Proměny kraje
10/09/2020 Petr Broulík

Pomáhají nezištně druhým. Hejtman ocenil skvělé osobnosti našeho kraje

​Celkem šest ocenění za společenskou odpovědnost za rok 2019 předal hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák v prostorách BrickHouse v Dolní oblasti Vítkovic obdivuhodným a úspěšným osobnostem kraje.

Hejtman také předal už potřetí cenu Osobnost Moravskoslezského kraje za rok 2019, kterou vybrali účastníci třetího ročníku této ankety.

„V životě kolem sebe zažívám čtyři skupiny. Když po nich něco potřebujete, tak ta první dělá, že neslyší. Druhá řekne: za kolik? Pak je tady třetí, která řekne jasně, udělám to. Ale ta čtvrtá to udělá, aniž byste jí o to vůbec řekli. A my jsme se sešli, abychom dali ocenění právě zástupcům té čtvrté skupiny,“ řekl hejtman Ivo Vondrák.

Amfi jsme letos otevřeli i kvůli Jarkovi Nohavicovi. A koncertům Kryštofu

Jako první cenu hetmana za společenskou odpovědnost si odnesla v kategorii Podnikatelské subjekty do 50 zaměstnanců ostravská společnost DK Akord a DK Poklad. Společensky odpovědným činem byla například její záchrana kina Amfi v Porubě.

„Realizujeme akce pro děti, Cyklosvětlušku, ale také plesy, konference. Je to nádherný prostor, ale byl zanedbaný, dvaadvacet let zel prázdnotou. Letos máme za sebou Amfifest. Letos jsme ho otevřeli i pro Jarka Nohavicu, který je s domem kultury Poklad životně spjatý a také on byl impulsem pro rekonstrukci Pokladu. A dva vyprodané koncerty tam měla kapela Kryštof. A teď tam bude v pátek a sobotu Leoš Mareš. Jsme rádi, že se Amfík kdysi nezboural a může sloužit Porubákům,“ řekla jednatelka Darina Daňková ze společnosti DK Akord a DK Poklad.

Na druhém místě v kategorii Podnikatelské subjekty do 50 zaměstnanců se umístila společnost IGEA a na třetím místě se stejným počtem bodů společnosti Gamin a Zámeček Petrovice.

První cenu velkých společností získal Hyundai Nošovice

Cenu hejtmana pro podnikatelské subjekty od 50 do 250 zaměstnanců získaly Technické služby Karviná. „Snažíme se dělat něco navíc, třeba i pečovat o své zaměstnance. Podporujeme sport, kulturu a spolky, které se na nás obrátí,“ řekl za Technické služby předseda představenstva společnosti Stanislav Sobel.

Na druhém místě se v této kategorii umístila společnost Heimstaden Czech a na třetím místě společnost HSF System.

Cenu hejtmana pro podnikatelské subjekty nad 250 zaměstnanců získala společnost Hyundai z Nošovic, která patří k největším zaměstnavatelům v Moravskoslezském kraji.

„Snažíme se, aby benefity, které zaměstnancům poskytujeme, byly na nejvyšším možném místě. Díky tomu jsme loni získali ocenění Zaměstnavatel roku, na které jsme velmi pyšní. Podporujeme také třináct obcí v okolí v programu Dobrý soused,“ řekla za společnost Hyundai Nošovice vedoucí Sekce komunikace Barbora Hermanová.

Na druhém místě v této kategorii se umístila Teva Czech Industries a na třetím Ostravské vodárny a kanalizace.

Společensky odpovědné město? Krnov s romantickým Cvilínem

Ocenění hejtmana Ivo Vondráka pro obce s rozšířenou působností si převzali zástupci města Krnov, které proslulo výrobou varhan a textilním průmyslem a leží na soutoku řek Opavy a Opavice.

„Máme řadu pamětihodností, například vrch Cvilín a cvilínskou rozhlednou, která obdržela titul Nejromantičtější lokalita kraje. Naši zaměstnanci se účastní akcí jako Ukliďme Krnov a dáváme možnost občanům města se podílet na rozvoji města, aby se našim občanům tady dobře žilo,“ řekl starosta Krnova Tomáš Hradil z plátna, protože v době předání cen předsedal jednání zastupitelstva města a nemohl se slavnosti zúčastnit.

Město aktuálně rekonstruuje zimní a lehkoatletický stadion a plánuje výstavbu nových městských lázní. Krnov získal ocenění hejtmana za transparentnost řízení úřadu města a za vstřícnost vůči svým občanům.

Na druhém místě se v této kategorii obcí s rozšířenou působností se umístil městský obvod Slezská Ostrava a na třetím místě město Bílovec.

Mens Sana učila tisíce roušek a rozdala je

Ocenění hejtmana v kategorii organizace veřejného sektoru do 50 zaměstnanců si odnesla organizace Mens Sana z Ostravy, která poskytuje sociální služby a stará se o tři stovky lidí v celém kraji. „Jsme rádi, že je vidět to, co děláme. A hlavně nás těší, že to co děláme, má smysl,“ řekla ředitelka organizace Jaroslava Saidlová.

