Sport
05/08/2021 Petr Sobol

Poruba chce do extraligy. Rozpočet by se navýšil o padesát procent, říká manažer Hinner

Hokejová Poruba v loňském ročníku Chance ligy došla až do semifinále. Letos by se však ráda podívala ještě o kus dál.

Poruba půjde do příštího prvoligového ročníku plná ambicí. „Náš cíl zůstává stejný, zase se chceme porvat o postup,“ uvedl pro patriotmagazin.cz generální manažer klubu Pavel Hinner.

Nová sezona Chance ligy začíná v září a Poruba bude znovu mezi favority. Přijímáte tuto roli?
Jsme ambiciózní. Už loni jsme se chtěli poprat o postup a udělali jsme pro to všechno. Situace byla jednodušší v tom, že se nehrála baráž, v semifinále jsme ale nestačili na Kladno. Týmu však věřím i letos, získali jsme zajímavé posily a budeme ještě silnější.

Uživila by Ostrava dva extraligové kluby?
Nevím, jestli Ostrava, to asi ne, ale my máme silného partnera, který je v podnikání velmi významný a silný. Má vysoké cíle, a to jak v podnikatelské sféře, tak na sportovním poli. V našem boji nás podpoří a byli by rádi, kdybychom se probojovali do extraligy.

Ostravskému sportovnímu prostředí vládne Baník a jsou tady i další silné sporty. Vnímáte velkou konkurenci?
Jsme v první lize, takže jsme profesionálové. Dnes tak na nás všichni nahlížejí. Samozřejmě, že dominantou číslo jedna je pro média i pro fanoušky Baník, ale i nás už všichni vnímají. Každý ví, že existuje hokejová Poruba, která je ambiciózní.

Vítkovice musí o své fanoušky bojovat. Získaly byste příznivce na extraligu vy?
Do Poruby nikdy moc lidí na hokej nechodilo. Ale poté, co došlo ke znovuzrození našeho klubu, jejich počty zvyšujeme. Samozřejmě, že záleží na tom, jak a proti komu hrajeme. Bohužel, loňská sezona byla naše nejúspěšnější a na hokej se nemohlo. Myslím, že návštěvnost by byla velmi slušná a my děláme všechno pro to, abychom zimák v Porubě zaplnili.

Jaký je vůbec vztah mezi Porubou a Vítkovicemi?
Jsme dva kluby, které se respektují. Na mládežnické úrovni spolupráce funguje už dlouho a vše běží v pořádku. Co se týká dospělého hokeje, tak tím, že patříme mezi špičku Chance ligy, tak hráči, které Vítkovice uvolní, už pro nás podle mě posilami nebudou.

Jak Porubu vnímají fanoušci a širší okolí? Podporují vás?
Nevím o nikom, kdo by nás napadal. Není nikdo, kdo by říkal, kam se to tlačíme a dereme. Lidé z porubského jádra nám přejí a chtějí, ať se nám náš cíl podaří. Sdílejí naše úspěchy. Je tady touha po extralize a lidé nám fandí.

Máte jeden z nejvyšších rozpočtů v Chance lize. O kolik by se ale musel navýšit po postupu do extraligy?
Nemyslím si, že máme rozpočet na nejvyšší úrovni. Podle mě je v Chance lize zhruba pět klubů, které mají vyšší rozpočet. Je ale jasné, že s postupem do extraligy by se musel navýšit zhruba o padesát procent.

Byla by tedy Poruba na extraligu připravená?
Co se týká sportovního zázemí, to je v Porubě na extraligové úrovni. Máme krásný stánek. A jak už jsem zmínil, máme taky silného finančního partnera. Kdyby řekli, že do toho nejdou a že by nám rozpočet nedoplnili, tak bychom se o postup nepokoušeli.

