Nejnovější zprávy: Na Rudné v Ostravě se srazila dvě auta, jeden řidič je mrtvý Vondrák skončí jako místopředseda ANO, své funkce se vzdal

Byznys

Ředitelem superpočítačového centra v Ostravě bude Vít Vondrák

Novým ředitelem národního superpočítačového centra IT4Innovations v Ostravě bude od srpna Vít Vondrák, který dosud působí jako vědecký ředitel.

V čele vysokoškolského ústavu, který poskytuje českým i zahraničním výzkumným týmům z akademické sféry i průmyslu služby v oblasti superpočítání, nahradí Martina Palkoviče.

Dosavadní ředitel Palkovič bude působit jako konzultant a bude zodpovědný za mezinárodní a národní projekty, informovala mluvčí Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava Petra Halíková.

Vondrák je s IT4Innovations spojen již od jeho počátku a byl součástí týmu, který připravil projekt centra. Působil na pozicích vedoucího výzkumného programu a později ve funkci vědeckého ředitele.

Současně zastupuje Českou republiku v radě panevropské výzkumné infrastruktury Partnership for Advanced Computing in Europe (PRACE). Na univerzitě působí od roku 1993.

„Strategickým úkolem, který nového ředitele čeká v nejbližší době, je především zajistit obnovu a rozšíření stávajících výpočetních systémů, čímž se i do budoucna zabezpečí přístup české výzkumné komunity k nejmodernějším výpočetním technologiím,“ uvedla Halíková. Zaměřit se má také na spolupráci s dalšími výzkumnými institucemi, především pak na užší spolupráci s průmyslem.

IT4Innovations v současné době provozuje dva superpočítače, a to Anselm, který byl nainstalován v roce 2013 a Salomon, který v centru funguje od roku 2015. Stěžejními tématy výzkumu IT4Innovations jsou například zpracování a analýza rozsáhlých dat, řešení náročných inženýrských úloh nebo modelování pro nanotechnologie.

Náklady spojené s přípravou a vznikem superpočítačového centra přesáhly 2,4 miliardy korun, většina byla hrazena z evropských peněz.