V době nouzového stavu organizace Mens Sana ušila tři a půl tisíce roušek a zdarma je rozdala lidem bez domova, lidem v azylových domech. „Dali jsme je také do nemocnic, lékařům a samozřejmě našim klientům. Mens Sana dává také práci zdravotně hendikepovaným lidem,“ řekla ředitelka Mens Sana, která nepřebírala včera večer ocenění za svou činnost poprvé.

Na druhém místě se umístil spolek Trianon a na třetím místě Dětská rehabilitace Hlučín.

Nejsme jen škola technikálií a vzorečků, ale máme rádi i zvířata

Ocenění hejtmana v kategorii organizace veřejného sektoru nad 50 zaměstnanců získala Střední škola a základní škola v Havířově-Šumbarku, která se zaměřuje na výuku technických oborů, konkrétně strojních a elektrotechnických.

„Od letošního roku se zaměřujeme nově na výuku vodíkových pohonů. Pořádáme ale také charitativní sbírky, pomáháme i seniorům a lidem, kteří vyžadují pomoc druhých,“ řekl ředitel Vladislav Walach.

„Nejsme jen škola plná technikálií, dvojkových soustav a vzorečků, ale zaměřujeme se ale také na přírodu a zvířata, tedy spolupracujeme s celou řadou obcí, kterým pomáháme čistit jejich okolí, například dvakrát ročně likvidujeme bývalou černou skládku v chatové oblasti v Sušanských rybnících,“ řekl ředitel školy v Havířově-Šumbarku.

Na druhém místě v této kategorii se umístila domov pro seniory Ludmila a na třetím místě se shodně umístily Sociální služba města Havířova a společnost Santé.

Firmička Viktorina Loca má obchůdek Bez obalu i komunitní kuchyni

Novou kategorií v cenách hejtmana za společenskou odpovědnost je od letoška i kategorie Mikropodniky, živnostníci a spolky. Tato kategorie pamatuje na ty malé podnikatele, kteří by oproti těm větším mohli být v nevýhodě, třeba proto, že nemají žádné zaměstnance.

Prvním vítězem této premiérové kategorie se stalo družstvo Viktorina Loca v Příboře a má deset zakládajících členů.

„Chtěli jsme nabídnout spotřebitelům místní potraviny s jasným původem, kvalitní, bez přídavků chemických konzervantů. Zpočátku jsme měli zdravý obchůdek kousek od příborského náměstí. Nedávno jsme k němu přidali ještě komunitní kuchyni,“ řekla za malé družstvo a obchůdek nazvaný Bez obalu Alena Malíková, členka představenstva Viktorina Loca. Jeho zákazníci si přinášejí do obchůdku na zboží vlastní nádoby, sáčky a skleničky. Nebo si koupí vratné obaly. Tím se družstvo snaží minimalizovat zátěž na životní prostředí.

„Stali jsme se družstevníky, protože věříme, že spolupráce je lepší než konkurence. Pospolité hospodaření je nejstarší formou ekonomické sociální spravedlivé aktivity a vidíme v něm budoucnost. I když i družstvo musí být finančně úspěšné, chce-li přežít, není finanční zisk jeho základním a mnohdy jediným cílem, jak je tomu u mnoha jiných obchodních společností. Družstva jsou založena na skutečné svépomoci, demokracii, rovnosti, členství a solidaritě,“ prohlašují členové družstva Viktorina Loca.

Třetí osobností kraje se za rok 2019 stala sbormistryně Permoníku

Osobností Moravskoslezského kraje za rok 2019 se stala vynikající umělecká vedoucí, zakladatelka a sbormistryně Eva Šeinerová a získala cenu v podobě kmenu stromu s košatou korunou. Se svým manželem Ivanem stojí za úspěchy Sborového studia Permoník z Karviné, které si za pětapadesát let své existence získalo celosvětové renomé.

Eva Šeinerová. Foto: Moravskoslezský kraj

Eva Šeinerová získala v minulých letech řadu ocenění, například Cenu Bedřicha Smetany, což je nejvyšší vyznamenání pro sbormistry v České republice.

Za dosavadní vrchol Permoníku oceněná žena považuje vystoupení v newyorské Carnegie Hall. „A to dvojnásobné účinkování v této hale. Genius loci toho místa vás osloví. Když si představíte, kdo všechno na tom jevišti účinkoval, tak jste šťastný, že tam můžete přivést i ten svůj sbor a že i oni mají možnost se na tomto vyhlášeném jevišti představit,“ řekla Eva Šeinerová, která už pět let svůj sbor jen sleduje „zpovzdálí“ a předala jeho vedení mladším.

Dodala, že si za cíl vzala vvytvořit co nejlepší partu lidí. „Chodí totiž do sboru ve svém volném čase. A v něm by měli prožít něco pěkného a mít pěkné zážitky,“ řekla oceněná sbormistryně, která Permoníkem ovlivnila za více než půl století existence sboru životy tisíců dětí v Karviné a někteří vlastně nikdy Permoníka neopustili a vystupují s ním pořád.

„V ocenění mé osoby cítím ocenění všech, kteří budovali tradici sborového studia Permoník a těch, kteří v ní skvělým způsobem pokračují. A moc za ně děkuji,“ řekla Osobnost Moravskoslezského kraje Eva Šeinerová.

Sdílejte článek