Jak jste spokojený s letními pohyby v kádru? Můžeme čekat ještě další změny?
Mužstvo se změnilo. Přišel k nám gólman Brízgala z Kladna, vyměnili se dva obránci, získali jsme nejlepšího beka první ligy Husu a z Plzně mladého Houdka. Útok se změnil podstatně, přišlo k nám asi šest hráčů, mezi nimiž je i náš odchovanec Gřeš. Získali jsme taky Kanaďana Bittena, od něhož čekáme zámořskou dravost. Myslím, že jsme posílili dobře, ale kádr ještě není konečný. Stále jednáme o doplnění, máme rozjednaného jednoho Fina a další hráči ještě přijdou na zkoušku.

Jak to vypadá s případným budoucím návratem Romana Poláka? Jste v kontaktu?
Ve spojení nejsme. I když je našim odchovancem, tak respektuji, že šel do extraligy. Je to logické, má smlouvu ve Vítkovicích, takže tam asi nějakou dobu ještě bude. A co bude pak, to se uvidí.

Kladno už v Chance lize není. Kdo teď bude patřit kromě vás k favoritům na postup?
Co tak sleduji, tak hodně silný tým má Vsetín, který má ambice, zázemí i finanční podporu. Silný tým staví také Přerov. Jihlava by na tom měla být podobně jako loni, vhodně to doplnili také ve Frýdku-Místku, i když ti na postup nepojedou. Co se týká dalších týmů, tak tam nedokážu odhadnout, kdo má postupové ambice.

Na trenérské lavičce Poruby jsou pánové Šejba a Moravec. Ostatně, Poruba v posledních letech měla vždy velká trenérská jména. Jak se vám to daří?
Je to o osobním kontaktu. Dlouho se s nimi znám, hrávali jsme proti sobě a máme i nějaký vztah. Lidé navíc ví, jak to tady funguje. Porubský hokej má dobré jméno jak mezi hráči, kteří se nabízejí sami, tak i mezi trenéry. Ví se, že výplaty chodí včas, máme tady dobré zázemí. Na střídačce máme dva medailisty z mistrovství světa i účastníky olympijských her, to má asi málokdo. Hodně kvalitní trenéry však máme i u mládeže, kde působí pánové Sršeň, Suchánek nebo Hadamczik. A taky máme pana Výborného.

Odráží se úspěchy a ambice mužského týmu i na porubské mládeži?
Je to vidět. Hráči se nám hlásí sami a neodchází od nás do jiných klubů. Chceme jim dávat šanci v našem A týmu, se kterým i teď trénuje šest nebo sedm juniorů s velkým potenciálem. Záleží jen na nich. Mohou do áčka, navíc hrají v našem partnerském druholigovém klubu z Kopřivnice.

Co by pro vás osobně znamenalo, kdybyste Porubu dovedl do extraligy?
Byl by to historický úspěch. Pro mě, jako pro manažera, asi největší. Bylo by to hrozně fajn.

V Porubě jste už řadu let. Je to vaše srdcovka?
Určitě je. Když jsem do klubu přišel, tak nebyl v dobré kondici. Tehdy tady nebyl dospělý hokej a mládež byla zatížena nějakými závazky. Nebylo to ideální. Společně s finančním partnerem jsme ale vybudovali silný a stabilní klub, který má velké renomé a dobré jméno. V evropském žebříčku jsme naposledy byli někde okolo 180. místa, to je pro nás skvělé měřítko.

Dali jste si nějaký časový úsek, do kdy byste chtěli Porubu do extraligy dovést?
Takto se to asi stanovit nedá. Postoupit je těžké, k tomu potřebujete, aby si všechno sedlo. Záleží na zdravotním stavu týmu i štěstí, nesmí vás postihnout nějaká karanténa nebo zranění. To se nám stalo naposledy v play-off, ve kterém jsme přejeli Prostějov i Přerov, jenže pak se nám zranil gólman s úžasnou formou a proti Kladnu to bylo znát. Stačí maličkost a celá sezona může být znehodnocena. Takže to chceme zase zkusit a uděláme pro postup maximum, ale bude záležet na mnoha okolnostech a na štěstí.

Sdílejte článek