Společnost
10/04/2020 Petr Broulík

Řízené promoření? Příliš velké riziko, míní hejtman Ivo Vondrák

​Šest studentů medicíny se stane členy týmů takzvané chytré karantény, které začnou pracovat v Moravskoslezském kraji na vyhledávání kontaktů lidí, u nichž testy odhalí nákazu koronavirem a hygienici nebudou schopni odhalit, odkud jejich nákaza pochází.

„Medici už jsou v Ostravě a předpokládáme, že hned po Velikonocích začnou pracovat. Přijeli vybaveni, mají svoje notebooky, své wifiny, mobily. A už dnes jsme vytipovali dva tři klienty, u kterých se nám nepodařilo zjistit, kde se mohli nakazit. To bude dnes první jejich zkouška,“ řekla ředitelka krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová.

Dodala, že jsou to studenti třetích až šestých ročníků medicíny z vojenských lékařských fakult, převážně z Hradce Králové.

Náměstek hejtmana Jakub Unucka věří, že v Moravskoslezském kraji bude systém chytré karantény úspěšnější než v Jihomoravském kraji. „Nám při chytré karanténě nabídli pomoc IT pracovníci řady firem, jsme připraveni se podílet na programování nové aplikace mapující pohyb pozitivních lidí a po Velikonocích u nás chytrá karanténa už poběží,“ řekl Jakub Unucka.

Kraj také otevře nová odběrová centra. „Nová laboratoř Agel se rozjede příští týden, zajistili jsme i nové odběrové centrum od 15. dubna v Odrách. Postavíme také nové odběrové centrum v Bílovci, kde zatím připravujeme personál,“ řekl hejtman Ivo Vondrák a dodal, že hygienici budou moci odebírat po Velikonocích denně až tisíc vzorků.

Přislíbil také, že čekání na výsledky vzorků se budou snažit hygienici zkrátit. „Rozumím tomu, že je pro mnohé lidi frustrující, když čekají na výsledky i několik dní. My bychom se však mohli v poměrně krátkém čase dostat až na dva tisíce otestovaných vzorků za den.“

Hejtman také vyzval praktické lékaře, aby pomohli sestavit síť ambulancí, kde by se testovali pomocí rychlotestů všichni, kterým končí karanténa. „Máme případy, že lidé i po čtrnáctidenní karanténě bez příznaků nemoci jsou i tak pozitivní na Covid-19. A my si nemůžeme dovolit ani jednoho z nich pustit do populace,“ upozornil hejtman Moravskoslezského kraje.

Členové krizového štábu opět apelovali na obyvatele, aby o letošních Velikonocích nenavštěvovali znám a blízké. „I když to bude velmi těžké. Opravdu nenavštěvujte seniory, nedojíždějte za babičkami a dědečky. Jedině tímto můžeme tuto skupinu obyvatelstva ochránit,“ vyzval náměstek pro sociální oblast Jiří Navrátil.

Na otázku Magazínu PATRIOTt, co si myslí o plánovaném promoření společnosti koronavirem, hejtman Ivo Vondrák řekl: „Jsem skeptický k tomu, že jsme schopni ochránit ty, kteří jsou na koronavirus skutečně citliví, tedy seniory a nemocné lidi. Nemyslím si, že existuje cesta, jak promořit společnost řízeným způsobem. Naše cesta, kterou jsme se vydali, tedy maximálně možného testování, dohledávání osob a jejich v podstatě eliminace z veřejného života, je jedinou možností, jak předcházet šíření koronaviru,“ míní hejtman.

„Navíc se objevují případy, že dotyčný tuto nemoc dostal dvakrát. Proto si myslím, že o tomto viru víme hodně málo, abychom si tento rizikový prvek mohli dovolit,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje.

Oznámil také, že krajští hygienici chtějí připravit s pracovníky Zdravotního ústavu, Ostravské univerzity a VŠB-TU plošné testování v některých oblastech.

„Abychom měli co nejširší obraz, jak se nákaza šíří a jak jsou lidé vyléčení. Plošně chceme testovat oblasti, kde je nemocných málo, tedy například Bruntálsko a jemu podobné, a kde je jejich výskyt největší, tedy v okresech Ostrava a Frýdek-Místek. Věc je zatím v přípravě, takže nemáme zatím termín, kdy ji spustíme,“ řekl hejtman.

Výsledky plošného testování by měly hygienikům dát také takzvaný imunologický profil obyvatel. „Z něho zjistíme, jak je na tom s náchylností na koronavirus dětská populace a osoby středního věku a starší osoby. Pak budeme vědět odpověď i na otázku promoření,“ dodala Pavla Svrčinová.

Hejtman oznámil, že je bohužel pozitivně patnáct testovaných v Městské nemocnici Ostrava a ve Fakultní nemocnici jeden.

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová dodala, že v Městské nemocnice jsou nemocné zatím jen sestry, jedna rehabilitační pracovnice a jedna lékařka a zatím nemá signály, že by nemocnice kvůli tomu zavřela některé své oddělení. „Je to na vedení nemocnice,“ řekla hlavní hygienička.

Hejtman také připustil, že v lázních Klimkovice budou v případě potřeby umisťování pacienti s Covid-19 v seniorském věku. „Zatím na to však nespěcháme a upřednostňujeme pouze seniory, kteří ještě nákazu nemají a nemají kde být,“ prohlásil Ivo Vondrák.

Sdílejte článek