Společnost
01/04/2016 ČTK

Sádrový originál unikátního lidického památníku bude vystaven v Hrabyni

Sádrový model, z nějž se vytvářely bronzové odlitky lidického Pomníku dětským obětem války, se začal stěhovat do nové expozice.

Všech dvaaosmdesát nadživotních soch zavražděných lidických dětí bude vystaveno v Národním památníku II. světové války v Hrabyni na Opavsku. Skupina soch nahradila expozici věnující se bombardování Ostravy.

Sochy budou k vidění od 10. června. Stanou se součástí a zároveň jedním z emotivních vrcholů výstavy Doba zmaru a naděje, řekla vedoucí památníku Kamila Poláková.

Sochy byly do Hrabyně převezeny speciální transportní firmou koncem loňského roku. Už několik měsíců na nich restaurátoři a konzervátoři pracují. Připravují sousoší pro novou expozici. „Sochy byly zaprášené, různě poškozené. Větší i menší defekty se musely opravit či zatmelit,“ uvedla Poláková.

Restaurátoři sousoší cvičně sestavili ve vstupní hale hrabyňského památníku. Vypořádat se museli hlavně s tím, že v Lidicích jsou sochy rozestaveny do několika řad v šíři okolo deseti metrů. V Hrabyni mají k dispozici jen metrů šest.

Tyto přípravné práce skončily a pracovníci specializované firmy začali jednotlivé sochy vynášet do druhého patra památníku. „Sochy jsou hodně křehké. Musíme být opatrní. Jako bychom nosili velké velikonoční kraslice,“ řekl jeden z pracovníků.

Sádrové originály lidického památníku budou pro veřejnost k vidění od 10. června. Vedení památníku toto datum zvolilo hlavně proto, že právě v tento den roku 1942 nacisté Lidice vypálili.

Při tomto aktu, který měl být odvetou za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, bylo 82 lidických dětí (42 dívek a 40 chlapců ve věku od 13 měsíců do 14 let) převezeno do vyhlazovacího tábora Chelmno, kde byly usmrceny výfukovými plyny.

Akademická sochařka Marie Uchytilová v roce 1969 začala tvořit bronzové sousoší 82 dětí. Jednotlivé sochy jsou v nadživotní velikosti. Na sousoší sochařka pracovala 20 let. Vše financovala ze svých úspor. Dílo ale nedokončila. Vytvořila sice všechny hliněné i sádrové předlohy, během svého života ale stihla odlít jen tři sochy.

Po smrti Uchytilové v roce 1989 v díle pokračoval její manžel Jiří V. Hampl, který památník s pomocí různých spolků a ministrů dokončil. Bronzové sochy byly v areálu lidického památníku instalovány postupně v letech 1995 až 2000.

Sádrové sochy, ze kterých se vyráběly formy pro ty bronzové, manžel autorky věnoval Muzeu Mariánské Týnice, které je vystavilo v prostorách kostela Zvěstování Panny Marie. Tamní podmínky se ale postupem času staly nevyhovující a ministerstvo kultury začalo hledat nové prostory. Loni se pro model našlo důstojné místo v památníku v Hrabyni.

Sdílejte článek