si strategické produkty a vysokými cly zamezují tomu, aby se dovážely levněji,“ uvádí jeden z pořadatelů Jan Chiotellis.

Studenti také diskutovali o současném dění. „Řešili jsme i regulaci technologických firem, ochranu osobních údajů a digitální daň,“ dodává Chiotellis.

Pořadatelé věří, že si tak mladí lidé prohloubí znalosti o aktuálních tématech a naučí se argumentovat. „Simulace tohoto typu podporují občanskou vzdělanost. Jsou to takové sofistikované hry, kdy si studenti zkusí rozhodovat v roli politiků, aby zjistili, že to není tak jednoduché,“ vysvětluje Tomáš Konečný z Centra politických studií.

Výsledkem jednání studentů je fiktivní dohoda WTO. „Účastním se těchto modelů pravidelně. Beru to jako neformální vzdělávání, které mě naučilo lépe se vyjadřovat a dodalo odvahu se za něco skutečně postavit,“ říká Markéta Gregorová, která při ministerské konferenci zastupovala Singapur.

Moravský model WTO v Ostravě navazuje na studentské simulace jednání mezinárodních organizací v Praze a Plzni. První ročník podle pořadatelů poznamenala protikoronavirová opatření, plánují však z akce udělat tradici.

Reklama ×