Společnost
21/03/2021 Petr Broulík

Spisovatel povzbuzuje zdravotníky rozdáváním knihy o slavných lékařích

​Knihu příběhů lékařů, kteří působili od 16. století až do dneška v českých zemích, poskytuje v těchto dnech a týdnech lékařům a zdravotníkům v nemocnicích a v zdravotnických zařízeních publicista a vydavatel Petr Anderle z beskydské Čeladné.

Osudy těchto znamenitých lékařů zpracovával několik let pro web Neviditelný pes, loni je zkompletoval a vydal.

Kniha vyšla díky podpoře několika desítek příznivců jako bezplatná publikace v nákladu dvou tisíc výtisků. K lékařům a zdravotníkům putují tyto knihy jako projev uznání za jejich více než roční obětavou a odvážnou angažovanost v boji s epidemií koronaviru. „Kdokoli projeví vážný zájem, rádi mu knihu pošleme,“ dodává její autor.

Desítky výtisků knihy nazvané Znamenití lékaři v českých zemích, která vyšla na sklonku loňského roku, už putovaly od začátku roku do několika velkých nemocnic.

Své čtenáře našly například v nemocnici Agel v Novém Jičíně, ve Fakultní nemocnici v Ostravě-Porubě, v nemocnici v Opavě, ale putovaly například i do nemocnice v Chomutově. Kniha se dostala i do Kravař, velkou část knih odebrala obec Čeladná a tamní Beskydské rehabilitační centrum či obec Úsilné na Českobudějovicku, která také přispěla na tisk knihy.

Budeme ji distribuovat třeba rok. Těm, co projeví zájem

Petr Anderle vydal knihu o rok dříve, než plánoval. „A chtěli jsme jejím vydáním upoutat pozornost veřejnosti k lékařům a zdravotnímu personálu, kteří v současnosti už rok bojují s koronavirem. Samozřejmě to něco stojí, proto jsme na její vydání uspořádali sbírku, abychom knihu mohli rozdávat.“

Petr Anderle tak v posledních týdnech téměř denně chodí stejně jako jeho kolegové s balíky či balíčky knih na poštu.

„Knihu budeme distribuovat třeba do příštího roku. Ta kniha je nadčasová a bude aktuální i za rok. Samozřejmě ji budeme posílat těm nemocnicím, které o ni projeví zájem. A jejichž lékaře, sestry a další personál téma publikace osloví,“ říká muž, který už vydal řadu publikací o Jeseníkách a Beskydech a jeho knihy většinou ani knihkupectví nepoznají – lidé je rychle rozeberou. A jak mu napsala jedna čtenářka, ona kniha o lékařích „se čte jako detektivka“.

Považujeme za hrdinství, když se opijeme v zavřené restauraci

Vydavatel Petr Anderle říká, že se po roce boje s pandemií je mu líto, jak se všechny chyby svádějí jen na současnou vládu. „Za ten rok jsme viděli i v ostatních státech spoustu „Babišů“. Všechny vlády dělají v této pandemii nějaké chyby, málokdo umí předvídat, co si taková dosud nikdy nepoznaná epidemie zamane. A ti z opozice, kteří dnes vyčítají Babišovi, že to a to dělá špatně, tak sice v mnohém mají pravdu, ale oni by to pravděpodobně na jeho místě z počátku nedělali o nic lépe,“ míní Petr Anderle.

Autor publikace o věhlasných lékařích si naopak myslí, že v mnohém si za dnešní těžký průběh epidemie a nynější lockdown mohou tak trochu i sami obyvatelé Česka.

„Teď jsem četl v časopise rozhovor s americkým lékařem a epidemiologem českého původu a ten řekl, že nikoho v jeho okolí by nenapadlo, aby nenosil roušku. A u nás považujeme za hrdinství, že si sedneme do uzavřené restaurace a opijeme se tam. Já vím, opatření jsou nepříjemná, ale jak se říká, někdy musíme udělat krok vzad, abychom mohli později udělat několik kroků vpřed,“ říká Petr Anderle.

Zbraň proti covidu-19? Nedat se, nepropadnout skepsi

On sám se zatím onemocnění koronavirem vyhnul, a to přestože prodělal minulý rok léčbu rakoviny a je mu osmasedmdesát let.

"Avšak po všech chemoterapiích a radioterapiích mi lékař nedávno po opravdu podrobném vyšetření sdělil, že už mi už po roce léčení nemají co léčit. A jsem přesvědčen, že v tom velkou roli sehrála i moje psychika, která posiluje imunitu. Člověk nesmí propadnout skepsi, musí vždy věřit. A jak se říká, víra tvá tě uzdraví,“ říká Petr Anderle.

Když mu připomenete, že už má také osmasedmdesát let, usměje se: „No dobře, ale já se na ně necítím, i když člověk nesmí zapomínat na určitou míru pokory, jakkoli věk přece není nemoc,“ říká autor knihy, která zahrnuje i osudy lékařů, kteří pomohli na českém území mnohokrát potlačit i nemoci, které hrozily přerůst do velkých epidemií.

Vzkaz českého lékaře Slonima: Neodmítejte očkování

Například je v knize příběh syna ruského emigranta Dimitrije Slonima, který v padesátých letech v Československu zvládl vyvinout vakcínu proti dětské obrně, a díky tomu se začalo i u nás proti této nemoci očkovat. On a později jeho tým v Ústavu sér a očkovacích látek vyvinul vakcíny proti řadě nemocí, jako jsou černý kašel, pravé neštovice, spalničky, příušnice či vzteklině.

Právě tento špičkový lékař, který zemřel v roce 2016, nám podle Petra Anderleho do současných dnů vzkazuje, abychom „neblbli a nechali se očkovat“, i když sám Dimitrij Slomin za svého života tento koronavirus nepoznal.

„Odmítat povinná očkování? To je neuvážený, lidstvu nebezpečný úmysl… lidé dnes už nevědí, co ještě za mého dětství a mládí znamenaly například záškrt, tetanus, černý kašel, pravé neštovice, poliomyelitida, určité záněty plic, spalničky, vzteklina. Kolik lidí, zvláště dětí bylo zmrzačeno, kolik zemřelo… při větších počtech neočkovaných se můžeme dostat k epidemiím, tedy zpět do bezbranné minulosti,“ řekl před časem Dimitrij Slonim.

Sdílejte článek