Nejnovější zprávy: V Ostravě se dnes testovalo 4567 dětí, pozitivní byly dvě ​Poruba bude mít opět fontánu! V upraveném parku u Domu kultury Poklad

Proměny kraje

Stát i kraj pomůžou propuštěným horníkům, Karvinsko čeká řada pozitivních změn

V době, kdy OKD uzavírá důl Darkov, odkud vyjel tento týden poslední vozík s uhlím, informoval vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček o dalším vývoji útlumu těžby černého uhlí společnosti OKD.

Pohornická krajina je připravena znovu se probudit. Foto: hrajemskrajem.cz

Na ministerstvu byl přítomen i hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a on-line také zástupci společností OKD a DIAMO.

„Zaměstnanci, kteří budou propuštěni, dostanou odstupné až do výše jedenáctinásobku měsíčního platu. Budou dostávat také státní příspěvek 8 tisíc za měsíc, ti, co na povrchu, dostanou 5 300. A to po dobu tří měsíců až pěti let, podle odpracované doby v dole,“ řekl ministr průmyslu Karel Havlíček.

„Náklady spojené s útlumem OKD vyjdou stát na 15, 6 miliardy korun až do roku 2035. Letos nás to bude stát přibližně 2,7 miliardy a tyto peníze půjdou zejména na náklady spojené s propouštěním zaměstnanců,“ řekl vicepremiér.

Upozornil, že propuštěným horníkům pomáhá také projekt OKD a Úřadu práce Nová šichta, která formou informačních míst hledá pro propuštěné novou práci u různých firem především na Karvinsku.

„Snažíme se přistupovat k těmto pracovníkům maximálně citlivě, ale i rychle,“ řekl ministr. Dodal, že v rámci OKD pokračují v těžbě ještě další lokality OKD, která se nebudou zavírat až do stanoveného ukončení těžby OKD na konci roku 2022.

Hlubinná těžba černého uhlí začala už v roce 1835

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák informoval, že hlubinná těžby byla v regionu zahájena v roce 1835 a první důl na Ostravsku se jmenoval od roku 1847 důl Anselm.

„My jsme tímto jménem v roce 2013 nazvali i první v Ostravě instalovaný superpočítač. Abychom dokladovali transformaci regionu, která se děje,“ řekl Ivo Vondrák.

Transformace bude mít podle něho několik fází. „Je to přechod od uhlí k novým energetickým zdrojům. V první fázi chceme nahradit chybějící uhlí plynem, v dalších obnovitelnými zdroji a třetí fáze bude navazovat na strategii jaderné energetiky v naší republice,“ řekl Ivo Vondrák.

Budeme se snažit zajistit práci pro lidi z našeho kraje

Dodal, že kraj průzkumem zjistil, že v řadě smluvních a partnerských firem navázaných na OKD přijde o svá místa 4,5 tisíce až 5 tisíc lidí.

„Pro ně jsme jako kraj připravili program pomoci v blízkém budoucnu. Chceme například, aby tyto firmy dostaly možnost účastnit se přednostně budoucích sociálně odpovědných výběrových řízení pro chystané velké investice v našem kraji, ať už je to železniční uzel Ostrava, dostavba silnic či třeba možného prodloužení splavnosti Odry. Abychom ochránili možnost práce pro lidi z našeho kraje,“ řekl hejtman Ivo Vondrák.

Utlumenou oblast by kraj rád vrátil k životu nebo pomáhal v její přeměně pro inovativní podnikání. „Nejsem zastáncem nějaké výroby pneumatik v našem kraji, myslím si, že máme spoustu zdatných techniků, kteří umí přijít se schopnými nápady a jít jinými cestami, než jsme doposud šli. Ale chceme také, aby v místech těžby vznikly i oblasti kulturního vyžití, třeba propojení měst cyklostezkami a tedy vrácení těch míst přírodě. To vše jsme zahrnuli do strategie kraje do roku 2030,“ řekl Vondrák.

Předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková řekla, že společnost OKD se musela v loňském roce velice prát s fatálními vlivy pandemie koronaviru a utrpěla neodstranitelnou škodu.

„Loni v listopadu jsme v rámci střednědobém plánu proto navrhli pokračování těžby černého uhlí na dole ČSM do konce roku 2022. Je to zkrácení těžby proti tomu, co jsme původně předpokládali,“ řekla předsedkyně představenstva OKD a dodala, že společnost OKD se snaží pomáhat svým končícím zaměstnancům v hledání dalšího zaměstnání především v rámci programu Nová šichta.

„Řada našich zaměstnanců už podepsala smlouvy s našimi dosavadními partnery a budou k nim nastupovat. V kombinaci s odstupným a státním příspěvkem je tedy tato záchranná síň pro ně zodpovědná. Počítá se i s tím, že za stejných podmínek budou odcházet na konci roku 2022 zbývající zaměstnanci. Vím, že řada lidí pokračujících v OKD do finálního ukončení těžby může mít obavy, že se na ně zapomene. Ale my si dáme dobrý pozor, aby se to nestalo,“ řekla předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková, která se ke konferenci připojila on-line.

„Omlouvám se, jsme obklopeni krabicemi. Stěhujeme se z uzavíraného dolu Darkov na důl ČSM,“ popsala den v dole, který ukončil těžbu.