Společnost
29/04/2024 Petr Broulík

Ráj pro tučňáky! V ostravské zoo pro ně vyroste expozice s vodopádem i podmořskou jeskyní

Vizualizace: se souhlasem V&V stavební a statická kanceláře

Ostravská zoologická zahrada zažívá úspěšné časy. Do Ostravy míří lidé z celé republiky i z okolních států, především z Polska či Slovenska. Dalším lákadlem bude připravovaná expozice pro tučňáky!

Tučňáci, kteří se těší nejen v zoologických zahradách, ale také v přírodě, velké oblibě lidí, se už poměrně brzy usadí v ostravské zoo.

.

Město Ostrava totiž v těchto dnech začalo hledat zhotovitele netypické, zato však velmi atraktivní stavby – pozoruhodné expozice tučňáků. Ta má vzniknout v samém centru ostravské zoo, blízko dětského hradu a na místě bývalých klecí pro tygry.

Expozici bude obývat patnáct až padesát tučňáků

Výstavba nového, takzvaného expozičně-chovatelského komplexu pro tučňáky, začne ještě letos, bude trvat dva roky a předpokladem je, že by měla stát 145 milionů korun bez DPH. „Pokud vše půjde dobře, měla by se novostavba expozice tučňáků začít stavět letos v září,“ řekl ředitel Zoo Ostrava Jiří Novák. Dodal, že v novém sídlišti tučňáků bude zoo chovat zpočátku zřejmě patnáct, později až padesát jedinců tohoto nelétavého ptačího druhu.

Prostory budou imitovat přirozené prostředí tučňáků. Expozice má však být i efektní pro návštěvníky. Moderní expozici tučňáků bude dominovat především venkovní vodní plocha bazénu, která bude navazovat na přírodní prostředí venkovního výběhu určeného pro tučňáky. Bazén bude mít až dva a půl metru hloubky a bude v něm poloostrov s vodním gejzírem. Expozici budou dotvářet umělé skály, tučňáci budou mít ve svém sídle i travnaté plochy.

Tučňáci budou mít kolem velkého bazénu pláže, gejzír i vodopád

Kolem poloviny obvodu bazénu budou procházet návštěvníci a prosklenými průzory ve stěnách bazénu mohou pozorovat tučňáky pod vodní hladinou. Z jeskyně bude možné vystoupit dvojramenným schodištěm na střechu jeskyně, která bude tvořit vyhlídku.

Z této vyhlídky bude možno sledovat shora bazén a venkovní výběh tučňáků, Terény ve venkovním výběhu tučňáků budou přírodní, ve formě skal a s plážemi kolem bazénu i s tekoucím vodopádem. Tučňáci v expozici budou v těsném kontaktu s návštěvníky, odděleni pouze zábradlím a prosklenými průhledy. Expozice pro tučňáky vznikne v aktuálně nezastavěném místě, kde stávaly výběhy tygrů, které zoo nechala už před několika lety zbourat.

Součástí expozice bude podmořská jeskyně a velké akvárium s rybami

Expozice po tučňáky bude mít také prosklený tunel a prosklené průhledy. „Součástí expozice bude i podmořská jeskyně, kde bude možno pozorovat pohyb tučňáků pod vodou. V této jeskyni bude také umístěno velké akvárium s rybami,“ doplnila Hana Tichánková, náměstkyně primátora, která si na představení projektu médiím přinesla i plyšového tučňáka patagonského. „Moc se na expozici těším. Myslím, že bude úžasná a přinese hlavně velkou radost našim dětem,“ dodala.

Ostravskou zoo loni a předloni navštívilo více než 600 tisíc lidí. „Také letošní čísla za první měsíce jsou rekordní. To je také důvod, proč chceme zoologickou zahradu dál rozvíjet, a proto se zoo dramaticky mění. A až se postaví expozice pro tučňáky, bude návštěvnost ještě vyšší. Moc se na to těším,“ řekl ostravský primátor Jan Dohnal.

Jaké tučňáky bude Ostrava chovat? Brýlové nebo magelanské?

A jací tučňáci budou do ostravské zoo zhruba za dva a půl roku lákat návštěvníky? Vedení ostravské zoo doposud plánovalo, že v nové expozici bude chovat tučňáky brýlové, ohrožený druh hnízdící na pobřeží jižní Afriky.

„Zcela čerstvě nás však oslovil koordinátor chovu tučňáků, zda bychom místo tučňáka brýlového nezvolili příbuzného tučňáka magelanského původem z opačné strany Atlantského oceánu. Chovatelsky jde o zcela srovnatelný a vizuálně velice podobný druh. Takže nyní tuto nabídku zvažujeme. V případě tučňáka magelanského se jedná sice o méně ohrožený druh v přírodě, ale chová ho méně zoologických zahrad. Tím bychom pomohli rozšířit tento druh v lidské péči. Rozhodnutí padne v nejbližších týdnech,“ řekl ředitel zoo Novák.

Návštěvníci se u tučňáků také doví, co ničí jejich přirozená sídliště

Tučňák magelanský hnízdí na pobřeží jižního Chile, Patagonii, Ohňové zemi, na ostrovech Juana Fernandéze. Tučňák brýlový, někdy také nazývaný tučňák brýlatý nebo africký, je naopak jediný druh, který hnízdí na pobřeží jižní Afriky,

Náměstek primátora Aleš Boháč řekl, že budoucí expozice pro tučňáky bude zahrnovat rovněž interaktivní výukovou část, ve které budou znázorněny ekologické škody v oblastech, kde tučňáci žijí. V zázemí stavby budou nezbytné technologie tučňáků a prostory zoologického a technického vybavení.

Zpracování projektové dokumentace na novou expozici tučňáků zajišťovala zoo, na bedrech města je realizace stavby. Autorem projektové dokumentace je společnost V&V stavební a statická kancelář.

Zoo má nový parkovací dům a expozice pro vzácné opice

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 hektarech více než 7 000 zvířat. V minulých letech prošel areál zoo výraznou proměnou. Postupně vznikají nové pavilony, velké přírodní výběhy nebo průchozí expozice. Nechybí ani řada herních koutků pro děti, desítky odpočinkových míst či klidové zóny. Součástí zoo je také Botanický park s šesti kilometry naučných stezek, které návštěvníky provedou unikátním botanickým prostředím s nespočtem vzácných rostlin.

Loni město zprovoznilo nový parkovací dům, který nabídl bezmála 200 nových parkovacích místa. Stavba si vyžádala náklady ve výši téměř 140 milionů korun bez DPH. Upraveno bylo také parkoviště P3, získalo nový asfaltový povrch a vodorovné dopravní značení.

V roce 2022 zoo otevřela dvě nové expozice pro vzácné primáty a další zvířata. V nových expozicích jsou chováni makaci lví a giboni bělolící. Výstavba těchto expozic probíhala v letech 2020 až 2022 a náklady města na jejich výstavbu činily bezmála 106,5 milionu korun bez DPH.

Foto: Se souhlasem V&V stavební a statická kanceláře
Sdílejte článek