Byznys
23/12/2023 Jaroslav Baďura

RAYNET Tower v Ostravě-Porubě je bílou perlou Hlavní třídy

Foto: se souhlasem RAYNETu

Jmenuje se RAYNET Tower, přestože má zatím jen přízemí a první patro. Ale podobný příběh zažila samotná firma – kdo by si před dvaceti lety troufl předpovědět, že několik kluků z Ostravy-Poruby vybuduje českou jedničku na trhu CRM – řízení vztahu se zákazníky.

RAYNET dlouhá léta působil v Ostravě-Porubě na Francouzské ulici, ale prostory začínaly být nedostačující. Nejvíce se „rejnokům“ líbila možnost dlouhodobého pronájmu na Hlavní třídě, v budově, kde se v minulosti vystřídalo železářství, textil, casino i hospoda.

Do finále se dostaly dvě studie na přestavbu prostoru, přičemž nejkompatibilnější býl návrh studia Ark od Petra Kundráta a Gabriely Knýblové.

„Výrazným prvkem interiéru je očištění konstrukce až na podstatu materiálu, prostě nechali jsme vyniknout železobeton, ve kterém je místy vidět i otisk původního dřevěného bednění,“ říká Martina Bazala, CEO RAYNETu.

Surovost materiálu je vyvážena sedačkami a houpačkami, dřevěnými obklady a zejména pobytovými schody, které jsou ústředním motivem celého prostoru. „Nejčastější pocit návštěvníků je, že se tady cítí jako doma,“ dodává Martin Bazala.

„Ústřední pobytové schodiště bylo součástí zadání a jeho realizace se skutečně podařila, přestože kvůli němu bylo třeba vyřezat otvor do betonového stropu,“ vysvětluje Petr Kundrát ze studia Ark.

RAYNET díky tomuto nápadu vytvořil unikátní konferenční prostor pro cca 80 lidí, který už dnes slouží také firmám i nekomerčním subjektům z širokého okolí.

Díky pobytovým schodům se RAYNET ještě více otevřel, a pozitivní efekt sehrávají i v propojování vnitřních týmů. „Tím, že jsme kuchyňku umístili do patra, jsme přivedli všechny týmy k jednomu velkému stolu, a navíc si u toho při celodenní sedavé práci ještě protáhnou nohy a záda,“ vysvětluje Petr Kundrát.

Zaměstnanci zde mají zdarma základní občerstvení včetně nápojů, což ve většině českých firem ještě zdaleka není samozřejmostí. Ale lednička plná redbullů není hlavním důvodem spokojenosti a přesvědčení, že v RAYNETu by prostě chtěl pracovat každý. Hlavním důvodem je přátelská firemní kultura ruku v ruce s inteligentním leadershipem a smysluplnou pracovní náplní. I z pouhých fotografií je jasné, že RAYNETí hodnoty se díky rekonstrukci podařilo obtisknout i do nové, svěží tváře budovy.

Co se povedlo

  • Kanceláře roku 2022 – Vítěz kategorie Start Up.
  • Změna adresy – díky tomu, že se hlavní vchod do budovy posunul z vedlejší ulice na hlavní, může nyní RAYNET používat adresu Hlavní třída 6078.
  • RAYNET Tower nemusí být jen smělá vize, protože aktuální budova na železobetonových základech v budoucnosti skutečně může růst do výšky.
  • Společná kuchyňka v patře – místo pro setkávání všech týmů.
  • Pobytové schody – místo pro relaxaci, interní i externí akce.

    Co se napoprvé nepovedlo
  • Růst nákladů – jak to u významných staveb bývá, původní náklady se vyšplhaly z původně zamýšlených 10–15 milionů na konečných 22 milionů Kč.
  • Vzduchotechnika – po dvou letech provozu bylo nutné kompletně vyměnit celý systém.
  • Akustika otevřeného prostoru – bylo potřeba doplnit cca 200 speciálních akustických panelů.
  • Terasa – z původního plánu byla vyškrtnuta, ale pro další rozvoj se s ní počítá.
  • Sdílejte článek